Foto: Freepik
Nema sumnje, najteža prilagodba je uvijek onim najmlađim mališanima koji kreću u vrtić. Rijetki su oni koji krenu bez ikakvih “problema”, obično je to prvo odvajanje od roditelja, prva konkretna socijalizacija s drugom djecom u nepoznatoj okolini. Jednako teško je i roditeljima, mnogi sami priznaju.
Kako pomoći djetetu da se što bolje pripremi za vrtić i u istom se što prije prilagodi odgovorit će nam sugovornice s kojima smo razgovarali – Marija Marušić, magistrica psihologije i ravnateljica dječjeg vrtića ”Svijet mašte” iz Širokoga Brijega i Ivana Granić Galić, specijalistica kliničke psihologije zaposlena na Klinici za dječje bolesti SKB Mostar i jedna od voditeljica Instagram profila Laboratorij sreće.
Kao i o svim drugim temama s djecom treba uvijek iskreno i otvoreno razgovarati, na način koliko je razumljivo za njihovu dob. No, ukoliko je dijete malo i ne razumije ono što mu se događa na način da mu se verbalizira, u redu je s djetetom doći prvi dan u vrtić tek toliko da upozna prostor i odgajateljice, ne duže. Osim toga, poželjno je sasvim malo dijete prije polaska u vrtić ostavljati s bliskom osobom kako bi se dijete naučilo kada mama ode da će se i vratiti. Sasvim mala djeca (godinu dana) uglavnom lagano prihvate jer se kod njih još nije u dovoljnoj mjeri razvila separacijska anksioznost, strah od odvajanja i anksioznost kao posljedica, kazala je Marušić za Jabuka.tv.
Marija Marušić (Foto: Privatna arhiva)
Koliko je bitan način na koji se razgovara s djetetom pojašnjava psihologinja Granić Galić.
Jednom kad odlučite dijete upisati u vrtić krenite polako taj vrtić spominjati kroz neke svakodnevne aktivnosti. Svakako je dobro djecu voditi ranije da vide prostorije i svu djecu koja se tamo igraju. Možete iskoristiti i slike s interneta da mu pokažete prostorije i sve aktivnosti koje mališani tamo rade. Tako će taj vrtić djetetu postati poznato mjesto. Dok se doma s djecom igrate na podu možete ih pitati: Što mislite imaju li ovakve kocke u vrtiću? Ili ovakvo auto? I sama sam vrtićko dijete i to sam koristila govoreći npr. Znaš, ja se sjećam kako sam ja jako voljela vrtićki čaj. Ili čitanje priča prije spavanja. Što misliš ima li i u tvom vrtiću to? Hoćeš mi reći ako bude? Jedva čekam saznati! Djeci tako vrtić postaje normalna tema razgovora i mjesto za igru i ugodu.
Nikako djeci ne govorite: Ma znaš što, ideš ti meni u vrtić od idućeg tjedna… jer dijete tad vrtić doživljava kao kaznu i prijetnju. Kada dijete ostavljate uvijek budite iskreni. Recite npr: Čim ručaš, ja dolazim po tebe ili čim pojedeš užinu nakon spavanja, tata će te pokupiti. Jako je važno da se ove odluke i držite jer ne želite da se dijete brine gdje su mama i tata sad ili još gore smijem li im sutra vjerovati kad kažu će doći po mene…, objašnjava za portal Jabuka.tv Granić Galić.
Ivana Granić Galić (Foto: Privatna arhiva)
Mnogi su roditelji u nedoumici koja je idealna dob za dijete da krene u vrtić. Mnogi se drže pravila da je idealno da dijete bude uz majku do treće godine, ukoliko je to moguće naravno, dok drugi smatraju da je bolje krenuti što ranije.
U pravilu tu ne postoji točan odgovor. Što je dijete manje odvajanje je lakše, ali je svakako poželjno da dojenačku dob dijete provodi u blizini majke. U odnosu i na neke puno razvijenije zemlje kod nas zaposlene rodilje većinom koriste godinu dana porodiljnog dopusta dok je recimo u Švicarskoj porodiljno svega 14 tjedana što je zabrinjavajuće. Dakle, ne prije navršene godine života ako je ikako moguće. Otprilike tako i funkcioniraju vrtići kod nas u Hercegovini, rekla nam je psihologinja Marušić.
Koji su najveći izazovi s kojima se susreću djeca, ali i roditelji odgovorila nam je psihologinja Granić Galić koja se s upitima roditelja susreće svakodnevno na poslu, ali i na Instagram stranici koju vodi.
