S lijepim proljetnim danima i prvim visokim temperaturama posegnuli ste u autu za ugođajem klima-uređaja, ali i primijetili kako unutrašnjost niti miriši baš ugodno, niti se zrak dovoljno hladi? A neki nepoznat zvuk dopire iz otvora za dovod zraka u kabinu? Ni potrošnja goriva se nije smanjila iako su ljetne gume opet na autu, nema ni snijega ni leda ni proklizavanja ni duge vožnje u niskim stupnjevima prijenosa!
Zaključak je samo jedan – klima-uređaj mora na kontrolni pregled. A rješenje još jedno – vozi dalje pa ćeš nakon pet-šest tisuća kilometara potrošiti onoliko novca koliko bi stajao popravak uređaja.
A klima-uređaj neće raditi kako treba. Automobil s uključenim ispravnim klima-uređajem za uobičajene vožnje troši samo od 2 do 3 posto goriva više. Dakle, u prosječnom automobilu iz srednje klase, koji troši oko 7 litara goriva na 100 kilometara, to je povećanje potrošnje za oko 2 decilitra na 100 kilometara. Istina, klima-uređaj će sasvim solidno hladiti unutrašnjost vozila čak i ako mu nedostaje i više od četvrtine plina, ali će se pritom prosječna potrošnja goriva povećati za više od jedne litre.
Zašto je važno redovno održavati klimatizacijski uređaj? To osigurava njegovu dugotrajnost, a vozaču i putnicima ugodno putovanje i – zdravlje! Nedovoljna količina plina ili neispravan uređaj povećavaju potrošnju goriva i zagađenje okoliša.
Usto, kada je klima-uređaj uključen mikroorganizmi, mahom bakterije, raspršuju se u unutrašnjosti vozila, a to putnici prepoznaju kao neugodan miris. Osim po smradu, nedostatak plina u sustavu ili njegovu neispravnost prepoznajemo po tomu što ne uspijevamo dobiti temperaturu koju smo programirali ili kada se zrak čak uopće ne hladi. A da nešto nije u redu ‘javlja’ nam i buka iz otvora sustava za dovod zraka u kabinu.
Samo kad uredno održavamo klimatizacijski sustav, brinemo o redovitu čišćenju rashladnih i uljnih plinova u kompresoru i provjeravamo kod servisera curi li plin sigurni smo kako klimatizacijski uređaj može raditi punom snagom. On se sastoji od mnogo gumenih cijevi i brtvi koje ne dihtaju uvijek 100 posto. Kroz mikroskopske rupe i pore iz kućišta kompresora plin za rashlađivanje neprestano izlazi u atmosferu.
Važno je spomenuti i zagađenje okoliša. To je bio jedan od razloga uvođenja novoga plina R1234f, koji je daleko manje štetan za okoliš. A za usporedbu, recimo kako je ‘stari’ plin R134a čak 1430 puta štetniji za atmosferu nego ugljični dioksid (CO2), piše 24sata.hr.
Preporučuje se servisiranje klimatizacijskog uređaja u autu svake dvije godine, a zamjena filtara u unutrašnjosti 1 ili 2 puta godišnje.
Punjenje klima-uređaja košta oko 80 KM. U povremenim sezonskim akcijama i poprilično manje. U cijenu su obično uključeni plin, zamjena ulja u kompresoru i cijelome sustavu te boja koja je dodana u plin zbog mogućnosti nalaženja eventualnoga propuštanja. Punjenje traje od 30 do 60 minuta.
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…