Navršena 43. obljetnica od ubojstva borca za samostalnost Hrvatske

Navršila se 43. godišnjica od ubojstva Bruna Bušića, intelektualnog i političkog lidera hrvatske emigracije, borca za samostalnost Hrvatske, književnika, povijesnog istraživača, novinara i polemičara.

Ante Bruno Bušić je rođen 6. listopada 1939. godine u Vinjanima Donjim kraj Imotskoga, u zaseoku Bušića Draga, a za vrijeme gimnazijskog školovanja došao je pod prismotru Udbe zbog anonimne ankete u kojoj je kritizirao komunistički režim u Jugoslaviji. Već 1955. dvaput je bio zatvoren, a priključio se i Tajnoj organizaciji hrvatske inteligencije čiji su članovi bili imotski gimnazijalci.

Premda odličan učenik u svim predmetima i godinama školovanja, kao maturant 1957. izbačen je iz gimnazije bez prava upisa u bilo kojoj gimnaziji u Jugoslaviji a za dvije godine nastavio je školovanje u Splitu. Započeo je studij filozofije i francuskog jezika na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, no na očevo inzistiranje upisao se na Ekonomski fakultet te diplomirao 1964. godine.

Nakon završetka studija Bušić se zapošljava u poduzeću za geološko-rudarska i građevinska istraživanja od kojeg je zadnje godine studija dobivao stipendiju. No u lipnju 1965. godine dr. Franjo Tuđman zapošljava ga u Institutu za historiju radničkog pokreta.

Sredinom 1965. godine Bušić je bio zatvoren, a početkom 1966. godine osuđen je na deset mjeseci zatvora zbog čitanja emigrantskoga tiska i ‘neprijateljske propagande’.

Do pravomoćnosti presude pušten je na slobodu i bježi u Austriju, no na Tuđmanov nagovor vraća se prosincu 1966. kada dolazi do pada Aleksandra Rankovića. Postaje urednik Hrvatskog književnoga lista, a nakon gašenja tog časopisa krajem 1969. godine odlazi u Pariz do travnja 1971. godine kada se vraća u Zagreb, gdje se zapošljava u Hrvatskom tjedniku, gdje postaje član uredništva.

Nakon sloma Hrvatskog proljeća Bušić je bio zatvoren 12. prosinca 1971. godine, te optužen zbog ‘veza sa zapadnim obavještajnim službama i članaka u kojima se deklarirao kao protivnik društvenog i političkog uređenja.’ Na suđenju u jesen 1972. godine osuđen je na dvije godine zatvora u Staroj Gradiški. Iz zatvora izašao je u prosincu 1973. a krajem 1974. ‘petnaestorica nepoznatih’ pretukli su ga na dubrovačkom Stradunu.

Krajem rujna 1975. godine napustio je ilegalno SFRJ te u Engleskoj, u Londonu, dobiva politički azil i dobiva posao u uredništvu časopisa Nova Hrvatska. Na izborima za drugi Sabor Hrvatskoga narodnoga vijeća 1977. godine izabran je na čelo Ureda za propagandu.

Na proputovanju kroz Pariz gdje se pripremao sastanak Izvršnoga i Saborskoga odbora HNV-a, ubijen je u atentatu 16. listopada 1978. u 23.20 sati u ulici Belleville; iz zasjede su ga pogodila dva metka iz pištolja “Astra”. Pokopan je godine na pariškome groblju Père-Lachaise a na nadgrobnoj ploči bili su uklesani stihovi Dobriše Cesarića iz pjesme “Trubač sa Seine”.

Njegovi posmrtni ostaci preneseni su u Hrvatsku i 16. listopada 1999. godine pokopani u Aleji branitelja na Mirogoju, a pokopu je nazočio i tada već vrlo bolestan hrvatski predsjednik Franjo Tuđman.

Godinu dana kasnije Vinko Sindičić, osumnjičen za atentat, na suđenju u Zagrebu oslobođen je optužbe za Bušićevo ubojstvo, pa je Bušićevo umorstvo koje je organizirala jugoslavenska tajna služba ostalo nerazriješeno.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Vijesti

Dvadesetak autora na prvom Sajmu knjiga u Münchenu, među njima i brojni iz Hercegovine

Prvi Sajam knjiga u Münchenu u Njemačkoj održat će se 23. i 24. svibnja 2025.…

22 minute prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Pijani državljanin BiH u Zagrebu Mercedesom prošao kroz crveno i zabio se u tramvaj, dvoje teško ozlijeđenih

Teška prometna nesreća dogodila se u noći s četvrtka na petak oko 1:30 sati na…

47 minuta prije
  • Banner
  • Košarka
  • Sport

HKK Široki zove na Pecaru: Uz pomoć navijača možemo do pobjede

HKK Široki u subotu 24. svibnja od 19:30 sati u dvorani Pecara igra odlučujuću utakmicu…

1 sat prije
  • Vijesti

Započela sanacija magistralne ceste Jablanica – Blidinje

[gallery ids="759494,759492,759493"] Radovi na sanaciji oštećenja na jednoj od najvažnijih planinskih prometnica u Hercegovini, magistralnoj…

2 sata prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Mostar: Tri psa napala majku i petogodišnju kćer, policija bespomoćna

Majku i petogodišnju djevojčicu u Rodoču kod Mostara napali su psi. Srećom, između nas i…

2 sata prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

U Blagaju pronađeno tijelo utopljenika

U rijeci Buni, u mjestu Blagaj kod mosta za Malo polje, u četvrtak je pronađeno…

3 sata prije