Niste sami u tome, taj je osjet specifičan za sve ljude, a nema veze s tim što je nekoć to područje bilo otvoreno i povezivalo vas s majkom u maternici.
Naime, razlog zbog kojeg je ta senzacija neugodna je taj što je pupak povezan s vlaknima koja vode direktno u leđnu moždinu. Taj isti put utječe na informacije koje tijelo dobiva o stanju mjehura i mokraćne cijevi.
Stoga, kad guramo prst u pupak, stimuliramo to područje. To može prevariti mozak tako da on misli kako signale prima od nekud drugdje, oponašajući osjećaj da trebamo mokriti ili pak uzrokujući osjećaj škakljanja u preponama, piše Gentside.
Unutarnja obloga trbušne šupljine kod pupka se naziva parijetalni peritoneum ili potrbušnica, objašnjava dr. Christopher Hollingsworth.
Dodaje kako je ta struktura iznimno osjetljiva i ta senzorna živčana vlakna šalju signale u leđnu moždinu na istoj razini na kojoj se živci pouzdaju u signale iz mokraćnog mjehura da znamo kad trebamo ići mokriti.
Taj neugodan osjećaj dobiva se samo ako se duboko “zakopamo” u pupak, a u protivnom je neugoda znatno manja, prenosi 24sata.hr.
Upravo zbog njegove “zavučenosti”, kao i tog neugodnog osjećaja koji proizlazi iz diranja po njemu, pupak se lako zanemaruje kod brige o osnovnoj higijeni, a upravo je on idealno mjesto za nakupljanje prljavština. Znanstvenici su brisevima otkrili kako u prosječnom pupku živi čak 57 različitih vrsta bakterija.
(www.jabuka.tv)
Mladi Hercegovac Ante Zadro, poznatiji kao Vaso, iz sela Višnjica pokraj Gruda primjer je da…
Fra Nenad Josip Galić, član Hrvatske franjevačke kustodije Svete obitelji u SAD-u, preminuo je 18.…
Marko Perković Thompson najavio je premijeru nove pjesme "Preskočena crta", koja će biti predstavljena u…
Košarkaški savez BiH potvrdio je kako omladinske reprezentacije U-16 i U-18, u muškoj i ženskoj…
Juniori Širokog Brijega prvaci su Košarkaškog prvenstva Herceg-Bosne za sezonu 2024./25. Izabranici Damira Vujanovića na…
U Bosni i Hercegovini u četvrtak ujutro prevladava umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Temperature zraka…