Gubar je jedan od najznačajnijih šumskih štetnika koji se javlja nakon listanja šuma i voćnjaka.
U brdskim dijelovima Hercegovine gubari su u proteklom razdoblju potpuno ogoljeli hrast, a primjeri za to su područje od Ivanice i Trebinjske šume, preko čapljinskoga područja do brdskih dijelova Ljubuškoga i juga grudske općine.
Gusjenice gubara napravile su štete u šumama graba i svih vrsta hrasta, a stradalo je i ostalo kraško drveće, od smrdelja do klena, s iznimkom jasena. Pošteđena su ostala tek zimzelena stabla – zelenike, crnike i smreke. Područja kraških šuma crne se.
Zanimljivo, od voćaka gusjenicama gubara najomiljenije su bile rijetke dunje, zatim su ogoljene jabuke, trešnje, dženerike, a nije pošteđeno ni ostalo voće s iznimkom smokve i masline. Riječ je o pojavi koja se javlja ciklično, otprilike svakih sedam do deset godina. Uz štete koje gusjenice gubara izazivaju na prirastu drvne mase, ako invazija potraje više godina, posljedice su sušenje stabala i značajne štete u šumarstvu, piše Večernji list.
Foto: Dušan Musa
Čak i prilikom blažih napada štete su osjetne jer stabla postaju podložna drugim štetnicima i bolestima. Ovih dana primjetna je druga faza razvoja ovog štetnika, a to su leptiri. Manje upućenima nestvarno je da se neugledne gusjenice transformiraju u leptire, koji napadaju na sve slobodne prostore, čak i na vrata i prozore, u potrazi za mjestom gdje bi mogli odložiti jaja.
Transformaciji prethodi faza kukuljenja tijekom koje se gadljiva gusjenica pretvara u leptira. Ženke leptira gubareve gusjenice snesu do 2.000 jaja koja najčešće odlažu na kori stabala, ali i na drugim mjestima koje smatraju prikladnim. Legla su svijetložute boje. Valja reći kako je jedan od načina za suzbijanje ove štetočine upravo struganje jaja s kore drveća.
U Hercegovini se to radilo za najezda gubara 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća, a prikupljena jaja solidno su plaćana. Uz mehaničko uklanjanje legla gubar se suzbija i kemijski, tretiranjem iz zrakoplova. Inače, naziv gubar dolazi od izgleda jajnog legla koje podsjeća na gubu.
(www.jabuka.tv)
Ured Vlade Županije Zapadnohercegovačke za europske integracije uputio je poziv organizacijama civilnog društva iz Županije…
Županijski sud u Mostaru potvrdio je optužnicu iz travnja 2025. godine protiv D.Č. zbog porezne…
Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg i ove godine aktivno sudjeluje u obilježavanju Međunarodnog dana…
Hercegovina će od 12. do 15. lipnja 2025. godine biti domaćin jednog od najvećih i…
Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak prisustvovao je danas svečanom obilježavanju Dana policije Ministarstva unutarnjih…
Svečano otvaranje baze aviokompanije Sky Alps, koje označava važan korak u jačanju zračnog prometa u…
Komentari:
Dogodine na općinu široki brig
Sto dogodine ???Ima ih vec koliko hoces nazalost.
Dogodine ce ih biti jos vise jer sad polazu jajasca. Zasto se nista ne poduzima?
I to je LEGITIMNO,priroda je neumoljiva i nepredvidiva...
gusina ne voli da se kreše lišnjak
najviše je opustošena donja Hercegovina, LJubuški Čapljina sva dubovina je bez lista prizor jeziv, ovamo prema Širokom iza Trtle je situacija puno bolja, jedino dolje oko Čerigaja pa prema Rasnu i Grudama je loše, planinski dijelovi su ostali očuvani, fasovala je niska Hercegovina
Gajite ptice i ptice ce ih prirodno unistiti. Pravite kucice pticama tzv
Pticje hotele sa malo hrane na vockama ih objesiti i gdje se primjecuje veci broj leptira. Kao i mehanicki uklanjati jajasca i unistavati.