Srpske dobrovoljačke jedinice uz pomoć JNA imale su preko 35.000 vojnika, dok je Vukovar imao snagu manju od 2.000 tisuće vojnika.
Iako su se neke grupe branitelja nastavile boriti i nakon tog dana, velika većina se predala na današnji dan oko 15:30 sati. Svaki oblik organiziranog otpora nestao je tek dva dana kasnije, 20. studenog 1991. godine.
Tijekom bitke, na grad je ispaljeno preko 7.000 projektila, a više od 90% zgrada je uništeno. Vukovarski su branitelji ipak gotovo tri mjeseca odolijevali napadima. Ubijeno je 2.717 hrvatskih branitelja i civila, čija se imena mogu pročitati na spomen pločama koje su prije nekoliko godina postavljene u Pastoralnom centru sv. Bono Franjevačkog samostana u Vukovaru. Velik dio stanovništva odveden je u srpske logore, a mnogi od njih se danas vode kao nestali (374 osobe).
Napad na Vukovar dogodio se u osjetljivom trenutku Domovinskog rata, a dugotrajna obrana i konačna žrtva nije bila uzalud. Hrvatska je u međuvremenu uspjela organizirati oružane snage u brojkama oko 200.000 ljudi, koji će u konačnici osloboditi zapadnu Slavoniju.
Sa srpske strane, napadom su zapovijedali Aleksandar Spirkovski, Života Panić, Mile Mrkšić, Veselin Ščljivančanin, Andrija Biorčević, Željko Ražnatović i Vojislav Šešelj. Vukovar su branili Blago Zadro, Mile Dedaković, Branko Borković, Marko Babić, Anton Tus i HOS-ovac Robert Šilić.
Hrvatski sabor je 1999. godine donio Odluku o proglašenju dana sjećanja na žrtvu Vukovara, kako bi se dostojanstveno odala počast hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji koji su sudjelovali u borbi za obranu grada.
Od 2020. godine 18. studenog obilježava se kao državni praznik u Republici Hrvatskoj – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
(www.jabuka.tv)
Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak oglasio se nakon operativne akcije FUP-a u kojoj je…
Mnogi dan započinju šalicom crne kave, ali ako je pijete na prazan želudac, tijelo vam…
Glumac Mladen Horvat preminuo je nakon moždanog udara u 65. godini života. Publika ga pamti…
Općinski sud u Širokom Brijegu raspisao je tjeralicu za Mateom Bevandom, rođenim 6. rujna 1995.…
Obilna kiša poplavila je glavne gradske prometnice Širokog Brijega u srijedu poslijepodne, otežavši kretanje vozilima…
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović potpisao je…
Komentari:
Svima onima koji su dali život za slobodu Hrvatskog naroda Bog dao pokoj viječni.
VITEZOVI S NAM STE !
Poč̣ivali u miru Božijem
To se desilo 1991 u Bos.Posavini 1992.
I onda je nekima "strašno" što se desila OLUJA 1995 godine.
Navik on živi ko zgine pošteno🕯️🙏♥️
Ne zaboravite Vukovar!
PUMB
Vukovar u mom srcu ,