S obzirom na mnoga istraživanja koja su pokazala veliku štetnost određenih sastojaka energetskih napitaka, smatram da je vrlo važno da Vlada FBiH, Federalno ministarstvo pravosuđa, Federalno ministarstvo zdravstva i Federalno ministarstvo trgovine u narednom razdoblju pronađu zakonsko rješenje, a sve u cilju zabrane prodaje energetskih napitaka maloljetnim osobama, navela je Halilović.
Postojećim Zakonom o unutarnjoj trgovini u FBiH nije definirana zabrana prodaje ovih napitaka maloljetnim osobama.
Naime, postojećim Zakonom o unutarnjoj trgovini u FBiH u članku 48. (prodaja robe putem automata) stavku 3. navedeno je: “Zabranjuje se prodaja alkoholnih pića, duhanskih proizvoda i drugih proizvoda koji su zakonski ograničeni za prodaju maloljetnim osobama koja se obavlja u maloprodaji izvan prodajnih objekata na način naveden u članku 45. stavku 1. točki h) ovoga Zakona.”
Smatram da je vrlo važno, a prvenstveno za zdravlje maloljetnih osoba na području FBiH, zakonski ograničiti i prodaju energetskih napitaka na način da se onemogući prodaja, kao što je Zakon predvidio i zabranu prodaje alkohola i duhanskih proizvoda. Trenutni Zakon to nema definirano, navodi Halilović.
Energetski napitci obično sadrže ksantine (uključujući kofein), gaziranu vodu, taurin, B-vitamine i neke biljke. Uobičajeni sastojci su guarana, yerba mate, acai, ginseng, ginkgo biloba. Ponekad se u njih dodaje maltodekstrin, inozitol, karnitin i kreatin. Neki energetski napitci sadrže šećer, dok ga drugi brendovi zamjenjuju sladilima.
Sastojci koji su štetni u energetskim napitcima mogu uzrokovati aritmiju, nesanicu, mučninu, nervozu, dehidraciju i bolove u želucu. Svjetska istraživanja pokazuju da redovito konzumiranje ovih napitaka može iscrpiti nadbubrežne žlijezde i izazvati bolest koja se zove adrenalni umor.
Kao i drugi stimulansi, energetski napitci stvaraju ovisnost te također oštećuju unutarnje organe. Velik broj istraživanja pokazao je da zbog energetskih napitaka najviše stradaju srce, krvne žile, jetra i želudac, navela je Halilović.
Studija Medicinske škole McGovern iz Houstona u američkoj saveznoj državi Teksas iz 2018. godine pokazala je da konzumiranje samo jedne limenke energetskog pića povezano je s akutnim oštećenjem tanke membrane unutar srca i krvnih žila te da se sposobnost arterija da dostave kisik do mozga, srca i mišića smanjuje i do 50 posto.
Velike količine šećera u ovoj vrsti pića, primjerice 10 žlica šećera ili 240 kcal u oko pola litre, pridonose debljanju i razvoju dijabetesa tipa 2.
Prema EFSA-i (Europskoj agenciji za sigurnost hrane) jedno “prosječno” polulitarsko pakiranje energetskog pića sadrži više miligrama kofeina nego što bi na dnevnoj osnovi smio unijeti adolescent u svoj organizam, zaključuje Halilović.
Velik broj liječnika slaže se da bi trebalo u potpunosti zabraniti prodaju energetskih pića djeci i mlađim adolescentima.
Zbog svega navedenog, zastupnica u Parlamentu FBiH Suada Halilović apelirala je da zajednički zaštitimo djecu i maloljetne osobe od loših implikacija na njihovo zdravlje.
(Fena)
Europska unija mogla bi postati svjetski predvodnik u ograničavanju društvenih mreža djeci. Prijedlog, koji predvodi…
[gallery ids="759432,759431,759434,759433,759435"] Jak vjetar koji je u četvrtak poslijepodne počeo puhati u Doboju uzrokovao je…
Kineski proizvođač automobila BYD prvi je put prodao više električnih vozila u Europi nego Tesla,…
Osjećate li se iscrpljeno već sredinom radnog dana? Možda je vrijeme da uvedete kratke, ali…
Policijska uprava Mostar priopćila je u četvrtak da tradicionalna organizirana šetnja maturanata gradom nije dopuštena…
Hrvatski kapetan Luka Modrić (39) oprostio se od Real Madrida, a španjolski list Relevo piše…
Komentari:
Halal ti vera, Suada, bravo!!
U moje vrijeme gledali kako pivu da kupimo a oni ovo smece. Zabranjuj.
Energetska pića treba potpuno zabraniti.
Radi zdravlja.
Naravno da treba zabraniti
Dobro ste se sitili, kad su dica pocela umirati od toga, vi se sitili zabrane uvodit
Ne moj tem
Bravo Suada
I najmanja djeca u osnovnoj školi nabavljaju energetska pića tu oko škole na Pecari I pitam šta je Prime kažu da nisam u trendu da sad to svi piju u Školi i oko škole ,što se i vidi da nose.
Bravo svaka cast
Ako i bude zabrane trgovci će to bez problema prodavati,već roditelji na vrijeme pričajte
Nije bas tako pola prodaje ide na maloljetnika, tako da oni odu na neznatne.