Nakupci u BiH traže domaći med za arapsko tržište, pčelari sumnjaju na mogućnost velike prijevare

Cijena meda prve klase, kakav se proizvodi u BiH, u luksuznim trgovinama arapskih zemalja doseže cijenu veću od 100 KM po kilogramu, doznaje agencija Patrija. Prema saznanju agencije, sve je više trgovačkih tvrtki u Bosni i Hercegovini koje traže med od bosanskohercegovačkih pčelara, a koji navodno žele plasirati u arapske zemlje, piše Večernji list BiH.

Stoga bh. pčelari upozoravaju da bi se s domaćim medom mogla dogoditi velika prevara. Bosanskohercegovački pčelari proizvode med svjetske kvalitete, potražnja za njim je velika, ali nemaju dovoljne količine za izvoz, pa se pribojavaju da bi nakupci u želji za brzom i lakom zaradom med mogli uvoziti iz drugih zemalja, a onda ga prodavati pod etiketom Bosne i Hercegovine, što bi moglo nanijeti veliku štetu bh. pčelarima. Samir Omerović, predsjednik Saveza udruga pčelara SŽ-a, pozvao je nadležne institucije u BiH da pojačaju kontrole uvoza i izvoza meda iz BiH, kako se ne bi dogodila ista ili slična situacija kao s izvozom mesa u Tursku ili voća i povrća u Rusiju.

Podsjetimo, kada bh. uzgajivači stoke nisu imali dovoljne količine za turske kupce, počeli su meso uvoziti iz trećih zemalja, prepakirati ga u BiH, a onda Turcima to isto meso prodavati pod bh. proizvod. Pronevjera je primijećena i kod izvoza povrća iz BiH u Rusiju. I u jednom i u drugom slučaju zemlje uvoznice su otkrile prijevare i uvele sankcije prema BiH. “Bh. pčelari bi se mogli organizirati i ponuditi med na svjetsko tržište, ali samo ako bi se pojavio kupac koji bi ponudio ozbiljnu cijenu za naš med. A to bi značilo minimalno 30 KM po kilogramu.

Nažalost, bojim se da netko misli kako u BiH može kupiti med po tri ili četiri eura, a podavati ga u arapskim zemljama po pedeset ili sto eura”, kazao je Omerović za Patriju. Prema njegovim riječima, med koji proizvode bh. pčelari svjetske je kvalitete i potražnja za njim velika, ali pčelari još uvijek ne proizvode količine meda koje bi mogle osigurati kontinuiran izvoz.

(VL)

Zadnje dodano

  • Vijesti

Tko plaća bolovanje, koliko traje i smijete li dobiti otkaz? Evo što kaže zakon

Otvaranje bolovanja u Federaciji BiH često izaziva nedoumice i kod radnika i kod poslodavaca, posebno…

1 minuta prije
  • Vijesti

Krvavi obračun u Zagrebu: Žena izbola muškarca u središtu grada

U Pierottijevoj ulici, nedaleko od samog centra Zagreba, danas oko 13:25 sati dogodilo se teško…

38 minuta prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Detalji nesreće u Hercegovini: Najbolje prijateljice krenule na more pa poginule

Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…

1 sat prije
  • Vijesti

Čović i Grlić Radman na komemoraciji u Bugojnu: “Vrijeme je da institucije progovore”

[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…

2 sata prije
  • Ostalo
  • Sport

Odgođena polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk

Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…

2 sata prije
  • Auto-Moto

Električni auto i strujni udar: 4 stvari koje nikad ne smijete raditi prilikom punjenja

Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…

3 sata prije