Jednog dana ćeš pričati kako si uspio u životu. Bit ćeš primjer drugima, to stoji na jednoj fotografiji koju je Herbert Otoniel Perez Victoriano postavio na Facebook. Zvuči kao velika vizija, ali Perez Victoriano je već sada za mnoge uzor, javlja “Deutche Welle”.
Ovaj 29-godišnjak iz južnog Meksika dobio je posao u berlinskoj klinici “Charite”. Tamo radi kao njegovatelj i brine o pacijentima koji boluju od zaraznih i plućnih bolesti. Radi od studenog 2018. zajedno s 20 drugih njegovatelja i medicinskih sestara iz Meksika.
No njegov put do Njemačke nije bio baš jednostavan. Krajem 2016. se u svojoj domovini javio na oglas agencije za posredovanje u pronalaženju posla u inozemstvu i počeo učiti njemački jezik. Do tada je već godinu dana radio kao njegovatelj.
No neposredno prije nego što je Perez Victoriano trebao otići u Njemačku, agencija je propala. Ali imao je sreće da je kontakt s klinikom “Charite” već je prije toga bio uspostavljen pa ga je klinika pozvala u Berlin.
Nedostatak stručnog kadra u zdravstvu je i prije korone bio veliki problem za njemačkog ministra zdravstva Jensa Spahna. Prema njegovim izjavama u sektoru njege nedostaje 50.000 njegovatelja. Do 2030. ta će se brojka popeti na oko 300.000, procjenjuje Njemačko vijeće za njegu.
To nije novi problem, još od 2013. je u tijeku program Središnjeg posredništva za stranu i stručnu radnu snagu (ZAV) u okviru Savezne agencije za rad. Pod nazivom “Triple Win” vrbuju se njegovatelji u inozemstvu.
Sredinom 2019. ministar Spahn je htio unijeti još malo svježine u ofanzivu vrbovanja radne snage. Prvo je otputovao na Kosovo, a potom u Meksiko kako bi sklopio sporazume o zapošljavanju. Neposredno prije toga je osnovao Njemačku agenciju za stručnu radnu snagu u sektorima zdravstva i njege (DeFa). Agencija bi prije svega trebala brinuti o tome da stručnoj radnoj snazi olakša ulazak i izlazak iz zemlje.
Ali na upit “Deutsche Wellea” iz Ministarstva zdravstva je stigao pismeni odgovor da je zbog trenutnih mjera zbog pandemije dovođenje radne snage “obustavljeno na neodređeno vrijeme”. A u DeFa-i već ima 1.300 sporazuma s njegovateljima iz Meksika i s Filipina.
Direktor Kadrovske službe klinike Sarbriken Thomas Hesse, također se oslanja na stručnu radnu snagu iz inozemstva.
Mi bismo ovdje morali obrazovati znatno više ljudi i istovremeno gledati zapošljavati radnu snagu iz inozemstva. Samo ćemo tako uspjeti stvari staviti pod kontrolu, kaže Hese. On naglašava da je radna snaga iz Meksika jako dobro osposobljena za rad.
(www.jabuka.tv)
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Komentari:
Nedostaje njima svasta, najvise u glavi.
neko bi pomislio sami neradnici tamo....
Zato je *puštena* korona
😂 do 2030 ,😂
Prati njemačke guze, 'ko voli nek izvoli
to će arapi odrađivati,kad odradi ćuku može i babu
Zadnji izbor zanimanja mladim ljudima, a i starijima, zato ih toliko i nedostaje. Nije to kao ovo na slici.
Evo prilike za nas hrvate iz BiH. Da se svi iselimo i jos imamo siguran posao u Njemackoj... BiH prepustiti bosnjacima i ovim migrantima.. Ocito to netko i zeli
Svapske babe, dolaziiiiim!!!!