Mostar postaje grad pod video nadzorom

Nakon posljednjih huliganskih nereda sredinom prošlog mjeseca, Grad Mostar odlučio je uložiti sredstva u nabavu opreme za video nadzor visoke kvalitete, po uzoru na Čapljinu, Neum i Široki Brijeg.

Struka smatra kako bi s 80 kamera na ključnim mjestima u gradu došlo do smanjenja kaznenih djela te bi se policiji i parking službi uvelike olakšala kontrola prometa, javlja BHRT.

Na području Mostara trenutno je aktivno 12 kamera za video nadzor. Da bi se pokrila većina područja grada potrebno je instalirati još oko 70 novih na mjestima koja sugerira struka. Nakon huliganskih izgreda Grad Mostar osigurao je 360.000 KM za nabavku i instalaciju opreme. Mostar bi se time u 2022. pridružio listi gradova koji su već uspješno uveli video nadzor.

Radimo na tom projektu, znači, nije to samo da kupite kamere i postavite, radimo na tom projektu i realizirat će se, nadam se, već u prvom mjesecu sljedeće godine, kazao je Mario Kordić, gradonačelnik Mostara.

Čapljina je prvi grad u Bosni i Hercegovini potpuno pokriven kamerama. Uvođenjem video nadzora došlo je do vidljivog pada kriminaliteta, a zahvaljujući ovoj tehnologiji rasvijetljena su mnoga kaznena djela i prekršaji.

Ispočetka je bilo različitih razmišljanja u stilu: “Ne treba nam veliki brat”, međutim, ipak ogromna većina je prihvatila video nadzor kao nešto dobro što se kasnije i pokazalo jer se stopa kriminaliteta smanjila za 30 posto. Dakle, preventivno smo htjeli djelovati, a video nadzor je policiji poslužio u nekoliko slučajeva da otkriju počinitelja kaznenih djela, ističe Smiljan Vidić, gradonačelnik Čapljine.

Preko video nadzora riješili smo silovanje, više kazenih djela, ajmo govoreći, lakših, rješavanje kaznenih djela koje su počinili migranti, zatim prometne nezgode su riješene – ili je pobjegao ili je dokazivanje u pitanju, kaže Anđelko Buljubašić, zapovjednik Policijske stanice Čapljina za BHRT.

Građani Mostara pozdravljaju ideju uvođenja video nadzora jer bi se osjećali puno sigurnije.

Kamere visoke rezolucije kaznenim tijelima pružaju opcije prepoznavanja lica i registracijskih tablica automobila, rekonstrukciju incidentnih situacija, te mogućnost za pravovremeno reagiranje. Osim toga, uloga im je i preventivna – da u startu odvrate potencijalne počinitelje od činjenja nedozvoljenih i zakonima kažnjivih radnji.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Business
  • Vijesti

“Balkanski kralj osiguranja” prima novu milijunsku dividendu

Adriatic osiguranje u Hrvatskoj isplatit će dividendu od 24 eura po dionici, stoji u pozivu…

21 minuta prije
  • Vijesti

Usvojen Zakon o Gorskoj službi spašavanja HNŽ-a

Na šesnaestoj redovnoj sjednici Skupštine HNŽ-a usvojen je Zakon o Gorskoj službi spašavanja HNŽ-a sa…

1 sat prije
  • Vijesti

Prijedlog državnog proračuna vraćen na doradu Vijeću ministara BiH

Na današnjoj izvanrednoj sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine jednoglasno je odgođeno razmatranje Nacrta zakona o…

2 sata prije
  • Vijesti

Zovko Konakovića nazvala “dečkom koji je obećavao” nakon što je rekao da koristi Dodikov rječnik

Hrvatska europarlamentarka i potpredsjednica Europske narodne stranke (EPP) Željana Zovko, reagirala je na izjavu ministra…

2 sata prije
  • Ostalo
  • Sport

Treća pobjeda zaredom za Ivana Soldu iz BK Široki Brijeg

Posušanin Ivan Soldo, koji nastupa za Biciklistički klub Široki, u nedjelju je ostvario treću uzastopnu…

3 sata prije
  • Ostalo
  • Sport

Josip Marić, dječak s Downovim sindromom iz Mostara, brončani na Europskom kupu

Josip Marić, dječak s Downovim sindromom iz Mostara i član Judo klub Borsa, osvojio je…

3 sata prije