Otkriće penicilina: Revolucija u medicini

Danas, 28. rujna, obilježava se jedan od najznačajnijih trenutaka u povijesti medicine – otkriće penicilina.

Taj događaj, koji se zbio 1928. godine, promijenio je medicinsku praksu širom svijeta i označio početak ere antibiotika.

Otkriće penicilina i uloga Sir Alexandra Fleminga

Priča o penicilinu započela je u laboratoriju St. Mary’s Hospital u Londonu, gdje je škotski bakteriolog Sir Alexander Fleming provodio svoja istraživanja. 28. rujna 1928. godine, Fleming je primijetio nešto neobično u svojim Petrijevim zdjelicama koje su sadržavale kulture bakterija. Primijetio je da je plijesan Penicillium stvorila zonu čistu od bakterija oko sebe. Fleming je brzo shvatio da je otkrio prirodni antibiotik koji je sposoban ubiti bakterije.

Nakon tog otkrića, Fleming je pažljivo proučavao ovu plijesan i njen antimikrobni učinak. Iako je otkrio važnost penicilina, trebalo je nekoliko godina i daljnjih istraživanja da se razvije efikasan način proizvodnje i primjene ovog antibiotika u medicini.

Revolucija u medicini i spašavanje milijuna života

Otkriće penicilina predstavljalo je prekretnicu u medicini. Do tada su bakterijske infekcije, poput streptokoknih infekcija ili čak rana izazvanih manjim ozljedama, često završavale smrtonosno. Penicilin je prvi put omogućio efikasno liječenje ovih infekcija.

Tijekom Drugog svjetskog rata, penicilin je postao ključni resurs za spašavanje života vojnika koji su ranjeni u borbama i različitim bolestima. Ovaj antibiotik smanjio je smrtnost od infekcija i dramatično poboljšao mogućnosti liječenja.

Nakon rata, penicilin je postao dostupan širom svijeta, a razvoj drugih antibiotika proširio je arsenal medicine u borbi protiv bakterijskih infekcija. Danas, antibiotici su neizostavan dio moderne medicine i omogućuju liječnicima da liječe bakterijske bolesti koje bi inače bile smrtonosne.

Zaključak: Otkriće koje je promijenilo svijet

Otkriće penicilina nije samo medicinski trijumf, već i primjer kako slučajna otkrića mogu imati ogroman utjecaj na naše živote. Sir Alexander Fleming nije samo promijenio tijek medicine, već je i spašavao milijune života.

Današnji dan, 28. rujna, podsjeća nas na važnost znanstvenog istraživanja i na to kako jedno otkriće može oblikovati cijelu generaciju. Penicilin je svjetionik nade u borbi protiv bakterijskih bolesti, a Sir Alexander Fleming ostaje heroj medicine čiji je doprinos nemjerljiv.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Izdvojeno LIFE
  • Life
  • LIFESTYLE

Udruga Otac: Naše pobjede su bile motiv da pomažemo drugima

Humanitarna Udruga Otac iz Mostara objavila je kratki video prilog o svom djelovanju u 2023.…

16 minuta prije
  • Vijesti

Opasnost vreba vozače pred ulazom u SKB Mostar

Iako je Ulica kralja Petra Krešimira IV u Mostaru otvorena za promet još 13. travnja,…

1 sat prije
  • Vijesti

Žitelji BiH će birati 3.200 vijećnika i 142 gradonačelnika

Raspisivanje lokalnih izbora protekloga tjedna, uz najavu kako će biti provedeni na temelju važećeg Izbornog…

1 sat prije
  • Life
  • LIFESTYLE

Tradicionalni uspon na livanjsku planinu: ”100 žena na Kamešnici”

[gallery ids="687020,687017,687019,687015,687018,687016"] U organizaciji članica Planinarskog društva "Cincar" iz Livna te Gorske službe spašavanja Hercegbosanske…

2 sata prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Kviz: Samo najbolji će ostvariti 9/9

Nakon kviza općeg znanja, portal Jabuka.tv vam je pripremio novi kviz. Ovaj put se traži…

2 sata prije
  • Vijesti

U konzervama graha u BiH pronađeni dijelovi miša

Na tržište Bosne i Hercegovine su isporučene konzerve graha iz Italije, a u kojima su…

3 sata prije