Novi Zakon o doprinosima: Tko će biti na gubitku?

Novi Zakon o doprinosima donosi veliki broj izmjena koje se odnose na način obračuna doprinosa i visinu stopa doprinosa.

Ukupna zbrojna stopa doprinosa na plaće po novom zakonu, iznosi 32,5 %. Trenutni Zakon propisuje obaveznu stopu od 41,5 %.

Iako brojčano djeluje da će novi zakon smanjiti porezno opterećenje, takvu tvrdnju treba uzeti s velikom rezervom, smatra sugovornik portala Akta.ba Denis Zukić, izvršni direktor u društvu FEB.

Ukupno porezno opterećenje ovisi od dva faktora, prvi je visina stope, a drugi je osnovica na koju se obračunava stopa. Evidentno je da se ukupna stopa doprinosa smanjila za 9 % (sa 41,5% na 32,5%), ali je i za očekivati da će se povećati osnovica za obračun doprinosa. Visinu osnovice izravno određuje Zakon o porezu na dohodak, koji je također u pripremi i koji se treba donijeti u jednom setu skupa sa Zakonom o doprinosima, pojašnjava Denis.

Prema trenutnom Zakonu o porezu na dohodak, isplate toplog obroka, karte za prijevoz, regresa i drugo su neoporezive do određenog iznosa što znači da se na navedene isplate ne obračunava doprinos.

Prema tekstu novog Zakona o porezu na dohodak, naknade za topli obrok, prijevoz i regres će biti 100 % oporezive, bez obzira u kojim iznosima se isplaćivale, što će u konačnici za rezultat imati veću osnovicu za obračun doprinosa i veće porezno opterećenje. Dakle, kada govorimo o poreznom opterećenju (tj. ukupnom trošku rada), nije moguće govoriti samo s aspekta Zakona o doprinosima i visini stope koja je propisana u tom zakonu, jako bitno je u tu priču uključiti i odredbe iz novog Zakona o porezu na dohodak, dodaje Zukić.

Nema dobitka za sve strane

Izvjesno je da kada je u pitanju novi zakon o doprinosima nema ”win-win” situacije za sve strane odnosno poslodavce, radnike i fondove. Iz određenih obračuna koje je uradio Zukić, da se zaključiti da će na gubitku biti poslodavci.

Uradio sam određene obračune, i usporedio trošak rada po trenutnom i novom Zakonu o doprinosima. Uzimajući pri tome u obzir i nova rješenja koja donosi novi Zakon o porezu na dohodak, zaključak je da će na gubitku biti poslodavac ukoliko radniku osigura ista prava po osnovu plaća, toplog obroka, prijevoza i regresa koja je imao prije stupanja na snagu novog zakona o doprinosima.

Jednostavno, mnogi poslodavci radnicima trenutno na ime toplog obroka i prijevoza isplaćuju neoporezivu naknadu od 250 KM i više. Ova naknada će prema novom Zakonu biti oporezivana doprinosima i porezom na dohodak, dakle ovih 250 KM će se obračunski gledano smatrati kao plaća radnika. Hoće li poslodavac ići na smanjenje naknada za topli obrok ili ukidanja istih (ukoliko mu to kolektivni ugovori i drugi pravni akti dozvoljavaju), to ćemo još vidjeti, kazao je Zukić za Akta.ba.

Šta god da se na kraju usvoji, zasigurno da će neka od strana biti nezadovoljna: poslodavci radi rasta troškova ili zaposlenici radi smanjenih primanja ili fondovi radi naplate manjih sredstava.

Zakonodavac bi prilikom donošenja novog rješenja, trebao forsirati rasterećenje gospodarstva stvarno, a ne prividno kroz smanjenje stope doprinosa koje bi za efekt imalo veće zapošljavanje. Ipak mislim da će se novim zakonom ići ka priči stvaranja ”nultog efekta”, tj. donošenja novog zakona, bez evidentnih izmjena u visini poreznog opterećenja, istaknuo je.

Nove stope doprinosa

Novim Zakonom o doprinosima uvode se i nove stope doprinosa za isplate po osnovu Ugovora o djelu, Ugovora o autorskom honoraru ili naknada upravnim i nadzornim tijelima. Trenutna ukupna stopa doprinosa po navedenim isplatama iznosi 10 %, prema predloženom zakonu stopa doprinosa se kreće od 0 % ukoliko se isplata vrši umirovljeniku do maksimalnih 31,5 %.

