Na fotografiji je Krešimir Penava iz Posušja (Batin), prva beba rođena u novotvorenom porodilištu u Lištici 1972. godine.
U prigodnoj publikaciji 60. godina zdravstva u Lištici (tiskano 1988. godine) Prim. mr. sci. med. Tomislav Zovko u dijelu teksta piše:
U sklopu novootvorenog Doma zdravlja, u adaptiranom prostoru na katu stare zdravstvene stanice, sa tri sobe, rađaonom, sobom za novorođenčad, sobom za akušerke, pripremom i WC sa kupatilom, otvara se prvi put u istoriji Lištice vanbolničko rodilište za potrebe Lištice i susjednih komuna, Posušja a djelimično i Gruda.
Prvi porod u novoosnovanom rodilištu bio je 4. maja 1972. godine. Tada se ovdje porodila Mira Penava iz Posušja i rodila živo, muško dijete. Otpuštena je kući sa zdravim djetetom 10. 5. 1972. godine.
Do kraja te godine rodilo se 340 novorođenčadi. Rodilište nastavlja radom sa četiri akušerke, koje rade u turnusu i ujedno kontroliraju novorođenčad. Porodi se obavljaju uz prisustvo dežurnog liječnika i akušerke, van radnog vremena i po pozivu ginekologa, a u radno vrijeme pod kontrolom ginekologa.
Za nešto više od 10 godina rada u rodilištu je obavljeno 3873 poroda i ostvareno 16.220 beodana. Smrtnost dojenčadi u 1966. iznosila je 47 promila, a zatim naglo pada i 1975. godine iznosi 20 promila, što je tada bilo ispod prosjeka BiH i među boljima na regionu Mostar.
Vanbolnička rodilišta su imala opravdanja za postojanje iz više razloga. Prvi je u tome što je njihov rad usko povezan sa radom Savjetovališta za trudnice, a drugo, izuzetnu ulogu su imala u zdravstvenom prosvjećivanju trudnica i rodilja, što je rezultiralo višim nivoom zdravstvene kulture, stoji u tekstu koji je podijelio Digitalni arhiv Široki Brijeg.
Inače, Krešimir Penava živi i radi u Posušju. Majka Mira je živa, a otac Srećko je preminuo.
(www.jabuka.tv)
Federalni zavod za programiranje razvoja objavio je izvješće o gospodarskim trendovima u prvom kvartalu (siječanj…
Nakon što je s pjesmom "Poison Cake" predstavljao Hrvatsku na Eurosongu 2025. u švicarskom Baselu,…
Ako pratite ljude u aplikaciji Google Karte, od rujna više nećete moći vidjeti ni upravljati…
Požar koji je u četvrtak poslijepodne izbio u borovoj šumi u mjestu Podbor kod Prozor-Rame…
Sarajevo je u najnovijem izdanju britanskog časopisa National Geographic Traveller (UK) predstavljeno kao jedna od…
Bivša pjevačica popularne grupe "Hurricane", Sanja Vučić, oglasila se s emotivnim i iskrenim priznanjem o…
Komentari:
Bog ga pozivijo.
To su bila neka bolja vremena za liječiti.
1972 imali rodilište a danas imamo liste narudžbi.
Zar nije zatvoreno 10god kasnije? 1982
Netko je platio glavom prijatelju govori za sebe.
Za pacijente bi bolje bilo na Domu Zdravlja piše “Iđi u Mostar”
Pa normalno u gradu je bolnica a kako znamo svi nemoze biti na selu pozdrav listicanima. Dosta is radi ubolnici neka hvala bogu
E jest ti grad...jedna ulica...uostalom...gospoda su uvijek živjela na selu a sirotinja se gužvala u gradu...niti parkinga,nit ti ko može doći,smeće ti pod nosom...
Evo, zbog ovoga bih se ja potrudio da nitko od naših ne ide u Mostar, dolje se pacijente vrijeđa samo zbog mjesta stanovanja , mislim da je ono dolje jedno primitivno okupljalište, tu mislim na dobar dio sestara koje su iz Mostara i prema pacijentima iz širokog se odnose drsko, podrugljivo i zadojeno mržnjom. Opet mislim da ih je 70% ispravno, ali kad si dolje zbog bolesti i osjetljiv si a oni te ponižavaju, neki izravno neki neizravno ali ih čuješ
Možemo napraviti opću bolnicu koja će imati rodilište, ortopediju, ginekologiju, fizijatriju, pedijatriju, dermatologija, oftalmologiju, ... Teže slučajeve slati u Mostar ili čak u Split.
Zbog problema koje su naši studenti doživljavali nastao je bunt i naši mladi su u ogromnom broju prestali ići na fakultet u Mostar i okrenuli su se ponajviše Zadru i Splitu
Ajmo i ovdje bunt napraviti samo zbog gamadi koja nas naziva škutorima i lištučanima
Hajde ne lupaj. I sam si rekao da je to manjina. Ako ima pojedinaca koji imaju nešto protiv ljudi iz zapadne Hercegovine na to se ne treba obazirati. Pa puno sestara je iz zapadne Hercegovine.
Možemo se i danas zahvaliti,pok.dr Zovko,znao svoj posao,imao hrabrosti otvorit porodilište.Genijalac u struci,njegovu dijagnozu niko nije provjeravao.Čovjek sa stavom..
Tu sam rodila dvoje svoje djece i uvijek se sa radoscu sjecam tih dana. Doktor Zovko, dr.Drina kao specijalizantica, sestra Iva, Milka...lijepe suncane sobe i sve lijepo.
Sretan rodjendan rodjaku💯
20:45 Zadojene mržnjom sestre koje rade sa bolesnicima dan i noć?I gledaju ko je otkuda a pola Širokog radi u toj bolnici?Odvratan ti i lažljiv komentar!
Rodila 4.5., kući otisla 10.5., a sad te nakon dva dana ćušnu kući, jer zauzimaš krevet.
Ma kakve Mostarske medicinske sestre to su većinom made in Bosna iz nekih sela gdje je Bog rekao laku noć.Kada su ugledale svijetlo grada ,,.Kao da su dame ,ali ni D od dame
Ima ih i ovdije iz okolnih sela trebalo im je polomiti noge dok stignu do grada .Ruku na srce ima ih i divnih
Ano 22:27
Ti si sigurno iz tog sela što si lomio noge,jer očito nisi ni u školu išao čim pišeš ovdije.