Mostar spojio BiH, Hrvatsku i Srbiju: Kako do europskog novca za kulturu i kreativnost?

Radionica je održana u hotelu Buna kod Mostara.
Ilija Papac
Bojan Milosavljević
Jelena Anđelković Grašar
U hotelu Buna kod Mostara u četvrtak je održana radionica „Mostovi kreativnosti: umrežavanje i edukacija za program Kreativne Europe“.

Radionicu je organizirao bh. Desk Kreativne Europe, uz podršku srpskog te hrvatskog Deska Kreativne Europe.

S ciljem umrežavanja, edukacije i pripreme zainteresiranih organizacija iz regije za prijavu na Program Kreativna Europa, Desk Kreativne Europe BiH organizirao je događaj koji je pružio priliku za bolje razumijevanje mogućnosti koje program nudi, razmjenu iskustava i jačanje suradnje u kulturnom sektoru.

Inače, program Kreativna Europa za cilj ima čuvati, razvijati i promicati europsku kulturnu i jezičnu raznolikost te povećati konkurentnost kulturnog, kreativnog i audovizualnog sektora. Proračun programa Kreativna Europa za razdoblje 2021. – 2027. iznosi 2,44 milijarde eura, a milijunska sredstva dijele se i za projekte u BiH.

Radionica je održana u hotelu Buna kod Mostara.

Ilija Papac, šef Deska Kreativne Europe za Bosnu i Hercegovinu za portal Jabuka.tv je istaknuo kako iz godine u godinu raste interes korisnika za ovaj program, a ključni cilj je na ovakvim radionicama omogućiti edukaciju i umrežavanje potencijalnih korisnika.

Ovo je jedna od redovnih aktivnosti koje organiziramo za naše korisnike u BiH, s naglaskom na edukaciju i umrežavanje potencijalnih korisnika. Danas smo ovdje pozvali kolege iz Deska Srbije i Hrvatske te će oni pokušati prenijeti njihove pozitivne prakse. Pozvani su njihovi kolege i korisnici koji su dobili projekt te će nam prezentirati svoju uspješnu praksu i cijeli tijek projekta – od prijave, evaluacije, implementacije, kazao nam je Papac prije početka radionice.

Ilija Papac

Ističe kako svake godine bilježe pomak u interesu korisnika za program Kreativne Europe. Prijaviti se mogu fizičke i pravne osobe, nevladine organizacije, javne institucije.

To je dosta široko ostavljeno, a svaki korisnik treba detaljno pročitati detalje javnih poziva budući da tijekom godine imamo 60 otvorenih javnih poziva koji dijele od 50 do 70 milijuna eura. Korisnici to trebaju upratiti, informirati se, a mogu se i nama obratiti za potencijalni savjet, kazao je Ilija Papac u izjavi za portal Jabuka.tv. 

Radionici na Buni nazočio je i Bojan Milosavljević, projektni menadžer Deska Kreativna Europa Srbije.

Došao sam s predstavnicima tri organizacije iz Srbije – Arheološki institut Srbije, Etnografski muzej Srbije i jedna omladinska organizacija iz Niša. Mi ćemo predstaviti rad Deska i neke projekte koji mogu biti inspiracija organizacijama iz BiH, a s druge strane, neki od njih pripremaju nove projektne aplikacije za poziv projektne suradnje koji traje do 13. svibnja pa se možda krene i u partnerstvo organizacija iz BiH, Hrvatske i Srbije, izjavio je Milosavljević uoči početka radionice.

Bojan Milosavljević

Srbija je, inače, dosta uspješna u apliciranju za sredstva, a Milosavljević je izrazio zadovoljstvo dosadašnjim rezultatima.

Srbija povlači dovoljno sredstava iz programa Kreativna Europa u odnosu na ono koliko plaća “entry ticket” – kartu za sudjelovanje u programu.

S druge strane, dosta su “centralizirani” dobitnici grantova, uglavnom su u nekim velikim gradovima i mi pokušavamo raditi malu “decentralizaciju” kako bismo pokušali da to bude bolje izbalansirano i da organizacije iz manjih gradova izgrade kapacitete za sudjelovanje u međunarodnoj suradnji, izjavio je Bojan Milosavljević za portal Jabuka.tv.

Jelena Anđelković Grašar

Na radionici u Mostaru nazočila je i Jelena Anđelković Grašar, rukovoditeljica europskih projekata i viša znanstvena suradnica Arheološkog instituta u Beogradu.

Istaknula je kako je arheologija vrlo specifična znanost i primjenjiva na mnogo sfera te da je jako važno osim suradnje s različitim znanstvenim institucijama, djelovati i intersektorski te ostvarivati suradnju s kreativcima i ljudima iz kulturnog sektora.

Mi se bavimo kulturnim nasljeđem, to jest znanost, ali je i kultura. Gdje god putujete, zanima vas tradicija i kulturno nasljeđe. Kada dođem u Mostar, želim vidjeti Stari most, ne zanimaju me politika ni ministarstva, zanima me tradicija i kulturno nasljeđe. To je nešto na što svi mi moramo staviti fokus jer je to naš identitet, kazala je Anđelković Grašar.

U Mostar je doputovala po prvi put, a istaknula je kako kod ovakvih događaja uvijek najviše očekuje umrežavanje i dijeljenje informacija te najvažnije – “vidjeti što ćemo zajedno raditi u budućnosti.”

Kroz aktivnosti programa i radionice, sudionici su se imali priliku upoznati s primjerima uspješno provedenih projekata, dobiti konkretne savjete za pripremu i oblikovanje projektne ideje te uspostaviti kontakte s kolegama iz kulturnog i kreativnog sektora.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Nogomet
  • Sport

Tottenham osvojio Europsku ligu, prvi trofej od 2008. godine

Tottenham je novi osvajač Europa lige. U finalu u Bilbau momčad Angea Postecogloua pobijedila je…

5 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

Juranović pred odlaskom u Premier ligu?

Josip Juranović  (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…

5 sati prije
  • Banner
  • Košarka
  • Sport

Široki se čudesno vratio i remizirao protiv Bosne

U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…

7 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

FIFA potvrdila uvođenje novog prijelaznog roka

FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…

8 sati prije
  • Business
  • Vijesti

Ljubuškom 200.000, Posušju 400.000 KM za razvoj poduzetničkih zona

U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…

8 sati prije
  • Vijesti

Poreznik u Metkoviću uzeo 93.000 eura mita?

U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…

8 sati prije