Foto: Zdravko Jakiša
Uz električni štitnik (PREMIUM klasa, ECO tehnologija, posjeduje certifikat za sigurnost ljudi, životinja i okoliša), dobitnici donacije primili su i prateći materijal za puštanje električne ograde u pogon – žicu, izolatore, konektore, zatezače, uzemljenje itd.
Pored trojice pčelara s područja Tomislavgrad istu opremu dobit će sljedećeg tjedna i dvojica pčelara s područja općine Foča, koji svojim pčelarskim aktivnostima gravitiraju Nacionalnom parku Sutjeska.
Pčelarima je oprema dodijeljena u ”Hajdučkim vrletima” u Parku prirode Blidinje, gdje je održana dvodnevna konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati projekta ”Bear in Mind: Bringing environmental actions for the biodiversity protection across the borders ” u četiri zaštićena područja – Nacionalni park ”Sutjeska” i Park prirode Blidinje iz BiH, te Nacionalni park ”Durmitor” i Park prirode ”Piva” iz Crne gore, priopćili su organizatori.
Često na mjestima gdje se imanja ljudi preklapaju s područjima rasprostranjenosti velikih zvijeri dolazi do oštećenja imovine. To je slučaj i s košnicama u Bosni i Hercegovini. Tim povodom, Ornitološko društvo ‘Naše ptice’ doniralo je pet profesionalnih električnih ograda za zaštitu košnica od smeđeg medvjeda. Zaštita velikih zvijeri, zbog brojnih socio-ekonomskih izazova, proces je koji se ne može oslanjati samo na prirodne znanosti.
Foto: Zdravko Jakiša
Očuvanje populacije smeđeg medvjeda uvelike ovisi o ljudskoj toleranciji ove vrste. Uzajamnom podrškom nastojimo postići zajednički cilj koji se temelji na uvjerenju da je moguće unaprijediti suživot čovjeka i medvjeda, rekla je koordinatorica projekta iz Ornitološkog društva “Naše ptice” Josipa Šimić.
Inače, projekt ”Bear in mind” je financiran od EU u okviru IPA II programa prekogranične suradnje BiH i Crna Gora 2014-2020. Središnja tema projekta je zaštita biološke raznolikosti u prekograničnom zaštićenom području, a glavni ciljevi projekta su jačanje kapaciteta institucija i organizacija koje se bave zaštitom biološke aktivnosti, izrada i pilot provedba četiri plana upravljanja životinjskim vrstama koji će biti nadograđeni s protokolima praćenja za 10 životinjskih vrsta.
Svi dokumenti izrađeni su u skladu s direktivama EU. Posljednji cilj projekta bio je podizanje svijesti stanovništva na lokalnoj i nacionalnoj razini o prednostima primjene viših standarda u zaštiti okoliša.
Zaštita pčelinjaka od napada medvjeda pomoću električnih ograda pokazala se kao dobra praksa u drugim zemljama EU i kao takva postala je jedna od aktivnosti na ovome projektu, priopćeno je.
(www.jabuka.tv)
U Bosni i Hercegovini u četvrtak ujutro prevladava umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Temperature zraka…
Služba za inspekcijske poslove Grada Ljubuškog od 1. lipnja provodit će inspekcijski nadzor nad fizičkim…
Od voćnih jogurta do pahuljica s tonom šećera. Sjećate se tih klasika? Obožavali smo ih,…
Doživite autentičnu hercegovačku priču na Festivalu Vinske ceste Hercegovine, koji će se održati 4.6.2025. godine…
Dvoje zaposlenika izraelskog veleposlanstva ubijeno je u srijedu navečer u pucnjavi ispred Židovskog muzeja (Capital…
U Mostaru danas počinje dvodnevna IT konferencija Vision Days 2025. U dvoranama CineStara okuplja vodeće…
Komentari:
Pa zar medo nije zaštićen? I sad ga biju elektro šokovima 😁
Ima medo svog zaštitnika, narodnog heroja Vldu Čuljka