Flasteri bi u bliskoj budućnosti mogli postati pravi gadgeti, koji će moći pratiti kakvo je stanje rane koju štite, ali i po potrebi davati lijekove i na taj način postati aktivni dio procesa liječenja.
Razvili su ga znanstvenici sa Sveučilišta Tufts, a još se radi samo o prototipu koji ima senzore za temperaturu i pH kako bi mogao pratiti znakove upale i infekcije te dati odgovarajući lijek.
Profesor Sameer Sonkusale rekao je kako su mogli krenuti u ovom smjeru razvoja flastera zbog razvoja fleksibilne elektronike.
Fleksibilna elektronika omogućila je razvoj mnogih nosivih medicinskih uređaja, ali zavoji se nisu značajno promijenili od začetaka medicine, kaže Sonkusale u priopćenju.
Opekline, dijabetes ili druge bolesti mogu uzrokovati kronične rane koje mogu dovesti do infekcija ili čak i amputacija. Uz ovakav flaster moglo bi se ranije detektirati upaljeno tkivo i infekciju. Stvar radi tako da mikroprocesor očitava podatke koji dolaze sa senzora i ako je potrebno može dati otpustiti potreban lijek zagrijavanjem hidrogela. Nakon in vitro testiranja, u tijeku su pretkliničke studije.
Inače, prije četiri godine su znanstvenici razvili flastere koji bojom reagiraju i pokazuju koliko kisika rana dobiva, a lani je skupina znanstvenika razvila flaster koji može davati lijek na zahtjev, piše 24sata.hr.
(www.jabuka.tv)
Postoji jednostavan način kako pregledavati Instagram sadržaj bez prijave i otvaranja korisničkog računa. Na Instagramu…
Udruga poljoprivrednika Federacije BiH obratila se otvorenim pismom visokom predstavniku Christianu Schmidtu, pozivajući ga da…
[gallery ids="777345,777344,777343"] U župi Bezgrešnog začeća BDM u Posušju uz koncelebraciju mnoštva svećenika, u nedjelju…
Problemi s bubrezima postaju sve češći, a jedna od važnih tema o kojoj treba voditi…
U Hollywoodu nije neuobičajeno da netko ima poznate roditelje ili djecu, ali rijetko kada se…
Otvaranje bolovanja u Federaciji BiH često izaziva nedoumice i kod radnika i kod poslodavaca, posebno…