Umirovljenik kao član upravnog ili nadzornog odbora će biti dosta ”atraktivna” investicija, jer se na njegove naknade ne obračunavaju doprinosi prema odredbama novog Zakona o doprinosima, naglasio je Zukić.

Ovim novim zakonom se jasnije propisuje i način oporezivanja isplata volonterima, osobama na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, privremenih i povremenih poslova, kao i drugih primanja za koja trenutni zakon nije dao jasna rješenja.

Kada se usporede novi i stari zakon o doprinosima, Zukić smatra da je novi zakon tekstualno i pregledno dobar, mnogo je jasniji i pregledniji od trenutnog te jasno upućuje kako i na koji način izvršiti obračun doprinosa po raznim osnovama.

Zakon je jasan i ne otvara puno prostora za stvaranje nejasnoća i grešaka u načinu obračuna doprinosa. Je li ekonomski i socijalno prihvatljiv za poslodavca, radnika i ”državu”, o tome bi se dalo razmišljati. Moramo razumjeti i donositelja zakona da je u jako nezavidnoj situaciji, jer donijeti zakon u trenutku kada su troškovi života sve veći, poslovanje nikad ugroženije, fondovi s nedostatkom novčanih sredstava nije jednostavno.

Nadam se da će donositelj zakona izvršiti što točnije projekcije novog zakona, njegov efekt sagledati kroz sve one na koje se zakon i odnosi. Netko će naravno morati biti u gubitku, ili će se ići na onu priču stvaranja ”nultog efekta”, zaključio je Denis u razgovoru za Aktu.

(www.jabuka.tv | Foto: Armin Durgut/Pixsell)

Komentari:

  • Ja samo vidim da je na novčanici od sto maraka srbin petar kočić a na novčanici od pedeset maraka hrvat ćasim ćatić. Još samo fali bošnjak.

    • Brutto plaća 1500 KM, 31% doprinosi iz plaće (radnik plaća) 465 KM, na to se plati 10,5% dorinosa na plaću sto kosta poslodavca 157,5 KM, odbitak koeficijent 1,osnovica za porez na dohodak ispada 735 pa treba platiti 73,5 KM Radnik dobije 961,5 KM i onda kad to potroši, opet drzava dobije PDV 139,70 KM

      DAKLE kad ja imam u džepu 961,5 KM, drzava je dobila 835,70 KM, e sad bi radje da nisam racunao

  • Kako mislite tko ce biti na gubitku pa to je barem jasno ko dan cijela ova drzava je slozena da radnika oguli do gole koze samo se mijenja nacin.
    I onda se cude sto svijet odlazi vani.

  • Znači, topli obrok, prijevoz je jednom oporezovan kroz stopu PDV-a, jer na hranu i gorivo prilikom kupovine plaćamo PDV, a ovim zakonom će se dodatno oporezovati. Znači dvostruko oporezivanje toplog obroka i prijevoza. Gulikože

  • Znači EUROPA dolaziš na posao u mjesto rada zasnivanja radnog odnosa o svom trošku a ne prijevoz pola plaće pa se ljudi prijavljuju gdje stignu da dobiju prijevoz, topli obrok socijalistička izmišljotina peračina para i zavejavanje radnika pola plaće topli obrok dođe penzija nema nas nigdje

Zadnje dodano

  • Rukomet
  • Sport

Pogledajte raspored odigravanja utakmica Hrvatske na Olimpijskim igrama

Svjetska rukometna federacija (IHF) i organizator Olimpijskih igara u Parizu, objavili su raspored i satnicu…

10 minuta prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Naški kviz: Možete li 5/5 s ovim pitanjima?

Učenici širokobriješke Prve osnovne škole dobro su se zabavili i pritom naučili što znače već…

20 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Thiago Silva napušta Chelsea

Brazilski branič Thiago Silva (39) napustit će Chelsea na kraju sezone nakon četiri godine provedene…

45 minuta prije
  • Vijesti

Plenković: Kroz sljedeće dane dogovorit ćemo parlamentarnu većinu

Hrvatski premijer Andrej Plenković (HDZ) rekao je u ponedjeljak kako smatra da će kroz slijedeće…

50 minuta prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Stres uzrokuje opadanje kose?

Svi smo u nekom razdoblju života izloženi stresu. Profesionalne i osobne obveze, bolest, traume… mogu…

57 minuta prije
  • Vijesti

Škole u HNŽ-u neće raditi ni u petak

Petak, 3. svibnja bit će neradni dan za škole u HNŽ-u. Na temelju suglasnosti Ministarstva…

1 sat prije