Niste sami u tome, taj je osjet specifičan za sve ljude, a nema veze s tim što je nekoć to područje bilo otvoreno i povezivalo vas s majkom u maternici.
Naime, razlog zbog kojeg je ta senzacija neugodna je taj što je pupak povezan s vlaknima koja vode direktno u leđnu moždinu. Taj isti put utječe na informacije koje tijelo dobiva o stanju mjehura i mokraćne cijevi.
Stoga, kad guramo prst u pupak, stimuliramo to područje. To može prevariti mozak tako da on misli kako signale prima od nekud drugdje, oponašajući osjećaj da trebamo mokriti ili pak uzrokujući osjećaj škakljanja u preponama, piše Gentside.
Unutarnja obloga trbušne šupljine kod pupka se naziva parijetalni peritoneum ili potrbušnica, objašnjava dr. Christopher Hollingsworth.
Dodaje kako je ta struktura iznimno osjetljiva i ta senzorna živčana vlakna šalju signale u leđnu moždinu na istoj razini na kojoj se živci pouzdaju u signale iz mokraćnog mjehura da znamo kad trebamo ići mokriti.
Taj neugodan osjećaj dobiva se samo ako se duboko “zakopamo” u pupak, a u protivnom je neugoda znatno manja, prenosi 24sata.hr.
Upravo zbog njegove “zavučenosti”, kao i tog neugodnog osjećaja koji proizlazi iz diranja po njemu, pupak se lako zanemaruje kod brige o osnovnoj higijeni, a upravo je on idealno mjesto za nakupljanje prljavština. Znanstvenici su brisevima otkrili kako u prosječnom pupku živi čak 57 različitih vrsta bakterija.
(www.jabuka.tv)
Jedan od najiščekivanijih televizijskih projekata konačno je krenuo u realizaciju – počelo je snimanje nove…
Tijekom završnice tradicionalnih Skokova sa Starog mosta u Mostaru, muškarac koji je preplivao Neretvu počeo…
Široki Brijeg ovih dana prolazi kroz najveće urbane preobrazbe u posljednjem desetljeću, s rušenjem dotrajalih…
Američki reper YoungBoy (25) postao je prava internetska senzacija nakon vijesti da očekuje svoje 13.…
Poznate filmske melodije ponovno će ispuniti središte Posušja. U srijedu, 30. srpnja s početkom u…
HNS je ispravio svoju pogrešku i maknuo Tonija Dadića s liste sudaca. Napravio je to…