Njemačka po četvrti put svjetski prvak!

Nogometna reprezentacija Njemačke osvojila je prvo mjesto na Svjetskom prvenstvu u Brazilu nakon što je u finalnom dvoboju na Maracani u Rio de Janeiru nakon produžetaka pobijedila Argentinu 1:0. Trenutak odluke dogodio se u 113. minuti kada je Mario Goetze svladao Sergia Romera.

Njemačkoj je to četvrti svjetski naslov, čime se izjednačila s Italijom, koja također ima četiri titule. Uspješniji je samo Brazil s pet titula svjetskog prvaka. ‘Elf’ je bio najbolji i 1990. u Italiji, 1974. pred svojim navijačima, te 1954. u Švicarskoj. Argentina je pak u svom petom finalu upisala i treći poraz. ‘Gauči’ su bili drugi i na premijernom prvenstvu 1930. u Urugvaju, te 1990. u Italiji, kada su također u finalu izgubili od Njemačke.

Winning Goal Mario Gotze of Germany as Champion… by GlobalTVUK

Za Nijemce je finale loše počelo i prije prvog sučevog zvižduka, jer se na zagrijavanju ozlijedio Sami Khedira, a umjesto njega u momčad je uskočio Chrisoph Kramer. Međutim, nakon pola sata i on je morao iz igre jer je dobio neugodan udarac u glavu. Umjesto veznjaka Borussie Mönchengladbach u igru je ušao Schürrle.

Loewova momčad je u prvih 20 minuta bila bolja, imala je inicijativu i daleko veći posjed lopte, no nikako nije uspjevala probiti dvostruki argentinski blok. Prvu pravu priliku na utakmici imali su Argentinci u 21. minuti, kada je Higuain izbio sam pred Neuera, ali je sa 16 metara pucao pored gola. Napadača Napolija gurnuo je u priliku Kroos neoprezno vrativši loptu svom vrataru.

njemacka_3

U 37. minuti vidjeli smo i prvu opasnost pred argentinskim vratima. Müller je probio stranu, gurnuo povratnu lotu koju je opalio Schürrle, no Romero je bio na mjestu. Tri minute kasnije paniku pred vratima ‘elfa’ je složio Messi probivši lijevi bok, no njegov pokušaj su zajednički blokirali Boateng i Neuer. U poluvremenu bez pravih prilika najbliže golu bila je Njemačka u 45. minuti, Kroos je ubacio iz kornera, a Howedes je uzdrmao vratnicu.

Na otvaranju drugog dijela argentinski izbornik Sabella uveo je u igru Aguera i ‘Gauči’ su daleko odlučnije krenuli u nastavak. Već u 47. minuti Messi je imao zicer, no pucao je pored gola. Prvu priliku u nastavku Njemačka je imala u 59. minuti, kada je Miroslav Klose pucao glavom, no nedovoljno jako. U 75. minuti je ponovo zaprijetio Messi, no njegov udarac je bio neprecizan. Najbolju priliku u nastavku njemačka reprezentacija je imala u 82. minuti, kada je Kroos na povratnu loptu Ozila s ruba kaznenog prostora pucao pored gola. Do kraja regularnog dijela utakmice više nije bilo prilika pa se ušlo u produžetke.

Njemačka je do vodstva mogla doći već u prvoj minuti produžetka, ali Romero je sjajno obranio udarac Schuerrlea, kojeg je još ljepše uposlio Goetze. Svoju veliku priliku Argentina je dočekala u 97. minuti – Palacio je sjajno prsima primirio ubačaj Gaga, izbio je sam ispred njemačkog vratara, ali potom katastrofalno pucao. Napadač Intera je pokušao prebaciti Neuera i uradio je to loše. Trenutak odluke dogodio se u 113. minuti ,kada je Götze zatresao argentinsku mrežu. Najveći dio posla obavio je Schürrle probivši se po krilu, nakon čega je sjajno ubacio, a veznjak Bayerna je primio loptu na prsa te je poslao pored Romera.

njemacka_2

U subotu je u dvoboju za treće mjesto Nizozemska pobijedila Brazil 3:0 golovima Robina van Persiea (2-11m), Daleyja Blinda (17) i Georginia Wijnalduma (90+1). Nizozemskoj je ovo prvi put da je SP završila na trećem mjestu, tri je puta bila druga (1974., 1978., 2010.), a jednom četvrta (1998.). Peterostruki svjetski prvak Brazil je drugi put završio kao četvrti, nakon 1974. godine.

FINALE: NJEMAČKA – ARGENTINA 1:0
RIO DE JANEIRO. Stadion Maracana – 74,738 gledatelja; Sudac: Nicola Rizzoli (Italija);
Strijelci: 1-0 Goetze (113)
Žuti kartoni: Schweinsteiger, Schuerrle / Mascherano, Aguero
Crveni kartoni:
NJEMAČKA: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Hoewedes – Schweinsteiger, Kramer (od 31. Schuerrle) – Mueller, Kroos, Ozil (od 119. Mertesacker) – Klose (od 88. Goetze)
ARGENTINA: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Biglia, Perez (od 86. Gago) – Messi, Lavezzi (od 46. Aguero), Higuain (od 77. Palacio)

(HRT.hr | Foto: Getty Images)