Ok, čuli ste za špijunske programe i lažne emailove, no vjerujte nam – ako netko zbilja želi ukrasti informacije, neće se susprezati ni od čega.
Hakeri i hakerski napadi sve su češči na naslovnicama tehnoloških blogova, a stručnjaci iz dana u dan upozoravaju na sve veći broj hakerskih napada.
Vječiti rat među sigurnosnim kompanijama i cyber kriminalcima ne jenjava, a kako bi dokazali da su neki ljudi zbilja spremni otići daleko, donosimo vam popis najbizarnijih metoda hakiranja na planetu.
Brza hrana? Zagrijani procesor? Mobitel koji registrira vibracije? Nebo je granica.
Neki senzori, odnosno uređaji za špijunažu toliko su maleni da mogu stati u malo pecivo. Portable Instrument for Trade Acquisition, odnosno PITAdovoljno je malen da stane u, pogodili ste, pitu. Njegov je zadatak registrirati elektromagnetna zračenja koja laptopi proizvode pri enkripciji podataka. Ti podaci se kasnije mogu dekriptirati.
Ako uređaj stavite dovoljno blizu računalu, senzori za kretanje prepoznat će udaranje prstiju po tipkama i očitati što tipkate sa, pazite ovo, osamdeset postotnom sigurnošću. Na ovaj način hakeri mogu pratiti ono što tipkate, odnosno ukrasti vaše brižno upamćene lozinke.
Sve što hakeri trebaju napraviti je spojiti se na mrežu putem automata za kavu, zato jer ti uređaji u pravilu nemaju nikakve vatrozide ili antivirusnu zaštitu. Drugim riječima, hakeri će korištenjem ove metode prvo preuzeti kontrolu nad vašom kavom, a nakon toga i nad vašom mrežom. Besramnici.
O ovome smo već nekoliko puta pričali. Hakeri vrlo lako mogu uspostaviti besplatni Wi-Fi u šoping centru koji ima isto ime kao onaj pravi. Uređaji koji su upamtili staru bežičnu mrežu spojit će se na onu lažnu i ostatak je, više-manje, povijest.
Svi znamo za lampicu koja bljeska kada radi SSD ili tvrdi disk. Kako stvari stoje, postoji metoda pomoću koje haker koristeći dron ili teleskopski objektiv može doći do osjetljivih informacija pomoću softvera koji svjetlosnim kodom potajno šalje lozinke i osjetljive informacije.
Rashladni sustavi na grafičkoj kartici mogu se mijenjati ovisno o temperaturi procesora. Hakeri ovo mogu iskoristiti kako bi rashladne sustave natjerali da se vrte u različitim frekvencijama. Obližnje računalo ili smartfon mogu osluškivati ove oscilacije te ih prevesti u binarni kod. Rezultat? Ukradene informacije poput lozinki, korisničkih imena i enkripcijskih ključeva, piše Tportal.hr.
Sve grafičke kartice odašiljaju radiosignale koje haker može preuzeti pomoću jednostavnog FM prijemnika kojeg možemo pronaći u većini modernih smartfona.
Hakeri dobro znaju da velika većina bežičnih sve-u-jedan printera u sebi nema nikakvu zaštitu. Ako se domognu nekog od tih uređaja, hakeri mogu preuzeti kontrolu nad njegovim diskom te, ako mreža nije osigurana, nastaviti s provalom u cijeli sustav. To znači da, pored provale u mreži, sljedeći put kada netko krene skenirati isprave, hakeri te informacije mogu ukrasti.
(www.jabuka.tv)
Iako proteini često dobivaju glavnu pažnju kada je riječ o važnim makronutrijentima, vlakna su jednako…
Šestu generaciju jednog od najpopularnijih Toyotinih modela koji će se nuditi (i) kupcima u Europi…
U četvrtak oko 13 sati s vrha zgrade "Mostarka" u Mostaru na pločnik je pala…
Ansu Fati (22) je jedan od prvih nogometaša kojima je Hansi Flick poručio da više…
Ministar zdravstva Sarajevske županije Enis Hasanović donio je odluku kojom je proglašena epidemija leptospiroze u…
Dinamov kapetan Arijan Ademi uskoro bi trebao napustiti klub. Nakon što se krajem ljeta 2023.…