Znanstvenici su do ovog zaključka došli tako što su dodavali čestice sijena u mlijeko i laboratorijski pratili sazrijevanje sira.
Proces zahvaća samo neke vrste švicarskih sireva, poput emmentala i appenzella. Iz Agroscopa tvrde i da to objašnjava zašto su u posljednjih 15 godina rupe u švicarskim sirevima sve manje. Proces mužnje i prikupljanja mlijeka sve je više automatizibran, sve je “čišći” i moderniji pa je i manje čestica sijena u njemu.
Teorija da rupe u sirevima prouzročuju bakterije otpuštanjem ugljikova dioksida uvriježena je od 1917. kada je to otkriće objavio američki znanstvenik William Clark, piše Večernji list.
Mliječna industrija rupu u siru naziva “oko”. Sir bez rupa poznat je kao “slijepi” sir. Još jedna zanimljivost vezana za ovaj sir jest da se našao na listi proizvoda koji podižu dobro raspoloženje.
Razlog je u tome što sadrži visoke razine vitamina B12 i odličan je izvor cinka, za koji znanstvenici smatraju da također pomaže u popravljanju raspoloženja.
(www.jabuka.tv)
Tottenham je novi osvajač Europa lige. U finalu u Bilbau momčad Angea Postecogloua pobijedila je…
Josip Juranović (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…
U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…