Foto: Pexels
Iako su neki ljudi osjetljiviji na ove promjene od drugih, istraživanja su pokazala da postoje jasne veze između naglih vremenskih promjena i zdravstvenih problema.
Nagla promjena temperature ili atmosferskog tlaka često može izazvati glavobolje i migrene kod osjetljivih osoba. Promjene u tlaku zraka mogu utjecati na protok krvi u mozgu i izazvati bolne reakcije kod osoba sklona ovim tegobama.
Rezultati istraživanja objavljenog u časopisu “Cephalalgia” (2017) su ukazali na to da su navedene promjene značajno povezane s pojačanim napadajima migrene. Istraživanje je pratilo više od 1.900 ispitanika tijekom različitih vremenskih uvjeta i zaključeno je da su nagli skokovi temperature za 5°C ili više povezani s povećanjem učestalosti migrenskih napadaja.
Osobe koje pate od artritisa ili drugih bolnih stanja zglobova i mišića često primjećuju da se njihovi simptomi pogoršavaju tijekom naglih promjena vremena. Ovo se često pripisuje promjenama u atmosferskom tlaku koje mogu utjecati na osjetljive strukture.
Istraživanje provedeno na Sveučilištu Tufts (2019) proučavalo je utjecaj vremenskih promjena na bol u zglobovima kod osoba s osteoartritisom. Rezultati su pokazali da su nagli padovi tlaka zraka i porast vlažnosti povezani s povećanom učestalošću i intenzitetom bolova.
Promjene vlažnosti i temperature zraka mogu utjecati na dišne puteve. Osobe s astmom ili kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću (KOPB) mogu osjetiti otežano disanje tijekom vremenskih fluktuacija.
Istraživanje objavljeno u časopisu “Thorax” (2018) pokazalo je povezanost vlažnosti zraka i iznenadne promjene vlažnosti s pogoršanjem simptoma astme kod djece i odraslih. Istraživanje je pratilo više od 10.000 ispitanika s dijagnozom astme tijekom različitih meteoroloških uvjeta.
Nagle promjene vremena također mogu imati utjecaj na psihičko zdravlje. Depresija, anksioznost i promjene raspoloženja često se povezuju s promjenama vremena. Nedostatak sunčeve svjetlosti tijekom kišnih i oblačnih dana također može utjecati na ravnotežu neurotransmitera u mozgu.
Prema istraživanju provedenom na Sveučilištu Michigan (2016), nedostatak sunčeve svjetlosti tijekom oblačnih dana može utjecati na smanjenje razine serotonina, neurotransmitera povezanog s dobrim raspoloženjem. Također, nagli skokovi temperature bili su povezani s povećanim osjećajem tjeskobe.
Stoga, možemo zaključiti da nagle vremenske promjene mogu imati značajan utjecaj na zdravlje ljudi, posebno onih koji su već osjetljivi na određene bolesti ili stanja. Osobama koje su osjetljive na vremenske promjene preporučuje se suradnja sa zdravstvenim stručnjacima kako bi se najbolje nosili s tim utjecajima i očuvali svoje zdravlje.
(www.jabuka.tv | Foto: Pexels)
Josip Juranović (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…
U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…
Obuka za članove županijskog i gradskih/općinskih stožera civilne zaštite na temu „Odgovor na prirodne i…