Njemačka bila na rubu provalije, ali ih Kroos izvukao golčinom u 95. minuti

Toni Kroos je njemački spasitelj. S igračem manje u 95. minuti je zabio briljantan pogodak za trijumf Njemačke nad Švedskom i na taj način spasio svjetske prvake, jer da je ostalo tih 1:1 Nijemci bi bili na rubu “provalije”, odnosno na korak od ispadanja.

Nijemci su odlučno ušli u utakmicu da dođu do prvih bodova, pa su u 3. minuti došli i do prve velike prilike kada je Draxler na svega pet metara od suparničkoga gola primio loptu, međutim Šveđani su to ipak uspjeli blokirati i potom opasnost otkloniti.

Njemačka je imala veliki posjed lopte, pa su Šveđani kroz kontre čekali svoje prilike, a prvu takvu dočekali su u 6. minuti kada je kroz sredinu gurnuta lopta za Forsberga, međutim igrač Leipziga je zaustavljen na vrhu suparničkoga šesnaesterca.

Nova oduzeta lopta Švedske u 12. minuti, ponovno negdje na polovici terena, potom lijepo gurnuta za Berga koji izlazi sam pred Neuera, ovaj zaustavlja njegov udarac, snimka pokazuje nakon očiglednog prekršaja s leđa Rüdigera što je automatski za javnu opomenu i kazneni udarac, ali se ni Marciniak, ni video tehnologija nisu oglasili usprkos žestokim prosvjedima Šveđana.

Toivonen je u 25. minuti nezgodno kopačkom po nosu zakačio i Rudya raskrvario, pa se njemačkom zadnjem veznom pomoć ukazivala nekih šest minuta, ali kako ga liječnička služba nije uspjela “zakrpiti” Löw je bio primoran u igru gurnuti Gündogana.

A nepunih minutu nakon toga nova akcija Šveđana kroz središnji dio terena, Claessonovo proigravanje za Toivonena koji lijepo lobuje Neuera i dovodi svoju reprezentaciju u potpuno zasluženo vodstvo od 1:0.

Olsen je u 39. minuti odlično zaustavio jedan pokušaj sa 18 metara, ali i Neuer na isteku prvoga poluvremena onaj Bergov kada je švedski napadač nakon Larssonovog ubačaja iz prekida izvrsno zahvatio loptu glavom, ali i Neuer baš onako “neuerovski” reagirao i spasio “Elf” još većega zaostatka na poluvremenu ovoga susreta.

Joachim Löw je odmah na početku drugoga dijela umjesto Draxlera ubacio Gomeza, a u prvoj pravoj akciji njegovi izabranici su u 48. minuti stigli do poravnanja rezultata. Werner, koji je bio posve nevidljiv tijekom prvih 45 minuta, lijepo je probio lijevu stranu i ubacio prizemnu loptu koju je Reus spretno pospremio u suparnički gol za izjednačujućih 1:1.

Werner je imao novi sličan prodor u 56. minuti, ovaj puta lopta je išla za Hectora, ali je Olsen obranio njegov udarac. Reus je u 61. minuti bio blizu i drugoga gola, ali želeći efektno zabiti petom gol promašio je cijelu loptu u petercu suparničke obrane.

Šveđani su u nastavku napokon zaprijetili u 76. minuti kada se Forsbergu lopta nakon kornera odbila na nekih 20 metara, uslijedio je jak volej, ali se Neuer nije dao iznenaditi. Prilika se u 81. minuti ukazala i Timi Werneru, ali je njegov pokušaj s nekih 12 metara završio iznad švedskoga gola.

Nakon što je desetak minuta ranije dobio javnu opomenu Boateng je u 82. minuti zaradio i drugi žuti, samim time isključujući crveni karton, pa su Nijemci bili primorani završnicu susreta igrati s čovjekom manje.

Odmah nakon toga prilika za novog igrača u napadu Švedske, Guidettija, ali je Neuer ispred njega loptu izbacio u novi udarac iz kuta. Njemačka u 88. minuti s igračem manje ipak stiže do prilike za pobjedu nakon što Kroos s lijeve strane ubacuje loptu, a Gomez sjajno glavom gađa pod gredu, međutim i Olsen se ističe još boljom intervencijom.

U drugoj od pet minuta sudačke nadoknade mladi Brandt je sa 18 metara uzdrmao vratnicu švedskoga gola, pa su Šveđani u toj završnici uistinu imali i pregršt sreće, međutim tako je bilo samo do 95. minute kada je Toni Kroos zabio briljantan gol iz slobodnjaka s lijeve strane skroz iskosa, takorekuć skraćenoga kornera i Njemačka se na kraju ipak spasila od eliminacije u prvoj fazi natjecanja na Svjetskome prvenstvu.

SOČI – Olimpijski stadion. Gledatelja: 44.000. Sudac: Szymon Marciniak (Poljska). Utakmica 2. kola skupine F SP-a: Njemačka – Švedska 2:1 (0:1). Strijelci: 0:1 Toivonen (32), 1:1 Reus (48), 2:1 Kroos (90+5) Crveni karton: Boateng (Njemačka) – 82. minuta. Žuti kartoni: Ekdal (Švedska).

NJEMAČKA (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, Rüdiger, Boateng, Hector (od 87. Brandt)- Rudy (od 31. Gündogan), Kroos – Müller, Draxler (od 46. Gomez), Reus – Werner. Izbornik: Joachim Löw.

ŠVEDSKA (4-4-2): Olsen – Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson – Claesson (od 74. Durmaz), Larsson, Ekdal, Forsberg – Berg (od 90. Thelin), Toivonen (od 78. Guidetti). Izbornik: Janne Andersson.