Pokazalo je to najnovije istraživanje “Mladi u Bosni i Hercegovini 2018.”, koje je proveo Centar za politološka istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
Istraživanje javnog mnijenja obavljeno je preko anketnog upitnika na uzorku od 944 ispitanika, a konstruirano je u smjeru ispitivanja razmišljanja i stavova mlade populacije. Ciljna skupina ispitanika dominantno je obuhvaćala starosnu skupinu od 18 do 35 godina, iako je u upitniku sudjelovalo 36 ispitanika starosne dobi iznad 35 godina.
Na pitanje kako ocjenjuju ukupnu društvenu i političku situaciju u BiH, više od polovine ispitanika (51,3%) odgovorilo je da je nezadovoljno, a ako se ovome dodaju i ispitanici koji su odgovorili da su “izrazito nezadovoljni”, dolazi se do podatka da je samo oko 5 % mladih više ili manje zadovoljno situacijom u BiH.
Da su mladi dovoljno uključeni u društvene i političke procese i da su vidljiv segment bh. društva, smatra također manje od 5% anketiranih. Znatno više ispitanika, njih 20,6%, odgovorilo je da se mladi i ne žele aktivno uključiti u ove procese.
Ohrabrujuće zvuči podatak da 44,7% smatra da mladi mogu napraviti iskorak za cjelokupnu situaciju u BiH te da njih još 30% odgovara da mogu, ali nedovoljno. Tek 10,9% anketiranih smatra da mladi ne mogu napraviti takav iskorak.
Na pitanje kako vide svoju budućnost u BiH, 27,4% ih je odgovorilo da želi ostati i ostvariti sebe u BiH, 26,5% ispitanih želi napustiti BiH, dok relativna većina od 40,6% odgovara da to “ovisi o nizu čimbenika koji će utjecati na moju konačnu odluku”.
Korupciju, nemogućnost zapošljavanja i unutarnje društvene i političke probleme mladi prepoznaju kao glavne probleme trenutačne situacije u BiH. Skoro dvije trećine ispitanika (64%) smatraju da postoje kvalitetna rješenja koja mogu BiH dovesti u društvo zapadnih europskih zemalja, ali su neprovediva zbog unutarnjih odnosa.
Jedno od pitanja u istraživanju bilo je i “Kako ocjenjujete obrazovni sustav u kojem se školujete ili ste se školovali”, a 54,4% anketiranih je izabralo odgovor “Smatram ga dobrim s obzirom na uvjete”.
Podjednak broj ispitanika, po 20,4%, odgovorio je da obrazovni sustav smatra lošim, odnosno prilično dobrim. Kao nužne mjere za reformu obrazovnog sustava u BiH većina ispitanika izabrala je više praktične nastave sukladno standardima EU te besplatno obrazovanje i kvalitetnije nastavno osoblje.
Kada je u pitanju ekonomska i gospodarska situacija u BiH, ogroman broj ispitanika smatra ju iznimno lošom (23,2%), lošom (35,8%) ili nedovoljno dobrom (35,1%). Glavnim uzrokom te situacije mladi u BiH vide ogromna porezna opterećenja i doprinose, nedovoljno razvijen realni sektor i glomazan javni sektor.
Na pitanje kako ocjenjuju položaj i uvjete za mlade obitelji u BiH, “iznimno loše” odgovorilo je 32,9% ispitanika. Odgovor “loše” izabralo je 33,2%, a “nedovoljno dobro” 29,9% mladih, navodi se u najnovijem istraživanju javnog mnijenja Centra za politološka istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru urađenog preko anketnog upitnika.
(www.jabuka.tv)
U posljednjem susretu 30. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine, ekipa Posušja je kao gost…
Španjolska ljubavna drama Mala Influencia, odnosno Bad Influence na Netflixu se prikazuje od 9. svibnja,…
Mate Rimac otkrio je da mu je redovita fizička aktivnost pozitivno utjecala na život. Prije…
Kad smo mislili da ne može luđe, slavni tuner uspije nadmašiti sve dosad viđeno. Mansory…
Maria Zaharova napisala je da su francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački premijer Friedrich Merz i…
Nekoliko tisuća ljudi prosvjedovalo je danas u Parizu protiv jačanja islamofobije u Francuskoj. Prosvjednici su…