Najezda zmija u Hercegovini, nalaze ih i blizu kuća

Rast temperatura u Hercegovini izgleda kako je rezultirao novom najezdom zmija. U razgovoru s brojnim poljoprivrednicima može se čuti kako su se zmije približile poljoprivrednim površinama u Hercegovini i kućama, zbog čega je potreban poseban oprez.

– Trava je sve veća, teško ih je uopće primijetiti dok im se ne približite na svega nekoliko metara. Iako bi mnogi voljeli proljetne radove obavljati u laganijoj obući, čizme se moraju nositi i uvijek morate imati nešto pri ruci kako bi zmiju mogli ubiti. Svakako je potreban veći oprez – govore nam poljoprivrednici s kojima smo razgovora.

Kokretniji je bio ravnatelj Veterinarske stanice Mostar Stjepan Prgomet koji je naglasio kako zmije sada izlaze iz faze hibernacije, te kako su u ovo doba godine posebno opasne.

– One se početkom zime skupljaju u leglo i spremaju za hibernaciju. Sada izlaze prvo ženke kako bi obnovile snagu za parenje, a zatim i mužjaci. Imamo brojne pozive ljudi koji su se već suočili sa zmijama ovih dana i pitaju nas za savjet. Ako sada vidite na jednom mjestu zmiju, sigurno ih ima još u okolici jer je leglo blizu. Tek nakon parenja se one razilaze s lokacije gdje su napravile leglo i hibernirale – ističe Prgomet. Dodaje kako u Hercegovini ima 14 vrsta zmija, te kako su samo dvije vrste otrovne: šarka i poskok.

– Šarka ima manje zube i zbog toga je manje opasna. Ona svoj otrov ubrizgava u potkošno tkivo, tako da se on sporije apsorbira. Zubi poskoka su veličine 1 cm i otrov ujedom ide u mišić. Brža je apsorpcija otrova u krvotok i zbog toga treba brže reagirati u slučaju ujeda – pojašnjava Prgomet. On preporučuje da svi koji se bave poljoprivredom ili idu u prirodu uz sebe nose i serum koji se daje u slučaju ujeda. Ipak, Prgomet dodaje kako je cijena seruma oko 100 KM u ljekarnama, tako da ga ne mogu svi sebi priuštiti.

U slučaju ujeda, potrebno je napraviti podvez kako bi se usporila cirkulacija, a po mogućnosti otrov treba pokušati izbaciti iz rane. Osoba koja je ujedena ne bi trebala hodati već je treba prenijeti do automobila i odvesti u bolnicu. Podvez se lagano otpušta svako 15 minuta do dolaska u bolnicu kako bi se osigurala cirkulacija povrijeđenog dijela tijela. Zatim se pomiče nekoliko centimetara i ponovo steže.

Svi se nadaju kako ovi savjeti nam neće trebati, ali ih je svakako dobro znati u slučaju bliskog susreta za poskokom, šarkom ili nekom drugom vrstom zmije koja obitava u Hercegovini.

(Prvi.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Nogomet
  • Sport

Marić pod povećalom: 3 ključna skandala koje HNS više ne smije ignorirati

HNS je ispravio svoju pogrešku i maknuo Tonija Dadića s liste sudaca. Napravio je to…

13 minuta prije
  • Tehnologija

Ne trebate račun: Evo kako gledati Instagram bez prijave i otvaranja profila

Postoji jednostavan način kako pregledavati Instagram sadržaj bez prijave i otvaranja korisničkog računa. Na Instagramu…

49 minuta prije
  • Vijesti

Udruga poljoprivrednika FBiH uputila otvoreno pismo Schmidtu

Udruga poljoprivrednika Federacije BiH obratila se otvorenim pismom visokom predstavniku Christianu Schmidtu, pozivajući ga da…

1 sat prije
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

U Posušju proslavljena mlada misa fra Antonija Petrica

[gallery ids="777345,777344,777343"] U župi Bezgrešnog začeća BDM u Posušju uz koncelebraciju mnoštva svećenika, u nedjelju…

1 sat prije
  • LIFESTYLE
  • Zdravlje i prehrana

Ove zdrave namirnice mogu stvoriti bubrežne kamence: Provjerite unos oksalata

Problemi s bubrezima postaju sve češći, a jedna od važnih tema o kojoj treba voditi…

1 sat prije
  • Film & TV
  • Zabava

Ovo je jedini redatelj u povijesti čiji su otac i kći osvojili Oscare u njegovim filmovima

U Hollywoodu nije neuobičajeno da netko ima poznate roditelje ili djecu, ali rijetko kada se…

2 sata prije