Nijema himna BiH proslavila 17. rođendan

Himna Bosne i Hercegovine, skladba na koju se ne pjeva nikakav tekst jer nije usuglašen na razinama koje se ni o čemu ne mogu suglasiti, 10. veljače proslavila je 17. rođendan.

Autor himne, Dušan Šestić, povodom ove obljetnice, ispričao je za N1 kako je tekst za himnu nastao jako brzo.

“Glazba za himnu je relativno brzo nastala, brzo u kompozicijskom smislu. To mi je prije svega profesionalni izazov”, rekao je Šestić, koji je 2009. godine s Benjaminom Isovićem predlagao tekst himne, međutim suglasnosti među parlamentarcima nije bilo.

Nije im službeno predložio, ali je napravio i otpjevao svoju verziju i popularni voditelj studentskog eFM radija Zoran Ćatić.

“Htio sam skrenuti pažnju na situaciju u BiH, ne na tekst himne. Želio sam da pokažem da su to minorne, jednostavno stvari, u kojima bismo mi željeli na manifestacijama, na nekim utakmicama zapjevati svoju himnu”, rekao je Ćatić.

Naime, polovicom 1998. godine OHR raspisuje javni natječaj za himnu na kojeg je pristiglo 80-tak radova, a stručno povjerenstvo je tri rada preporučilo Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine.

Zastupnički dom je 10. veljače 1999. odlučio da sadašnja himna, nazvana ‘Intermezzo’, bude nova himna, ali Dom naroda nije usvojio zakon u istovjetnom tekstu.

To je izazvalo reakciju tadašnjeg visokog predstavnika Carlosa Westendorpa, pa je Bonnskim ovlastima 25. lipnja 1999. donio Zakon o državnoj himni, kojim se propisuja glazba, ali ne i tekst.

Time je, stoji na Wikipediji, zamijenjena himna ‘Jedna i jedina’ koja se neslužbeno koristila na prilikama poput nogometnih utakmica.

Za razlog se spominje navodnog isključivanje spominjanja Hrvata i Srba u tekstu, iako sam tekst ne spominje ni jedan bosanskohercegovački narod.

Natječaj za tekst himne otvoren je 20. lipnja 2008., a zadnji rok za prijavu prijedloga bio je 1. listopada. Pristiglo je 339 radova, a posebno oformljeno povjerenstvo odabralo je dva. Pobjednički rad napisali su skladatelj himne Dušan Šestić i Benjamin Isović. Međutim, tekst nije prihvaćen u parlamentarnoj proceduri.

Inače, prošloga tjedna, još jedan (neobičan) simbol BiH proslavio je 17. rođendan. Zastava BiH, koja rijetkima predstavlja nešto vezano za ovu zemlju, a koju je ”nametnula” međunarodna zajednica istog je godišta kao i himna, koja mnogima, ne znači baš ništa. Baš kao što mnogi ne bi znali ni otpjevušiti melodiju.

(Bljesak.info)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Vijesti

Veliki iskorak: SKB Mostar uvela suvremeni GLP sustav u laboratorijsku dijagnostiku

Zavod za laboratorijsku dijagnostiku (ZZDL) Sveučilišne kliničke bolnice Mostar uveo je suvremeni GLP (Good Laboratory…

16 minuta prije
  • Vijesti

Otvorena birališta u Hrvatskoj, za pozicije se natječe 31.082 kandidata

U Hrvatskoj je u nedjelju u 7 sati otvoreno 6.600 biračkih mjesta na kojima će…

25 minuta prije
  • Rukomet
  • Sport

Rukometašice Zrinjskog prvakinje Lige mladih Herceg-Bosne

HŽRK Zrinjski osvojio je Ligu mladih Herceg-Bosne uzrasta mlađe kadetkinje te ide na završnicu državnog…

34 minute prije
  • Film & TV
  • Zabava

Baby Lasagna i Käärijä oduševili na Eurosongu, pogledajte nastup

Na veliko oduševljenje svih simpatizera Eurosonga, ali i cijele dvorane St. Jakobshalle u Baselu, Baby…

2 sata prije
  • Banner
  • Glazba
  • Zabava

Austrija pobijedila na Eurosongu, komentari: Hvala Bogu da nije Izrael

Predstavnik Austrije, JJ, pravim imenom Johannes Pietsch, odnio je pobjedu na ovogodišnjem izboru za pjesmu…

2 sata prije
  • Nogomet
  • Sport

Veliki kiks Dinama protiv Lokomotive: Evo što Rijeci treba za naslov prvaka

Dinamo i Lokomotiva remizirali su na Maksimiru 1:1 u pretposljednjem, 35. kolu HNL-a, pa bi…

3 sata prije