Zakon o javnim nabavama Bosne i Hercegovine, javnim institucijama omogućuje potpisivanje izravnog sporazuma za nabavu roba, usluga i radova. Ovakav postupak se može provesti kada je procijenjena vrijednost istovrsnih roba, usluga ili radova na godišnjoj razini jednaka ili manja od 6.000 KM.
Ugovorno tijelo može tijekom jedne godine za isti predmet nabave potrošiti 6.000 KM putem ovog postupka. Na ovaj način, javne institucije mogu zatražiti pisani prijedlog cijene ili ponudu jednog ili više gospodarskih subjekata koji obavljaju djelatnost koja je predmet javne nabave.
Ovakve nabave, u prijevodu, javnim institucijama omogućuju da same biraju ponuditelja, odnosno budućeg izvođača radova ili dobavljača usluga. Vrijednosna granica od 6.000 KM za ovaj postupak često se zaobilazi na način da se potpišu dva ili više ugovora s istim ponuditeljem, ali na manje iznose. Tako, primjerice, javne institucije u roku od pet minuta mogu potpisati dva ugovora u vrijednosti od 4.000 KM s istim dobavljačem, a s različitom svrhom nabave, iako se, u praksi, radi o istoj nabavi.
Prema podacima portala Akta.ba, Sveučilište u Mostaru je tijekom 2020. godine potpisalo više od 200 izravnih sporazuma. Putem istih tako su, između ostalog, potpisivali i ugovore s tvrtkama čiji su vlasnici upravo djelatnici na Sveučilištu u Mostaru, piše Hercegovina.info.
Neke od najzanimljivijih nabava putem izravnih sporazuma u 2020. godini od strane Sveučilišta u Mostaru:
Spomenuti portal podsjeća da Sveučilište u 2020. godini nije pristalo na opravdane zahtjeve studenata za smanjenjem školarina iako se radi o izmijenjenom i, uglavnom, kombiniranom načinu pohađanja nastave.
U teškoj ekonomskoj situaciji u kojoj su se našle mnoge obitelji, a sve prouzrokovano pandemijom koronavirusa, mostarsko Sveučilište nije prilagodilo cijene akademske godine. Istovremeno, prema podacima portala Akta.ba, Sveučilište je samo godinu ranije, odnosno u 2019. godini, ostvarilo prihode od 31.894.056,00 KM.
(www.jabuka.tv)
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u intervjuu za Novosti komentirao je događaje iz Drugog svjetskog…
Sezona krpelja je počela. Iako su često neprimjetni, krpelji mogu prenijeti ozbiljne zarazne bolesti koje…
Arsenal je dogovorio svoje prvo ljetno pojačanje: Martin Zubimendi stiže u London odmah na početku…
Za razliku od sučeljavanja za ostale najveće hrvatske gradove, HRT-ovo sučeljavanje kandidata za gradonačelnika Zagreba…
Europska komisija predlaže stvaranje baze podataka o prijeđenoj kilometraži zabilježenoj na vozilima tokom tehničkih pregleda.…
Tvrtka Panasonic najavila je otpuštanja brojnih radnika širom svijeta, a prvenstveno zbog financijske situacije. Otpuštanja…
Komentari:
Uglavnom troše pare na pizdarije i namještaju natječaje za te pizdarije hadezovskoj djeci koja otvaraju firme i to što prodaju prodaju isključivo državnim tvtkama koje žive od poreza i prireza ili uplata školarina kao što je u ovom slučaju !
Apsurd !
Šalice 1585 plus 750 !
Pa kakve su ko da same griju vodu za čaj
I ja sam to zapazio🙈mozda uz cajke lumpuju ili kad dobiju kovertu za "polozeni "ispit..pa od radosti festaju?!I onda se pitamo sto se trese?Boze,milostiv budi!
Tako nam i treba, još nas bolje satrat, kad je bio protest studenata, bilo ih ,, šačica''
Bože sačuvaj,,vidili Bog ovo ikako,,
Bože sačuvaj,,vidili Bog ovo ikako,,
Lako im je kada im je Tito napravio zgrade. Oni upropastili igralište što nisu gradili sveučilište negdje drugo. Eno im staklene banke mogli su sve fakulete staviti tu. I ovi tatini i mamini studenti parkiraju gdje stignu. Napravili su parkiralište kod fakulteta pa neka tamo parkiraju a ne po trotoaru i zelenim površinama.
Napravio je tito go.no neradnik jedan ko i ovi... hodao po svitu, komunisti ga placali a poslije prodavao maglu i uzivao dok narod nije imao sto jesti..
Samo nisam smio lajati kao sto ti danas lajes ..
Igralište obnovili i uredili. O čemu ti pričaš?
Ima se ,more se.Zato mlade Mame rade za 500_600 KM sta se zove
,Domoljublje, prašta li Svemoguci Bog sve .
Pa tako je sve u svetoj hercegovini...
Narod plaća pati se..
A svii uživaju od fratara..doktora..profesora..
Sve će to narod platiti..
Ići u minuse..
A ovi navedeni uživati...
Sto će reci inspekcija na ovo cijepanje javnih nabava???? Ovo je za kazne debele! Ima li kontrole za njih ili se ne dira ove nesposobnjakoviće. Izbacuju nesposobne kadrove, naplaćuju školarine ko da su Harvard, sveučilištu fali svega oni otvaraju neke tiskare i gluposti. Eto studenti gdje vam odoše pare koje dajete kriminalcima
Na lijekove ih ubuduće trošili bando jedna
Koliko maski se može kupiti za 3000 KM?
A spiska i potreba.
Kome su ih dali ,tko je koristio te maske? Nastava online ,a oni s maskama na licu . Kome vi priče pričate?
Dali su ih jednom trgovcu i podili novcice