Ovime je Vlada ŽZH nastavila praksu isplate poticaja za poljoprivrednu proizvodnju i ruralni razvitak u godini za koju su namijenjeni.
Prema informacijama Ministarstva financija ŽZH, riječ je uglavnom o poticajima za animalnu proizvodnju, dok se 200.000 KM odnosi na tekuće prijenose za poticanje razvoja gospodarstva. Od iznosa namijenjenog za animalnu proizvodnju 260.400 KM isplaćeno je za uzgoj muznih krava, 67.170 KM za uzgoj ovaca, te 4080 KM za uzgoj koza.
Novčana potpora za uzgoj rasplodnih krmača isplaćena je u visini od 14.700 KM. Iznos novčane potpore za držanje pčelinjih društava isplaćen je u visini od 163.424 KM. Uz navedeno iz županijskog proračuna je isplaćeno i 26.000 KM za uzgoj koka nesilica za proizvodnju konzumnih jaja. Istoga dana iz Proračuna ŽZH je isplaćeno 25.888,80 KM na ime poticaja za podizanje nasada masline, smokve i loze, kao i 82.940 KM za sufinanciranje nabavke plastenika. Ostatak novca izdvojen je za suzbijanje zaraznih bolesti, poljoprivredne udruge, te ostale poticaje.
Prema riječima dopredsjednice Vlade Županije Zapadnohercegovačke i ministrice financija Blagice Leko isplati je prethodila Odluka Vlade ŽZH o donošenju Programa utroška sredstava ”Tekući prijenosi za poticaje u poljoprivrednoj proizvodnji i ruralnom razvitku”, utvrđenih županijskim proračunom za 2024. godinu.
Inače, u Proračunu Županije Zapadnohercegovačke za ovu godinu na osnovu Tekućih prijenosa za poticaje u poljoprivrednoj proizvodnji i ruralnom razvitku planirano je ukupno 2.500.000 KM odnosno 300.000 KM više nego godinu ranije. Iz Seljačkog saveza Federacije BiH pozdravljaju isplatu poticaja u Županiji Zapadnohercegovačkoj, te ističu kako je riječ o značajnim sredstvima koja proizvođačima znače jako puno. Naglasili su kako današnja proizvodnja ne može funkcionirati bez poticaja, što je itekako prepoznato u Županiji Zapadnohercegovačkoj.
Na pitanje može li se danas živjeti od animalne proizvodnje, odgovaraju kako je to moguće uz dosta rada i truda.
To je posao od 0-24 sata kojem se treba potpuno posvetiti tijekom 365 dana u godini, zbog čega se rijetki odlučuju na bavljenje njime. Ipak, u nekim sredinama poput primjerice Ljubuškog se bilježi blagi rast proizvođača, zaključili su iz Seljačkog saveza Federacije BiH, dodavši kako je cilj zadržati postojeće proizvođače u čemu veliku ulogu igraju upravo poticaji.
(Fena)
Policijski službenici Federalne uprave policije u srijedu su pod nadzorom Županijskog tužiteljstva Unsko-sanske županije proveli…
Mostar Summer Fest donirat će 50% prihoda od svih prodanih ulaznica u razdoblju od 21.…
Manchester City je objavio da će Kevinu De Bruyneu podignuti spomenik ispred njihovog stadiona. Legendarni…
Bosanskohercegovački stručnjak i legenda Željezničara Admir Adžem (52) novi je trener Plavih s Grbavice. Adžem,…
Marko Livaja zabio je 19 prvenstvenih golova u ovoj sezoni i ne dogodi li se…
Iako piletinu često smatramo zdravijom alternativom crvenom mesu i ključnom namirnicom mediteranske prehrane, novo talijansko…
Komentari:
Stop poticajima!
Stop krađi
Ajmo uhljebi u red stanite idu kese pune love
Kakvi poticaji...dodite nanblato i vidite sta rade...lopovluk!
Ovo im samo jos u korumpiranim zemljama.
Prestanite licemjerno krast! Znamo ko dobiva i kako se trose novci!
Samo se oni Pricescuju i kradu
Poznata stvar sta se radi s poticajima i tko ih sve dobiva..
Najmanje oni kojima trebaju poticaji.
Nema kontrole nikakve, vec se pojedinci hvale kako su dobili poticaje na prevaru.
Uzas
Ne tražim poticaj, vec da ni pomognete napravit put do njiva nemogu ni pjesice kamo li strojevi obecali ali godinama ništa? ZEMLJA oko 7dulima i šume l p.
Jesu li nevidljive svinje u Neumu na spisku?Lopovi kad će vam biti dosta melijone ste pokupili čeka vas osuda.Sad će devetnica prvi na pričest da vas narod vidi jer mi smo onda sigurni da vi niste lopovi.Ima Boga sve nas čeka sve.