Najveći izazov vrtića jest svakako adaptacija. Jako je teško gledati vlastito dijete kako plače i protestira jer neće da ostane. I sama sam to dvaput prošla i bilo mi je teško bez obzira na to što sam dječji psiholog i što sam znala da je sve to normalna reakcija. Morate znati da postoje djeca koja su težeg karaktera i koja probijaju granice češće od drugih i samim time plaču više od drugih. Kod takve djece je sasvim očekivano da ujutro češće protestiraju. Na psihološkoj Instagram stranici Laboratorij sreće, baš u ovom razdoblju polaska vrtića dobijemo hrpu upita o ovome.
Roditelji brinu može li djetetu ostati trauma ako plače u vrtiću. Ja tad roditeljima kažem ovo: Ako vi dijete sad povučete iz vrtića, vi mu možete poslati poruku da ga volite i štititi, ali mu šaljete i poruku da se ono ne može suočiti s vrtićem i odvajanjem. Svi njegovi vršnjaci mogu, a eto baš on ne može… Ovo sigurno nije poruka koju želimo djeci poslati. Zato roditeljima kažem da ustraju i budu u bliskoj komunikaciji s odgajateljima kako bi dobili informaciju kako se dijete stvarno snalazi… obično se ta djeca ubrzo nakon roditeljskog odlaska jako fino igraju i uklapaju u društvo. A ako ih roditelj tad povuče iz vrtića, problem može postati samo veći jer prezaštićivanje djece nikako nije dobro i nastavlja se samo dodatno komplicirati u školskom sustavu, izjavila je za portal Jabuka.tv specijalistica kliničke psihologije Ivana Granić Galić.
Nerijetko se roditelji pitaju jesu li neki postupci njihove djece ispravni i je li neko ponašanje znači da se dijete zapravo prilagodilo na novonastalu situaciju. A kako teče pravilan proces prilagodbe objašnjava psihologinja Marušić za Jabuka.tv:
Adaptacija, kao sto sama riječ kaže je nešto sto se odvija postupno, sukladno potrebama djeteta. Taj proces aktivne adaptacije bi trebao trajati nekih tjedan dana gdje se i rad odgajatelja prilagođava tome kako bi mu se mogli posvetiti. Prvi dan je to jako kratko i onda svaki sljedeći dan se ostaje duže. Ako ste prisutni adaptaciji svog djeteta ne smijete dijete prezaštićivati pa da ne dopuštate da ga odgajateljica primi u naručje, radite stvari umjesto djeteta u trenutku dok se odgajateljica pokušava zbližiti s djetetom, odgovarate na pitanja umjesto djeteta i slično.
Kada završimo proces aktivne adaptacije i dijete ostane i na spavanju, treba imati na umu da adaptacija vrlo vjerojatno nije završena. Dijete može puno duže prolaziti kroz prihvaćanje te se ne treba iznenaditi ako deseti dan odbija ući jer želi mami.
Koliko je potrebno da se dijete navikne na vrtić – jedno je od najčešćih pitanja zabrinutih roditelja.
Nekako se uzimaju tri mjeseca prilagodbe kao neki period u kojem bi se gotovo sva djeca trebala naviknuti na vrtić. Ako prilagodba traje duže, riječ je o težoj adaptaciji i dobro je potražiti stručnu pomoć kako bi se ista što prije završila. U praksi sam vidjela djecu koja su po pola godine odbijala vrtić, protestirala odbijanjem hrane i prkošenjem, a sad obožavaju ići. Kada se uz adaptaciju jave i vrtićke viroze (a jako često se jave) priča se dodatno komplicira i produžava jer svaki povratak u vrtić je gotovo početak od nule. Tako da roditelji moraju biti strpljivi i smireni jer već će se to nekako posložiti i dijete će obožavati ići, smatra psihologinja Granić Galić.
U najboljoj namjeri, ali roditelji rade greške i samo oni osviješteni ih priznaju. Koje su najčešće roditeljske greške navodi psihologodinja Marušić:
Definitivno greške u komunikaciji i ne postavljanje granica djetetu. To se odražava na cjelokupno ponašanje djeteta a dugoročno će narušiti njegovu dobrobit. Moram naglasiti kako to roditelji najčešće nesvjesno rade, iz ljubavi prema djetetu, ne uviđajući vlastite pogreške. Vezano za greške u komunikaciji to su prije svega fraze kojima se direktno ili indirektno djecu plaši vrtićima kao da je to nešto strasno a ne bezbrižno mjesto odrastanja. Izjave tipa: “Vidjet ćeš kad kreneš u vrtić, tamo ćeš morati slušati”, “Morati ćeš jesti i spavati u vrtiću” definitivno nisu privlačne nikome, a ponajmanje djeci.
