Najveći poraz najgore momčadi u povijesti LP-a: Lyon ponizio Dinamo sa 7:1!

Novu je katastrofu doživio hrvatski prvak primivši čak sedam pogodaka u svega pola sata. Dinamo je sad najgora momčad u povijesti Lige prvaka!

Ono što je započeo Ajax i nastavio Real, dovršio je Lyon usred Maksimira. Dinamo je pregažen sa 7:1 u najvećem europskom porazu zagrebačkog kluba u povijesti. Bila je to nova sramota Krune Jurčića i njegove momčadi koja je ujedno postala i najgora momčad u povijesti Lige prvaka s nula bodova i gol razlikom 3:22.

Lyon je s druge strane učinio čudo. Ušao je u osminu finala Lige prvaka iako je trebao nadoknaditi gol razliku Ajaxa koji je imao čak sedam golova prednosti. Real je slavio u Amsterdamu s 3:0 pa je Lyon na kraju otišao dalje kao drugi s dva gola boljom razlikom.

„Modri“ su s pijedestala najvećeg gubitnika Lige prvaka skinuli moskovski Spartak koji je u sezoni 2002/03. završio natjecanje u skupini bez ijednog osvojenog boda i gol-razlikom 1-18. Do sinoć je to bio najlošiji rezultat jedne momčadi u povijesti Lige prvaka, a od sinoć neslavni rekord drži aktualni hrvatski prvak. Do Dinama, ni jedna momčad nikad nije primila 22 gola u Ligi prvaka.

Na početku drugog poluvremena imali smo namjeru napisati kako je Dinamo ostavio najbolji dojam u svih šest utakmica po skupinama u Ligi prvaka, a onda je uslijedio totalni raspad sistema Jurčićeve momčadi unutar samo jedne minute na početku drugog dijela. Nakon četvrtog pogotka Lyona tribine su zagrmjele: Jurčiću, odlazi! Međutim, trener Dinama i dalje je nastavio sa svojim karakterističnom gestikulacijama uz aut-lijinu, što je publiku još više ražestilo, pa je ironično počela skandirati: Hoćemo pobjedu!

Ništa nije pomagalo, „Jurčićeve bebe“ bezglavo su jurcale po terenu, a igrači Lyona nastavljali su puniti Kelavinu mrežu. Bila je to nevjerojatna transformacija u odnosu na prvo poluvrijeme u kojem su „modri“ i nakon što je isključen Jerko Leko odlično parirali „lavovima“.

U trenutku kada smo svi skupa pomislili da će Dinamo nastaviti sa sličnom igrom i u drugom dijelu, dogodio se nevjerojatan pad koncentracije, nešto kao na utakmici s Realom u Madridu, kada su impresionirani igrači Dinama gledali „kraljeve“ kako se dodaju i zabijaju četiri pogotka u prvih dvadeset minuta utakmice.

Ne znamo što je uzrok tih „crnih rupa“ ili ako hoćete „žutih minuta“, ali previše se često događaju da bi kazali kako su slučajne. Je li u pitanju psihološka nestabilnost igrača ili loša priprema utakmice od strane trenera, teško je reći, ali svjedoci smo da se igra Dinama u Ligi prvaka prečesto raspadala u trenutku kada bi protivnik poveo.

Dalje su golovi takoreći padali sami od sebe, suparnici su bez posebnog napora svako malo stvarali stopostotne šanse i lakoćom poentirali. U Amsterdamu, Madridu i naposljetku u ovoj posljednjoj utakmici u Zagrebu, u jednom trenutku se činilo kao da „modrih“ i nema na terenu i da Dinamo ovisi isključivo o samilosti protivnika.

Nakon sedmog pogotka igrači Lyona potpuno su stali, a zasigurno su mogli postići još koji pogodak. No, rezultat im je odgovarao, jer Real vodio 2:0 protiv Ajaxa, pa nisu imali potrebu jurcati veću pobjedu. „Lavovi“ su i ovako ostvarili nevjerojatan podvig, nadoknadili su manjak od sedam pogodaka u odnosu na „kopljanike“ i time su se plasirali u drugi krug Lige prvaka. I to na sramotu Dinama, jer kako drugačije nazvati ono što smo gledali na Maksimiru? Možemo samo pretpostavljati kako su osjećali igrača Ajaxa kad su saznali rezultat iz Zagreba…