Pale cijene nafte zbog straha od usporavanja gospodarstva

Cijene nafte pale su u četvrtak na međunarodnim tržištima zbog zabrinutosti da bi visoke cijene goriva mogle naštetiti gospodarskom rastu, dok su planirano ublažavanje mjera zaključavanja u Šangaju i procjene tješnje opskrbe ograničile gubitke.

Cijena barela je na londonskom tržištu za isporuke u srpnju pala u odnosu na prethodno zatvaranje 75 centi, na 108,36 dolara. Barel je na američkom tržištu bio u minusu 1,42 dolara, na 108,17 dolara, dok je u jutarnjoj trgovini potonuo na 105,13 dolara.

Cijene su na oba tržišta prema ugovorima za isporuke u sljedećem mjesecu pale za oko 2,5 posto. Snažni padovi na europskim i azijskim burzama uslijedili su nakon najgoreg dana na Wall Streetu nakon sredine 2020. godine zbog oštrih upozorenja nekih od najvećih svjetskih trgovaca koji naglašavaju koliko ih pogađa jaka inflacija, prenosi Hina.

No nadolazeća mogućnost zabrane Europske unije na uvoz ruske nafte poduprla je cijene nafte. U srijedu je Europska komisija predstavila plan vrijedan 210 milijardi eura kako bi prekinula oslanjanje Europe na ruska fosilna goriva do 2027. i također ubrza prijelaz na zelenu energiju.

Osim toga, zalihe sirove nafte u SAD-u pale su prošlom tjednu, a to se neočekivano smanjenje pripisuje povećanoj preradi rafinerija kao odgovoru na male zalihe naftnih proizvoda i gotovo rekordnom izvozu koji je američke cijene dizela i benzina vinuo na rekordne razine.

Korištenje njihovih kapaciteta na istočnoj obali i na obali Meksičkog Zaljeva bila je iznad 95 posto, pa su rafinerije radile blizu najviših mogućih radnih stopa. U Kini investitori pozorno prate planove za ublažavanje mjera protiv koronavirusa od 1. lipnja u najnaseljenijem gradu Šangaju, što bi moglo dovesti do oporavka potražnje za naftom najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.

U odvojenom je izvješću Organizacija zemalja-izvoznica nafte danas objavila da je cijena barela košarice nafte njezinih članica u srijedu vrijedila 114,94 dolara i pojeftinila 2,24 dolara u odnosu na prethodni radni dan.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

  • 2,40 je bila kad je barel bio 146 USD ali trenutni problem sa cijenom goriva nije cijena barela vec onaj dementni pedofl u bijeloj kuci koji je isprintao milijarde kroz federalne rezerve bez ikakva pokrica.
    Kako je tu problem? Pa naftom se trguje u dolarima.
    Ghadafi je platio glavom kad je pokrenuo incijativu da se nafta placa u zlatu umjesto u papirnom novcu cije tiskanje kontrolira jedna bankarska obitelj.

Zadnje dodano

  • Vijesti

Više od deset intervencija zbog nevremena u ŽZH, ozlijeđen vatrogasac u Ljubuškom

Tijekom jučerašnjeg poslijepodneva snažno nevrijeme pogodilo je područje Hercegovine, a vatrogasne službe Županije Zapadnohercegovačke imale…

1 minuta prije
  • Banner
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Hercegovac za primjer: Mladi Gruđanin radi kao zaštitar, popodne sadi duhan, a stigne i glazbeno nastupati

Mladi Hercegovac Ante Zadro, poznatiji kao Vaso, iz sela Višnjica pokraj Gruda primjer je da…

35 minuta prije
  • Vijesti

U Chicagu preminuo fra Nenad Josip Galić iz Ljubotića

Fra Nenad Josip Galić, član Hrvatske franjevačke kustodije Svete obitelji u SAD-u, preminuo je 18.…

39 minuta prije
  • Glazba
  • Zabava

Thompson premijerno predstavlja novu pjesmu “Preskočena crta”

Marko Perković Thompson najavio je premijeru nove pjesme "Preskočena crta", koja će biti predstavljena u…

1 sat prije
  • Košarka
  • Sport

BiH bez omladinskih košarkaških reprezentacija na Europskim prvenstvima

Košarkaški savez BiH potvrdio je kako omladinske reprezentacije U-16 i U-18, u muškoj i ženskoj…

2 sata prije
  • Košarka
  • Sport

Juniori Širokog prvaci Herceg-Bosne

Juniori Širokog Brijega prvaci su Košarkaškog prvenstva Herceg-Bosne za sezonu 2024./25. Izabranici Damira Vujanovića na…

2 sata prije