Inače, prema podacima Federalne uprave policije dostupnim na njihovoj web stranici na području Federacije BiH, u razdoblju od siječnja do prosinca 2018. godine, evidentirana su 494 kaznena djela krađe motornih vozila, što predstavlja smanjenje za 24,46 posto u odnosu na isto razdoblje 2017. godine, piše Avaz.
Za ova kaznena djela prijavljeno je 76 osoba, što je manje 21 ili 21,65 posto u odnosu na isto razdoblje 2017. godine.
U Sarajevu je u 2018. godini registrirano 279 teških krađa vozila, od toga su 74 vraćena vlasniku te je navedeni broj, u odnosu na 2017., smanjen za 152 ukradena vozila. U prošloj godini u Tuzlanskoj županiji ukradeno je 97 vozila, u Herecegovačko-neretvanskoj 43 i Zeničko-dobojskom 35 vozila. Prema statistici, i dalje se najčešće kradu Volkswagenova vozila, a prošle godine ih je ukradeno 261. Slijede Škoda, kojih je ukradeno 60, potom BMW, kojih je ukradeno 44, te 31 Audi.
Tijekom veljače 2019. godine Federalna uprava policije raspisala je 17 potraga za motornim vozilima, a obustavila sedam potraga za automobilima. U siječnju su bile raspisane 32 potrage za vozilima, a 14 ih je bilo obustavljeno. Automafija prilikom krađe vozila koristi već prethodno ukradene automobile s nepripadajućim registarskim tablicama. Grupe koje vrše ova kaznena djela, najčešće su maskirane te naoružane pištoljima i automatskim puškama.
Jedan od izvršitelja iz grupe čuva stražu dok drugi vrši nasilno otvaranje, obično vozačevih vrata, tako što presiječe lim ispod ručke vrata, nakon čega onesposobe mahanizam brave ili podesnim predmetom prave pritisak na sam uložak brave pa je tako onesposobe.
Grafički prikaz broja ukradenih vozila po županijama u 2018. godini
Po ulasku u vozilo, kriminalci takozvanim dekoderom zaobilaze ili deaktiviraju imobilizator elektronskog uređaja u vozilu, koji spriječava pokretanje pogonskog motora bez originalnog koda, koji se nalazi u memoriji ključa vozila. Nakon što otuđe vozilo, skrivaju ih na unaprijed pripremljenim lokacijama, unajmljenim garažama, parkinzima i slično.
Marke vozila koja su se prošle godine u Federaciji BiH najčešće krala
Jedan dio vozila preveze se izvan granica BiH, jedan dio se krivotvori na druge dokumente, a jedan dio se rastavi i proda u dijelove, dok se jedan dio vrati putem novčanog otkupa. Dio vozila pronađe i policija koja apelira na vlasnike da se sami ne upuštaju u povrat vozila zbog velikog rizika kojem se izlažu u kontaktu s kriminalcima.
(www.jabuka.tv)
Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak oglasio se nakon operativne akcije FUP-a u kojoj je…
Mnogi dan započinju šalicom crne kave, ali ako je pijete na prazan želudac, tijelo vam…
Glumac Mladen Horvat preminuo je nakon moždanog udara u 65. godini života. Publika ga pamti…
Općinski sud u Širokom Brijegu raspisao je tjeralicu za Mateom Bevandom, rođenim 6. rujna 1995.…
Obilna kiša poplavila je glavne gradske prometnice Širokog Brijega u srijedu poslijepodne, otežavši kretanje vozilima…
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović potpisao je…
Komentari:
Ne bi golfa kupio ziv
Auta se kradu, cure ne dadu, plaće taman za čokoladu.. Ma odoh ja u Deutchland!
DEUTCHLAND über alles!
Biže i lopovi od Mercedesa, isto ko i pratri, skup za održavanje a zene se sve manje pale na njih
Vozim škodu, svaku večer je u garaži pa nek lopovii dođu ako imaju muda.
PS. "Možda je minirana"
Ma ne trebaš minirat, samo napiši na garaži Škoda i siguran si 100%.