Nagrade u kategorijama najbolji dugomatražni dokumentarni film, najbolji dugometražni igrani film i Grand Prix ”Unska sirena” dodjeljuje žiri u sastavu: Nedžad Ibrahimović, Anita Juka i Branka Bešević Gajić i donijeli su sljedeće odluke:
Nagrada za najbolje filmsko ostvarenje u kategoriji dugometražni igrani film Grand Prix-unska sirena dobio je film ‘‘Praznik praznine” Jasmina Durakovića, redatelja i scenariste. On svojim snažnim redateljskim slikama u filmu promišljeno posvećuje dramski krimić situiran u današnje Sarajevo.
Redatelj smjelo vodi ansambl i autorski tim kroz čovjeka koji preko knjiga koje je posudio drugima i koje pokušava vratiti, bezuspješno traži i svoj vlastiti identitet.
Film je kompleksan i jasan redateljsko-dramaturški koncept koji kroz preplitanje karaktera naizgled običnog čovjeka i umjetnika, na trenutak otvara utopijski prostor dobrote ujedno, ali i najmračnije stanje duše pa sve do bezuvjetne ljubavi, unatoč svemu i poslije svega, jasno i beskompromisno biraju ljudskost nasuprot ideologijama gdje od glavne uloge do sporednih, pa sve do minijatura, redatelj vješto vodi kompletan ansambl i u svakom segmentu ostavlja snažan emotivni dojam na stručni žiri ali i na sve gledatelje.
Nagradu za najbolji dugometražni film žiri jednoglasno daje filmu ”Nekoć smo bili dobri” Gorana Vojnovića. Vizualno i montažno precizan film na vješt način prikazuje kontrast prelijepih predjela Slovenije, ali i opstanak generacija koje su došle iz raznih životnih okolnosti. Vučko je prikazan kao izbjeglica za vrijeme rata u Bosni, a Leo je Talijan koji i unatoč rastavi od svoje supruge ostaje u Sloveniji i na sve načine pokušava se izboriti za egzistenciju kako bi ponovo bili skupa. Hrabra tema koja u srž postavlja pitanje egzistencije i borbe za opstanak porodice kada čovjek bude spreman na sve. Upečatljiva redateljeska obrada priče koja ne ostavlja nikoga ravnodušnog.
Kada je u pitanju kategorija dokumentarnih filmova, festival ove godine dodjeljuje nagradu za najbolji kratki dokumentarni film i to Goranu Dujakoviću za film ”Sestre”.
Film koji ostavlja izuzetan doprinos dokumentarnom žanru, gdje su akteri dovedeni u realnu životnu situaciju gdje se bave svakidašnjim uobičajenim obavezama u kojima međusobno (odnosno sa svojom okolinom) komuniciraju. Ozbiljan autorski pristup ostavlja na gledaoca snažan umjetnički dojam gdje se poistovećujemo sa glavnim junacima i ustrajnosti glavnih likova. Redatelj stoga u početku prati aktere u raznim svakidašnjim obavezama, sve dok ne prestanu postati svjesni prisutnosti kamere gdje se počinju emotivno otvarati na pravi način.
U kategoriji dokumentarni dugometražni film, jednoglasnom odlukom stručni žiri dodjeljuje ravnopravnu nagradu filmovima ”Skroz Sarajevo” Nenada Đurića i ”Svjetlo Sarajeva” Srđana Pekića
Glazbeni filmovi koji ostavljaju izuzetan doprinos dokumentarnom žanru gdje se brišu granice između dokumentarnog i igranog pristupa jer ne sadrži samo proces intervjua i kadrove u kojima glumci razgovaraju okrenuti prema kameri, odgovarajući na pitanja, već su akteri dovedeni u realnu životnu situaciju gdje međusobno komuniciraju i time ostavljaju snažnu emociju na publiku.
Žiri u kategoriji kratkog, turističkog i self-made filma činili su Đurđa Vukašinović, Elmir Krivalić i Magdalena Živaljić Tadić, a donijeli su sljedeće odluke:
Nagrada za najbolji kratki igrani film odlazi u ruke Dinki Draganoviću za film ”Djeca na Mjesecu”. Film je svevremen i sveprostoran, aktuelan i na univerzalan način govori o tome kako, naizgled, bezazlena igra postaje najveća noćna mora. Igra gasi mlad život, a drugi će osuditi na privremeni, ali dugogodišnji zatvor i doživotni prijekor društva.
Glumačka igra je tačna, precizna i odmjerena, fotografija odlična i savršeno s uklapa u bezizlaznu situaciju u kojoj su se našle tri tinejdžerice. Unutrašnja dramaturška struktura prožeta je trilerskim situacijama koje drže pažnju gledaoca, do sjajno kreiranog klimaxa, s kojim se film završava.
U kategoriji najbolji turistički film, nagradu je dobio ”Fort-Net”, redatelja Zdravka Terkeša. Prema mišljenju žirija, film na vrlo suptilan, prezentan i dinamičan način prikazuje izuzetne turističke destinacije i budi socijalnu potrebu biti dio bogatog historijskog naslijeđa, ali i postati dio netaknute ljepote jednog prostora. Pored dokumentarističkog, film ima artistički pristup pezentaciji neospornog turističkig potencijala, koji prikazuje prostor bez ikakvih granica.
Bihać Avantura film festival ”Avant&Una” ove godine dodjeljuje specijalno priznanje za izvanredni doprinos filmskoj umjetnosti u Bosni i Hercegovini i to velikanima – filmskom reditelju i publicisti Vesku Kadiću i glumcu Senadu Bašiću. Obojica su ostavili i ostavljaju neobrisiv trag u filmskom svijetu, stoga im im je u ime festivala uručeno specijalno priznanje.
Specijalno priznanje direkcije festivala za ulogu u filmu ”Švedsko srce moje majke” dobila je glumica Faketa Salibhbegović-Avdagić, dok je posebno priznanje publike dobio film ‘‘Leto kad sam naučila da letim’, emotivna, vedra i duhovita priča sa sunčanog Jadrana u režiji Radivoja Andrića.
Nakon dodjela nagrada na Open Airu Kulturnog centra održana je projekcija novog filma Pjera Žalice ”Praznik rada”, crnohumorna drama o potrazi za istinom koja oslobađa, ali često i boli. ”Praznikom rada” svečano je završeno ovogodišnje izdanje našeg festivala.
(www.jabuka.tv)
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…