Rekao je kako ona nije izolirana samo u Jadranu.
Nažalost, Jadran nije izolirana pojava, klimatske promjene i onečišćenje na globalnoj razini dovode do takvih situacija, rekao je Ćorić.
Facebook stranica Ornitološkog društva “Brkata sjenica” nedavno je izvijestila kako su aktivisti tog društva i djelatnica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije uočili “na sprudovima mnogo ljuštura periske, strogo zaštićene vrste školjki koje je izbacilo vjerojatno zadnje jako jugo”.
Istaknuli su i da su nakon obilaska dijela Kominskog ušća izbrojili oko 1000 kompleta ljuštura, što je “strašno velik broj”, među kojima je mnogo mladih, dugačkih od 13 do 25 centimetara, a ima i odraslih od pola metra do 70 centimetara. U obilasku su uočili samo jednu živu perisku i još tri koje su uspravne, ali nisu sigurni jesu li žive jer nisu mogli do njih.
Periske napadaju dvije bakterije koje ih ubijaju, a sve je počelo u Španjolskoj prije nekoliko godina, kad su se proširile Mediteranom. Stigle su nažalost, čini se, i na ušće Neretve.
Periska je najveći školjkaš u Jadranskome moru. Po stručnim informacijama, prosječno ima između 30 i 50 centimetara, a može dosegnuti i 120 centimetara.
(Hina)
Tottenham je novi osvajač Europa lige. U finalu u Bilbau momčad Angea Postecogloua pobijedila je…
Josip Juranović (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…
U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…
Komentari:
Španjolska ili Neretvanska bakterija ipak Neretvanska.