Korisnici društvenih mreža su naveli da Beogradom kruži nova prevara nakon manjih sudara u prometu. Prevaranti naglo zakoče kako bi ih automobil iza udario, piše RTS.
Prometna nesreća je nešto što bi svi željeli izbjeći, ali na društvenim mrežama se pojavila informacija da pojedini vozači namjerno izazivaju lakše sudare kako bi dobili novac za minimalnu štetu.
Čuo sam da se to događa u gradu, ali nisam imao takav susret, rekao je anketirani vozač.
Ljudi se služe svakakvim stvarima da dođu do novca, dodaje drugi.
Prevaranti, kako navodi RTS, odbijaju pozvati policiju i traže novac na licu mjesta. Ova vrsta prevare postoji već 10 ili 15 godina, tvrde stariji vozači.
Prevaranti naglo zakoče kako bi ih automobil iza udario. Tko je tu kriv i treba li uvijek pričekati policiju, mišljenja su različita.
Da razbijemo jedan mit koji postoji, a to je da je uvijek kriv onaj iza kada dođe do sudara, to nije točno. Može biti kriv i onaj iza zbog nedržanja razmaka, ali naglo kočenje, osim ako ne izbjegavamo opasnost, nije dozvoljeno. To znači da netko tko se kreće ispred vas, ukoliko bez opravdanog razloga naglo zakoči, a vi udarite u u njega, onda je on kriv, kaže Damir Okanović iz srpskog Odbora za sigurnost prometa.
Prema Zakonu o sigurnosti u prometu svako vozilo mora biti osigurano i imati europsko izvješće. U prometnim nesrećama bez ozlijeđenih nitko nije dužan priznati krivnju, već popuniti navedeno izvješće.
U tom će slučaju osiguravajuća kuća procijeniti hoće li i kome naplatiti štetu. Pričekati policiju ili popuniti izviješće, to piše u propisima. Ipak, nekad se vozači dogovore oko cijene, ne zovu policiju niti popunjavaju europsko izvješće. To nije po pravilima, ali nije ni kažnjivo.
Drugi vid nesreća je kada se vozilo naglo prestroji u traku u kojoj se kreće žrtva i naglo zakoči, onda žrtva udara straga to vozilo i opet se pravi drama i stvara panika. To je još jedan dodatni razlog da mu ne platite na licu mjesta nego da pričekate da policija obavi očevid, kaže Okanović.
Prevaranti rade u timovima, tvrdi se na društvenim mrežama. Čak ponekad i majstora povedu kako bi na licu mjesta “procijenio” štetu. Teško je otkriti i kontrolirati ovakve prevare, kažu upućeni. Zbog toga se ne treba upuštati u raspravu, već obavezno pozvati policiju ili popuniti europsko izvješće.
Gotovo ista praksa je i u Hrvatskoj. I tu Zakon o sigurnosti prometa na cestama kaže da “vozač ne smije mijenjati način upravljanja vozilom naglim smanjenjem brzine kretanja vozila, osim u slučaju neposredne opasnosti”. Stoga je u takvim situacija također preporučljivo pričekati policiju ili ispuniti europsko izvješće.
(www.jabuka.tv / Foto: Pixabay)
Hrvatska europarlamentarka i potpredsjednica Europske narodne stranke (EPP) Željana Zovko, reagirala je na izjavu ministra…
Posušanin Ivan Soldo, koji nastupa za Biciklistički klub Široki, u nedjelju je ostvario treću uzastopnu…
Josip Marić, dječak s Downovim sindromom iz Mostara i član Judo klub Borsa, osvojio je…
Grad Široki Brijeg i ove će godine pokriti troškove maturalnih večera za sve maturante srednjih…
Košarkaši Širokog u srijedu od 17 sati na Pecari igraju utakmicu sezone u okviru 6.…
Bivši predsjednik HNK Hajduk Hrvoje Maleš nositelj je liste i kandidat za predsjednika Nogometnoga saveza…
Komentari:
U nas to redovno rade
Šta misliš odakle nekin bauštelcima onakva auta. Priko agencija ih osigura, odvjetnik već pripremljen, a i sudac na sudu, a policiji se ne da raditi posao. štele su svaki treći udes. Više se para na tome zavrti u Hercegovina nego na drogi
Mom su prijatelju u Mostaru rekli ajde prihvati da si kriv u tebe je manje štete, jadnik pristao, dogodine skuplja polica
Ili kad se naliješ pa iza ponoći stučeš auto, svi 0.,00 napuvali. Neke se povaćali, valjda se to počelo pratiti i u hrvatskoj i Srbiji, sad i u nas, kad pukne biti će jada itd