Bečki muzej Mozarthaus Vienna je u suradnji s Fondacijom Mozarteum Salzburg otvorio izložbu s originalnim Mozartovim klavikordom koji je inače izložen u Mozartovoj rodnoj kući u Salzburgu.
Prema ručno napisanom certifikatu Constanze Mozart, naljepljenom na ovaj instrument, Mozart je na istom skladao djela poput ”Čarobne frule”, ”La clemenza di Tito” i ”Requiem”.
Klavikord je iz posjeda Mozartovog mlađeg sina, Franza Xavera Mozarta, došao u posjed Fondacije Mozarteum Salzbug, koja je dragocjeni instrument ustupila muzeju Mozarthaus Vienna na dva tjedna te se tako ovaj instrument od vremena kada je Mozart boravio u bečkom stanu ponovo našao na istom mjestu koje je u međuvremenu pretvoreno u muzej.
Zbog svoje jednostavne građe (141 cm širine, 46 cm dubine i 78 cm visine) klavikord je kroz više stoljeća bio jako cijenjen robustan klavirski instrument.
Sa izumom fortepiana iz kojeg se postepeno razvio moderni klavir, klavikord je oko 1800. godine pao u zaborav.
Svoj zadnji procvat doživio je u drugoj polovini 18. stoljeća u sjevernoj Njemačkoj, dok je u južnoj Njemačkoj i Austriji ovaj insturment bio cijenjen kao radno sredstvo za glazbene vježbe i skladanje.
Klavikord izložen u bečkom muzeju mogao je, pretpostavlja se, biti napravljen 1780-ih godina u Austriji ili Češkoj, priopćio je Compress Sarajevo.
(Fena)
Dok se vode posljednje pripreme uoči početka nove turističke sezone, brojni poslodavci muku muče s…
Na južnim obroncima planine Čvrsnica krije se dragulj prirode, kanjon rijeke Drežanke. Smješten između Čvrsnice…
Utakmicama posljednjeg kola u subotu navečer je završena sezona u francuskoj Ligi 1, a iz…
Prihodi poznatog lanca brze hrane "Žeks doner" u prošloj godini porasli su na 5,4 milijuna…
Načelnik Banovića Mehmed Hasanović u subotu je sudjelovao u prometnoj nesreći koja se dogodila na…
Turistička zajednica Mostara i Grad Mostar pozivaju sve male iznajmljivače (objekte do 20 kreveta) u…