Pogledajte kako izgleda život u bh. općini koja nema banku, pekarnu, knjižaru i kiosk

Kako izgleda život u općini koja nema banku, pekarnu, knjižaru i kiosk?! Znaju to dobro stanovnici Berkovića – jedne od najmlađih i najnerazvijenijih općina u Republici Srpskoj.

Privreda ovdje gotovo da ne postoji. Lokalno stanovništvo koje je prije rata gravitiralo prema susjednom Stocu, sada je uglavnom okrenuto poljoprivredi i stočarstvu, kao jedinom izvoru prihoda, javlja BHRT.

Do posljednjeg rata Berkovići su bili mjesna zajednica u sastavu općine Stolac. Kada su u pitanju općinske institucije i ustanove ovdje se doslovno krenulo od nule. Dvadeset sedam godina kasnije i dalje puno toga nedostaje, a nadležni smatraju da bi pomoć viših razina vlasti prema ovoj, ali i drugim nerazvijenim zajednicama morala biti veća.

Osnovne potrebe smo zaokružili, ali mislim da je za kvalitetniji život potrebno puno toga uraditi….mislim da treba uzeti i u zakonskim regulativama staviti status nerazvijenih i izrazito nerazvijenih općina u povoljniji položaj. To su prije svega mjere fiskalne politike, kaže Bojan Samardžić, zamjenik načelnika Općine Berkovići.

Osim rijetkih privatnih investicija, u Berkovićima ne postoji nijedan značajniji gospodarski pogon. I cestovna infrasruktura je u više nego lošem stanju. Skoro pa nevjerojatno zvuči podatak da ovdje nema nijedne knjižare, pekarne, kioska pa čak i banke.

Da bi podignuli novac sa svojih bankovnih računa stanovnici Berkovića moraju ići ili do susjednog Stoca koji je u Federaciji BiH i koji je udaljen oko 20 kilometara ili do općine Bileća koja je udaljena više od 40 kilometara.

Iako su općinske vlasti spremne i sufinancirati otvaranje banke, u općini koja prema posljednjem popisu ima nešto više od 2.000 stanovnika, računicu zasad nitko ne vidi. Lokalno stanovništvo uglavnom se bavi poljoprivredom i stočarstvom.

Branka Milivojević sa suprugom uzgaja paprike i jagode, a pomaže im i četvero djece.

Ja mislim da se relativno dobro može živjeti na Berkovićima i pored toga što narod ide i odlazi. Narod voli lakše živjeti, a s manje rada što je normalno za mlade. Svi bi mi voljeli da naša djeca sutra žive ljepšim i lakšim životom, ali mora netko i na selu raditi, kaže Branka Milivojević.

Kao i druge lokalne samouprava i Berkovići se suočavaju s problemom nataliteta. Upravo zbog toga, svako novorođeno dijete dobija novčanu naknadu.

Od 2018. smo počeli nagrađivati svako novorođeno dijete sa 1.000 KM. Do te 2018. smo prvo i drugo dijete nagrađivali po 200 KM, a svako sljedeće po 100 KM više, kaže Bojan Samardžić, zamjenik načelnika Općine.

Dabranima, kako često zovu stanovnike Berkovića, ostaje samo nada u bolje sutra.

Opširnije pogledajte u videoprilogu BHRT-a.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Auto-Moto

Znanstvenici otkrili iznenađujuću istinu o baterijama električnih auta

Godinama su preporuke za vozače električnih automobila bile jasne: nježno ubrzavajte, izbjegavajte česta punjenja na…

42 minute prije
  • Business
  • Vijesti

Dobit banaka u FBiH osjetno manja, evo koliko su se građani zaduživali

Federalni zavod za programiranje razvoja objavio je izvješće o gospodarskim trendovima u prvom kvartalu (siječanj…

1 sat prije
  • Nogomet
  • Sport

Klafurić: Ovo je naša daleko najlošija utakmica, Maksimović: Došli smo po pobjedu

Široki i Posušje remizirali su 1:1 u susjedskom ogledu koji je u subotu navečer odigran…

2 sata prije
  • Glazba
  • Zabava

Marko Bošnjak predstavio novi singl: “Ako me želite kao negativca – nosit ću tu ulogu kao krunu”

Nakon što je s pjesmom "Poison Cake" predstavljao Hrvatsku na Eurosongu 2025. u švicarskom Baselu,…

2 sata prije
  • Tehnologija

Ukida se još jedna Google Maps funkcija

Ako pratite ljude u aplikaciji Google Karte, od rujna više nećete moći vidjeti ni upravljati…

2 sata prije
  • Vijesti

Požar kod Prozor-Rame u potpunosti ugašen nakon višednevne borbe

Požar koji je u četvrtak poslijepodne izbio u borovoj šumi u mjestu Podbor kod Prozor-Rame…

2 sata prije