Foto: Freepik
Cilj ove mjere je spriječiti daljnje enormno povećanje cijena proizvoda na tržištu, a trgovcima omogući kontinuet u poslovanju, bez ostvarenja ekstra profita.
Dvije prosječne plaće ne mogu izmiriti iznos potrošačke košarice koja sad već prelazi 3.000 KM u Federaciji BiH. Samo za hranu, jednoj obitelji treba 1.400 KM mjesečno, javlja BHRT.
Sami građani ne vjeruju da će ograničavanje visine marži smanjiti enormno povećanje cijena proizvoda.
Federalna vlada ograničila je visinu marži određenih proizvoda u odnosu na nabavnu cijenu, u skladu sa Zakonom o kontroli cijena, te s ciljem zaštite životnog standarda građana. Marže su ograničene na osnovne životne namirnice – kruh, brašno, mlijeko, ulje, šećer, jaja, svježe meso, te deterdžente za rublje i suđe.
Pri određivanju visine marži u veleprodaji i maloprodaji vodilo se računa o tome da trgovac može pokriti troškove i osigurati kontinuitet u poslovanju, ali da ne ostvaruje ekstra profit, kažu u resornom ministarstvu.
Vlada Federacije BiH propisala je najviše marže za određene proizvode:
veleprodajna marža/maloprodajna marža
Vodili smo se time da to budu strateški artikli i da probamo ispoštovati našu obavezu da je slobodno formiranje cijena zakonsko i ustavno pravo, tako da smo pokušali odrediti osnovne strateške robe i da to usuglasimo s onim robama koje su predmet nabavke federalnog zavoda robnih rezervi, izjavio je federalni ministar trgovine Amir Hasičević, izvještava BHRT.
U Udruzi za zaštitu potrošača smatraju da ova vladina mjera nije dovoljna kako bi bio spriječen rast cijena proizvoda u BiH, jer je trgovcima isplativije platiti kaznu u odnosu na profit koji ostvaruju. S druge strane, ističu kao ključni problem što BiH uvozi 80% hrane koju konzumiramo.
Mi kao država, kao institucije ne kontroliramo našu cijenu hrane, kad bismo je kontrolirali, kad bismo je proizvodili, mi bismo mogli sami određivati zajedno s proizvođačima cijenu hrane, imati robne rezerve i tako balansirati i kontrolirati cijenu na tržištu. Ukratko, mislim da neće puno donijeti jer trgovci se snalaze, rekao je za BHRT Marin Bago iz Udruge za zaštitu potročaša Futura iz Mostara.
Visoka inflacija utjecala je na smanjenje kupovne moći stanovništva u BiH. Uz povećanje plaća, jedna od mjera zaštite građana je i veća kontrola i veće kazne zbog neopravdanog povećanja cijena. Još se čeka na izmjene Zakona o kontroli cijena, kako bi oštrijom kaznenom politikom bila postignuta svrha kažnjavanja.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…
Godinama su preporuke za vozače električnih automobila bile jasne: nježno ubrzavajte, izbjegavajte česta punjenja na…
Federalni zavod za programiranje razvoja objavio je izvješće o gospodarskim trendovima u prvom kvartalu (siječanj…
Široki i Posušje remizirali su 1:1 u susjedskom ogledu koji je u subotu navečer odigran…
Nakon što je s pjesmom "Poison Cake" predstavljao Hrvatsku na Eurosongu 2025. u švicarskom Baselu,…
Komentari:
Ne može jer uvijek ima način kako da se zaobiđe zakon a forma zadovoljena
Šta će zaustaviti kada im oni i pomažu