NK Široki Brijeg već 10 godina nije poražen u 1. kolu domaćeg prvenstva

Nogometaši Širokoga Brijega večeras na Pecari (20.30) sati imaju prvenstvenu premijeru u novoj sezoni, a po prvi put odmjerit će snage s novim premijerligašem Tuzla Cityem.

Iako su nova momčad u društvu najboljih bh klubova Tuzlaci su dosta ambiciozni, dok su Širokobriježani objektivno dosta lošiji nego sezonu ranije, te će biti istinski podvig ako i ove sezone izbore Europu, međutim u ovom dvoboju ipak kotiraju kao papirnati favoriti, a isto tako statistički gledano Široki Brijeg izvrsno prolazi u uvodnim nastupima prvenstvenih sezona budući da su zadnji put u 1. kolu Premijerlige BiH poraženi još 03. rujna 2008. godine kada ih je Slavija u Istočnom Sarajevu svladala s 2:0.

Dakle, zadnji put su poraženi prije čitavog jednog desetljeća na otvaranju domaće lige, iako su zapravo i u toj sezoni 2008/09. u svom prvom premijerligaškom nastupu pobijedili sa 4:0 Čelika u utakmici 2. kola, a tek naknadno zbog europskih obaveza igrali spomenuti susret sa Slavijom i u istom bili poraženi.

Zanimljivo, Tuzlaci su i prošle sezone bili prvi gost na Pecari budući da se Široki Brijeg tada sastao sa Slobodom, te golovima Luke Menala u 18. i Josipa Barišića u 50. minuti trijumfirao sa 2:0.

Sezonu ranije (2016/17.) na Pecari je u 1. kolu gostovao Vitez i zahvaljujući zgoditku Armina Kapetana u 86. minuti odnio bod odigravši 1:1 s domaćinom, koji je prethodno vodio golom Ivana Krstanovića iz 56. minute, iako je od 32. minute igrao s čovjekom manje zbog isključenja Zorana Plazonića.

Ovo je dakle već treća uzastopna sezona da “plavo-bijeli” prvi prvenstveni nastup igraju pred domaćom publikom, dok su zadnji put na startu sezone gostovali u sezoni 2015/16. na travničkoj Piroti i slavili protiv domaćih “Vezira”. Široki Brijeg je tom prilikom poveo u ranoj fazi s 2:0 golovima Wagnera u 9. i Luke Menala u 13. minuti da bi domaćini desetak minuta prije kraja ublažili poraz golom Smajića smanjivši na konačnih 1:2.

U sezoni 2014/15. Širokobriježani su u žetvu bodova krenuli domaćim 2:0 slavljem protiv Radnika kada se istakao dvostruki strijelac Goran Zakarić, a sezonu prije toga na otvarnju iste gostovali su baš u Bijeljini, ali ne kod Radnika nego kod Mladosti iz Velike Obarske. Taj dvoboj je završio bez zgoditaka, baš kao i prva utakmica u sezoni 2012/13. kada je Slavija odnijela bod s Pecare.

Veliki derbi 1. kola u sezoni 2011/12. igrali su Široki Brijeg i Željezničar. Domaćin je poveo autogolom Elvira Čolića u 17. minuti, gosti su desetak minuta kasnije izjednačili autogolom Dine Ćorića, a onda je u sudačkome dodatku vremena na scenu stupio Wagner i zabio gol za pobjedu domaćih od 2:1. Željezničar je usprkos tom početnom porazu na kraju te sezone postao prvakom Bosne i Hercegovine.

Sezonu ranije (2010/11.) derbi 1. kola su igrali Borac i Široki Brijeg, a Širokobriježani su u seniorskom debiju Gorana Zakarića za ovu momčad, koji je briljirao u tom dvoboju, pobijedili domaćina 3:2. Zanimljivo, na kraju te sezone Borac je bio prvak Bosne i Hercegovine.

U sezoni 2009/10. Široki Brijeg i Slavija su otvorili sezonu još jednim susretom bez pogodaka, a kao što rekosmo upravo je Slavija u sezoni 2008/09. slavila protiv Širokoga Brijega 2:0 u susretu 1. kola, pa ispada da je ovaj bivši premijerligaš bio “crna mačka” za Širokobriježane u tim uvodnim utakmicama sezone, jer su s njima igrači kluba s Pecare igrali tri puta utakmice 1. kola i nikada im nisu zabili pogotka!