Drugi problem je vezan za ne postavljanje granica djetetu. Ako dijete kaže: „Neću danas u vrtić“ i vi se priklonite tome pa ostavite dijete sa sobom niste učinili nikakvu uslugu svom djetetu. Što se događa? Sutra morate na posao, na put, na sastanak i dijete prisilno ostavljate jer danas nemate taj luksuz da bude uz vas, dobijete isfrustrirano dijete.
Mnoga djeca koja su i ranije išla u vrtić preko ljeta prave pauzu. Na koji način im pomoći da se ponovno vrate u staru rutinu.
Da, mnoga djeca prave pauzu i te pauze preko ljeta kada su tata i mama na godišnjem odmoru su poželjne. Ono što je važno je da to djetetu i predstavite kao pauzu. Objasnite mu da ovih dana nema vrtića, ali da se ubrzo vraća. Ako je dijete malo (1-2 godine) moglo bi se dogoditi da vrtić zaboravi. Zato iskoristite slike koje imate iz vrtićke grupe i pokažite mu ih. Pokažite mu kako plešu ili slave neki rođendan. Pronađite slike teta pa mu pokažite. Sve će to pomoći djetetu da lakše prepozna sredinu u koju se vraća. Sa starijom djecom možete iskoristiti kalendar i križati dane koji su ostali do vrtića. Možete napraviti i plan kupovine ako nešto djeci treba, npr. nove šlape ili ruksak kako bi se dijete osjećalo uključeno u cijeli proces pripreme i povratka.
Ja svojoj djeci volim organizirati i druženje s djecom iz skupine u koju idu jer im tako pomažem da održe kontakt s vršnjacima iz grupe i da se vrtiću dodatno vesele i u isti lakše vrate. Obavezno pazite kako djeca na pauzi doma provode vrijeme. Često čujem kako su djeca pred ekranima jer su vrućine i nemaju se čime igrati. Ovo može dovesti do toga da u rujnu imate dijete koje je postalo „ovisno“ o igricama i crtićima i koje će puno više protestirati na povratak u skupinu jer isti sadržaj nema tamo. To posebno pazite, upozorila je u razgovoru za portal Jabuka.tv psihologinja Granić Galić.
I na koncu psihologinja Marija Marušić je dala savjet svim roditeljima čiji mališani uskoro kreću u vrtić.
Često polazak djeteta u vrtić teže pada roditeljima nego djeci i dogodi se da se treba više pomoći roditelju. Budite svjesni da je polazak djeteta proces kojem se treba posvetiti, nije realno očekivati da će dijete krenuti u vrtić i prvi dan ostati cijeli dan te da će ići tako svaki sljedeći dan bez problema. Vjerujem da ima djece koja mogu to obaviti bez problema ali su rijetkost. U svojoj odluci slanja djeteta u vrtić budite ustrajni, nije u redu komešati se pred vratima hoću-neću jer dijete gleda u vas i prepoznaje vašu nesigurnost i strah.
Prikažite djeci vrtiće kao sigurna mjesta, mjesta gdje će se družiti s vršnjacima i provoditi vrijeme u igri jer svakom odgajatelju je stalo do dobrobiti djeteta. To su osobe koje će dijete hraniti, presvlačiti, tješiti kada je tužno i dijeliti radost s njim kada je sretno, učiti ga i pratiti njegov razvoj. Posao odgajatelja nije lagan, to je velika odgovornost i zahtjevan posao ali je ljubav koju svaki dan prime nezamjenjiva, zaključila je u razgovoru za portal Jabuka.tv psihologinja Marija Marušić.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)
Europska unija mogla bi postati svjetski predvodnik u ograničavanju društvenih mreža djeci. Prijedlog, koji predvodi…
[gallery ids="759432,759431,759434,759433,759435"] Jak vjetar koji je u četvrtak poslijepodne počeo puhati u Doboju uzrokovao je…
Kineski proizvođač automobila BYD prvi je put prodao više električnih vozila u Europi nego Tesla,…
Osjećate li se iscrpljeno već sredinom radnog dana? Možda je vrijeme da uvedete kratke, ali…
Policijska uprava Mostar priopćila je u četvrtak da tradicionalna organizirana šetnja maturanata gradom nije dopuštena…
Hrvatski kapetan Luka Modrić (39) oprostio se od Real Madrida, a španjolski list Relevo piše…