Novi poraz Hrvatske, Turska pobjedom do kraja zakomplicirala situaciju

Hrvatska je u Eskisehiru izgubila 1:0, a jedini gol na utakmici je djelo Tosuna u 75. minuti. Iako je Hrvatska oštećena za jedanaesterac na početku utakmice kada je Yilmaz igrao rukom u izglednoj prilici za Vidu, ne može se reći kako je Hrvatska odigrala dobru utakmicu.

Izostala je dominacija nad Turskom koja je do ovog kola izgledala kao da ne može nikoga dobiti, no Lucescu je izvukao maksimum iz ove ekipe i donio veliki trijumf za Tursku.

Prvu ozbiljnu priliku utakmice bilježi Hrvatska u 5. minuti kada odlično kombiniraju Brozović i Kovačić. Brozović je lijepo uposlio Kovačića, no igrač madridskog Reala umjesto dodavanja usamljenom Kaliniću odlučuje sam završiti akciju.

Njegov udarac nije bio posebno dobar, te je Babacan upisao obranu iz izgledne prilike za Hrvatsku. Nakon te prilike dolazi do velike sudačke pogreške na grešku Hrvatske. Modrić je izveo jedan korner, lopta je preletila sredinu, a Yilmaz loptu ispred Vide rukom skreće u stativu i tako sprječava čisti gol. Nažalost po Hrvatsku suci nisu vidjeli tu situaciju, pa je Hrvatska ostala zakinuta za jedanaesterac koji je mogao promijeniti tijek susreta.

I Turska je kreirala prilike, a čistu situaciju za gol su stvorili u 11. minuti. Tada Ozyakup predivno pronalazi Ardu Turana, a turski kapetan povratno loptu vraća u sredinu gdje je Tosun promašio nemoguće.

Kao da je turskog napadača lopta iznenadila i umjesto da ju plasira u gol svladanog Subašića, Tosun loptu šalje pored stative na veliko razočaranje mnogobrojnih turskih navijača. Do kraja poluvremena je bilo iznimno otvoreno s obje strane, bilo je nekoliko poluprilika za Hrvatsku, no nije bilo završnog pasa i koncentracije da se postigne taj toliko željeni gol.

U nastavku susreta Turska je preuzela kontrolu na terenu i Hrvatska je bila 5-6 minuta sabijena u svoj prostor. U tom vremenu se bilježi sumnjiva situacija u kaznenom prostoru Hrvatske, gdje Vrsaljko nakon jedne odbijene lopte igra rukom. Kasai je ostao nijem baš kao u prvom poluvremenu, no treba reći kako je ruka Yilmaza u prvom poluvremenu bila puno čišća od ove Vrsaljka.

Nakon toga i Yilmaz ima lijepu šansu glavom, no turski napadač ne uspijeva dovesti svoju reprezentaciju u vodstvu. Kada je splasnuo pritisak Turske, Hrvatska je 57. minuti imala mat situaciju. Modrić je pronašao Perišića koji inače zabija iz ovakvih situacija, no njegov udarac prolazi tik pored stative Babacanova gola, piše Hrvatska reprezentacija.

Ante Čačić
je potom uveo Marija Mandžukića i Andreja Kramarića umjesto Kalinića i Kovačića, no nastavila se igrati otvorena utakmica s obje strane. U ekipi Turske opasno je prijetio Hakan Calhanoglu, kojem je u 69. minuti praktički gol ‘ukrao’ Badelj odličnim uklizavanjem u udarac.

Prijeti i Hrvatska, a nakon kombinacije Kramarića i Brozovića potonji lijepo puca, no njegov udarac nije bio dovoljno precizan. I onda šok za Hrvatsku. Ozyakup je snažno pucao iz daljine, Subašić nije dobro reagirao i obranjena lopta pada točno na nogu Tosuna, koji ne griješi te u 75. minuti dovodi Tursku u vodstvo.

Veliku priliku za izjednačenje ima nedugo nakon Hrvatska, no odličan prodor Modrića ne koristi Mandžukić, kojeg u zadnji trenutak blokira iskusni Topal. Nakon gola se utakmica potpuno otvorila, Turska je prijetila iz polukontri, a Čačić je sve bacio u napad uvođenjem Čopa.

Navedeno se nije odrazilo na rezultat, pa je tako Turska ostvarila ogromnu pobjedu u utakmici koja je bila zadnji vlak za hvatanje priključka s ostatkom ekipa. Sada je sve otvoreno u grupi I i čak četiri ekipe mogu računati na plasman na Svjetsko prvenstvo.