New York u dubokoj krizi obilježava godišnjicu napada 11. rujna

New York obilježava godišnjicu terorističkih napada 11. rujna 2001. u dubokoj krizi, sa sve većim stopama kriminala, mnogobrojnim napuštenim stanovima i zatvorenim trgovinama te beskućnicima na svakome koraku, oko čega se vodi i politička bitka s vladom pred predstojeće predsjedničke izbore.

Unatoč pandemiji koronavirusa, najveća američka metropola održat će godišnju ceremoniju u čast gotovo 3.000 poginulih u tim najsmrtonosnijim napadima u američkoj povijesti. Minutom šutnje obilježit će se trenutak kad su se zrakoplovi koje su oteli džihadisti zaletjeli u tornjeve blizance Svjetskog trgovinskog centra.

Obitelji žrtava neće kao ranijih godina držati govore nego su svoje prigodne riječi snimile. Ali moći će se okupiti na mjestu događaja, uz obvezno nošenje maski i poštovanje distance. Nacionalni memorijalni centar i muzej 11. rujna tom će prigodom biti otvoreni prvi put od početka ožujka.

Devetnaest godina kasnije, 11. rujna simbol je herojstva Njujorčana. Gradski čelnici ističu da je zahvaljujući njihovoj snažnoj volji grad u posljednjih mjesec dana značajno spustio stopu širenja zaraze virusom, od kojeg je umrlo više od 23.000 građana.

Ali mnogi, kao guverner Andrew Cuomo u utorak, upozoravaju na novu veliku kušnju zbog “sekundarnih” gospodarskih i socijalnih posljedica pandemije.

Gale Brewer, predsjednica okruga Manhattana, priznaje da je taj otok, simbol New Yorka, danas pogođen višestrukim problemima.

Neki su izravno uzrokovani koronavirusom: gotovo sve banke, osiguravajuća društva i druga poduzeća u kojima se radi u uredima prešla su u ožujku na rad od kuće i tako rade i dalje zbog čega poslovne četvrti zjape prazne, a posljedice toga osjećaju tisuće malih restorana koji su hranile te radnike.

Čak i ako mu Manhattan nedostaje, 26-godišnji informatički inženjer Boris Tulčinski očekuje, kao i puno njegovih kolega, da će do srpnja sljedeće godine raditi od kuće, u susjednom New Jerseyju.

Nestalo je i više od 60 milijuna turista koji su svake godine posjećivali New York, a pobjegle su i tisuće Njujorčana: samo s Manhattana otišlo je najmanje 35.000 ljudi, što dokazuju zahtjevi za dopisno glasanje na predsjedničkim izborima, kazala je Gale Brewer.

Zatvoreno je i puno trgovina: između 2017. i 2020. broj praznih komercijalnih prostora gotovo se udvostručio, dodala je.

Kad je riječ o beskućnicima, sve ih se češće može vidjeti nakon što su se zatvorila mnogobrojna skloništa, a oko 13.000 ih je premješteno u prazne hotele na Manhattanu, kazala je.

Povećanje broja ubojstava i pucnjava jedan je od znakova duboke krize. Premda je to daleko od raširenog kriminala 1970-ih i 1980-ih, grad, koji se hvalio da je jedan od najsigurnijih na svijetu, sada ponovno bilježi razine kriminala iz 2012., kako navodi The New York Times.

Ne mogu vam reći koliko primam poziva Njujorčana (…) koji su doslovno zabrinuti da grad propada, rekao je u utorak Cuomo.

Svi njujorški čelnici ističu, međutim, da su uvjereni da će grad uspjeti preokrenuti takav silazni trend, ali za koliko vremena?

Premda grad pokazuje znakove oporavka, kao što su primjerice ponovno otvaranje muzeja koje je počelo potkraj kolovoza te najavljeno otvaranje restorana potkraj rujna, to bi ipak moglo potrajati tri godine, smatra Brewer, prenoseći mišljenje agenata za prodaju nekretnina.

Dok se to ne dogodi, manje od dva mjeseca od predsjedničkih izbora opisana kriza postala je jedna od tema u političkoj bitki s Trumpovom vladom.

Republikanski predsjednik ponavlja da je povećanje kriminala u toj demokratskoj utvrdi, u kojoj je i sam rođen, posljedica nesposobnosti i slabosti njegovih izabranih vlasti. U utorak je tako optužio gradonačelnika i guvernera New Yorka da “uništavaju” grad.

Njujorški dužnosnici krivnju pak prebacuju na njega i republikance jer odbijaju odobriti milijarde dolara New Yorku, kao i drugim demokratskim gradovima, kako bi popunili goleme rupe u proračunu.

Trump pokušava ubiti New York, to je osobno, to je psihološki motivirano, ustvrdio je u utorak Cuomo.

(Hina)

Komentari:

  • Ej, džihadisti srušili zgrade, a dokazano da su zgrade bile minirane, da bi posle SAD moga u Irak i Afganistan

  • Dakle. Ovaj unutarnji posao je bio izlika za "rat protiv terora" nevidljivog neprijatelja. Sada imamo ponovo nevidljivog neprijatelja. Ali ovo je "teorija zavjere". Sve je onako kako kažu vlasti. Ne bi oni lagali nema šanse. Samo vjerujmo i dobro ćemo završiti.

Zadnje dodano

  • Life
  • Moda i ljepota

TIRTIR nas ne prestaje iznenađivati: Upoznajte novi beauty hit za usne

Nakon što je TIRTIR Mask Fit Red Cushion puder postao viralan na društvenim mrežama zbog…

9 minuta prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Slatki doručak? Vaše tijelo vam neće biti zahvalno

Početak dana slatkim doručkom može izgledati primamljivo, ali istraživanja pokazuju da slani doručak pruža stabilniju…

13 minuta prije
  • Vijesti

15 milijuna KM za poboljšanje zdravstvenih usluga u SKB Mostar

Vlada Federacije BiH u ponedjeljak je donijela, a na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva, Odluku kojom…

16 minuta prije
  • Life

Kako odabrati idealnu pticu za stan

Ptice su tihi, šareni i veseli suputnici koji unose život i zvuk u svaki dom.…

1 sat prije
  • Nogomet
  • Sport

Brazilci zbog Ancelottija ukinuli jedno pravilo

Carlo Ancelotti službeno je imenovan za novog izbornika Brazila, a 65-godišnji Talijan napustit će Real…

10 sati prije
  • Vijesti

Odgođeno suđenje Denisu Buntiću

Odgođeno je prvo ročište bivšem hrvatskom rukometnom reprezentativcu Denisu Buntiću za nasilje u obitelji i…

10 sati prije