Naime, cijene građevinskog materijala ostavile su značajan trag i u cijenama četvornog metra stana.
U odnosu na prošlu godinu cijena je veća za oko 30 posto, a kuće i do 10 posto. No, građevinari ukazuju na mogućnost pada cijena nekretnina koje će se graditi u idućem razdoblju jer je zabilježen pad cijena pojedinih građevinskih materijala, posebice željeza, koje je jeftinije za 10 posto, javio je FTV.
Ako i cijene ostalog materijala padnu, što bismo voljeli, mijenjamo cijene kvadrata. U prošloj godini cijena kvadrata kod nas je bila 1800 maraka, međutim, došli smo do cijene 2200 do 2400 KM. Cijene će padati u onom postotku u kojem bude padala cijena građevinskog materijala, kazala je za FTV Dragana Gajić, direktorica građevinske tvrtke. Ekonomisti, pak, potvrđuju da se svjetsko tržište izbalansiralo i da je stabilizacija cijena u BiH moguća, no, ipak ističu da do većeg pada neće doći.
Prema riječima ekonomskog analitičara Zorana Pavlovića, neki veći pad cijena teško će se dogoditi jer armature, građevinsko željezo sudjeluje u cijeni s manje od pet posto, tako da ako imate smanjenje cijene komponente koja je u tako malom udjelu, onda je teško očekivati da će ukupan proizvod biti jeftiniji. I iz agencija za nekretnine kazali su kako do pada cijena neće doći jer ponuda je sve manja, a potražnja sve veća.
I to ona iz inozemstva jer su cijene u BiH, unatoč inflaciji, među najnižima u Europi kada je riječ o nekretninama. Kako se navodi u istraživanju Deloitte Property Index 2022., provedenom u 23 zemlje i 68 gradova, Ujedinjeno Kraljevstvo zauzima prvo mjesto na listi najskupljih stanova s godišnjim rastom od gotovo 21 posto, s prosječnom cijenom od 4905 eura po m².
Na suprotnoj strani, s najjeftinijim stanovima među zemljama za koje su dostupni nacionalni podaci, nalazi se BiH, gdje se prosječna cijena kreće oko 974 eura po četvornom metru, a prati je Rumunjska s prosječnom cijenom od 1266 eura po m², prenose mediji specijalizirani za vijesti iz svijeta biznisa.
Kada je pak riječ o prodaji, podaci Republičkog zavoda za statistiku RS-a pokazuju kako je u drugom tromjesečju u tom entitetu prodano 568 završenih novih stanova ili više za 30,3 posto nego u istom razdoblju prošle godine, dok je prosječna cijena prodanih stanova u promatranom razdoblju bila veća za 53,2 posto.
Kada je pak riječ o FBiH, prema podacima FZS-a, broj prodanih stanova u drugom tromjesečju 2022. u odnosu na prosječan broj prodanih novih stanova u 2021. manji je za 8,9 posto, a u odnosu na drugo tromjesečje 2021. manji je za 8,7 posto.
Prosječna cijena prodanih novih stanova u drugom tromjesečju 2022.u odnosu na prosječnu cijenu prodanih novih stanova u 2021. veća je za 13 posto, a u odnosu na drugo tromjesečje lani veća je za 8,9 posto.
(www.jabuka.tv)
Otpadi u Dubaiju su dom nevjerojatne mješavine uništenih superautomobila i luksuznih egzotičnih modela te tako…
Tri osobe uhićene su nakon provale u vozilo marke Fiat Punto u ponedjeljak u Jablanici.…
Lucas Vazquez (33) napušta Real Madrid nakon završetka Svjetskog klupskog prvenstva sredinom srpnja. Realovom trećem…
[gallery ids="757032,757033,757031"] Hrvatska pošta (HP) Mostar tiskala je prigodne poštanske marke kojima je obilježila 100.…
Dinamo obilježava 35. godišnjicu od jednog od najvažnijih dana u klupskoj povijesti. Mitska i nikad…
Policijski službenici Odsjeka kriminalističke policije PU Široki Brijeg u proteklom su tjednu pri kontroli dvaju…
Komentari:
Hahaha, da, da, pasti će sigurno padom željeza žizernih 10 %, ne budite smiješni... Nikada se to neće vratiti na staro realnije stanje, jer moćnicima ne odgovara... Kamo sreće da bude išlo dole, al nisam optimist...
Jbga nista od toga jer su svi kupili kad je bilo najskuplje i sad imaju tone i tone skupog zeljeza na lageru. Trebat ce im 4-5 godina da ga potrose pa te onda pojeftinjenje.
Po toj logici kome će ga prodati, ko će moći kupiti
Tako je
Stipe u pravu si 100%
Je, je tako isto kad su kupili jeftinije i imali u skladistu cekali su 4-5 godina da poskupe stanove..
Nece oni nikad spustiti cijenu ni stanova ni goriva ni icega kao sto bude normalno u svijetu da cijena pada ili ide gore ovisno
Trgovci i carinici a danas sve uslužne djelatnosti neće vidit lice Božije!!!Nikad im bolja zarada nije bila,ali zato će mali potonuti,hm hm,koga je briga u ovoj pohlepi....
Da bude Željezo đzabe,,unas ce sve bit skuplje i skuplje
Koliko je cijena željeza u cijeni kvadrata.kad se dostignu neke cijene teško se spuštaju.