Kako je navedeno na stranici Alijanse, Bosna i Hercegovina teži da uđe u NATO.
Podrška demokratskim, institucionalnim, sigurnosnim i obrambenim reformama su ključni fokus suradnje. Zemlja aktivno podržava NATO misiju u Afganistanu i surađuje sa saveznicima i drugim partnerskim zemljama u mnogim drugim oblastima, poručuju iz NATO-a.
Suradnja zemlje s NATO-om predviđena je Programom reformi Bosne i Hercegovine. Ovaj Program reformi ocrtava reforme koje vlada namjerava poduzeti i olakšava pružanje podrške NATO-a u tim naporima, navode iz Alijanse.
Iz NATO-a ističu da je Bosna i Hercegovina pozvana da se pridruži Akcijskom planu za članstvo u 2010. godini.
Akcijski plan za članstvo (MAP) je program koji sadrži niz “savjeta, pomoći i praktične podrške prilagođen pojedinačnim potrebama zemalja koje se žele pridružiti savezu”, navodi NATO, uz objašnjenje da države koje sudjeluju u MAP-u podnose pojedinačne godišnje nacionalne programe svojih priprema za buduće članstvo.
To uključuje političke, ekonomske, obambene, resursne i pravne aspekte, navodi NATO.
Kako bi se olakšala suradnja, Bosna i Hercegovina ima diplomatsku misiju u sjedištu NATO-a, kao i Ured za vezu pri Vrhovnom stožeru Savezničkih sila Europe (SHAPE).
NATO zadržava vojno sjedište u Sarajevu s primarnom misijom pomaganja vlastima Bosne i Hercegovine u reformama i obvezama vezanim za Partnerstvo za mir i bližu integraciju s NATO-om, te sekundarnu misiju pružanja logističke i druge podrške snagama Europske unije u Bosni i Hercegovini.
Sudjelovanje u MAP-u ne prejudicira odluku o budućem članstvu. Bosna i Hercegovina mora nastaviti provoditi demokratske i obrambene reforme kako bi ostvarila svoje NATO i EU ciljeve i postala dobro funkcionalna neovisna demokratska država.
Proces MAP-a pruža fokusiran i otvoren mehanizam ocjena o napretku zemalja koje nastoje napredovati u svojim programima, i to uključuje i političke i tehničke savjete, kao i godišnje sastanke svih članica NATO-a i pojedinih zemalja aspiranata na razini Sjevernoatlantskog vijeća radi procjene napretka na osnovi godišnjeg izvještaja o napretku. Ključni element je pristup obrambenom planiranju za aspirante koji uključuje razradu i pregled dogovorenih ciljeva planiranja.
Sastanci se odvijaju tijekom čitave godine s civilnim i vojnim NATO stručnjacima gdje se raspravlja o nizu pitanja važnih za članstvo u savezu.
MAP je pokrenut u travnju 1999. na samitu Saveza u Washingtonu s ciljem da se pomogne zemljama koje teže postati članice saveza u njihovim pripremama.
Članstvo u MAP-u je pomoglo sedam država koje su se pridružile savezu 2004. godine – Bugarska, Estonija, Latvija, Litvanija, Rumunjska, Slovačka i Slovenija. Kroz isti proces prošle su i Albanija i Hrvatska, koje su postale članice 2009.
Crna Gora se pridružila MAP-u 2009 godine, te je postala članica NATO saveza u lipnju 2017. godine.
Bosna i Hercegovina je pozvana da se pridruži MAP-u 2010. godine, kada su ministri vanjskih poslova alijanse pozvali vlasti u BiH da riješe ključno pitanje registracije nepokretne vojne imovine. Upis nepokretne obrambene imovine u državi i dalje je ključan.
U prosincu 2018 godine ministri su odlučili da je NATO spreman primiti prvi Godišnji nacionalni plan BiH pri MAP-u. Registracija nepokretne vojne imovine na ime države ostaje ključno pitanje.
Poručuju da je suradnja Bosne i Hercegovine s NATO-om obostrano korisna.
BiH i NATO, navodi se, imaju za cilj poboljšati javni pristup informacijama o prednostima suradnje i mogućem članstvu BiH u Alijansi.
U tom cilju postoji nacionalna strategija NATO komunikacije. Poseban naglasak stavljen je na aktivnosti koje uključuju održivost i koje povezuju ključne aktere: vladu, civilno društvo i medije.
(www.jabuka.tv)
Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…