Sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao za ožujak 2024. godine iznosi gotovo tri tisuće maraka.
Poskupljenja su vidljiva na svakom koraku i svaki dan cijene pomalo rastu, kažu građani, piše Večernji list BiH.
Kako preživljavaju, građani ni sami ne znaju. Dvije prosječne plaće ne mogu pokriti sindikalnu potrošačku košaricu, pa se zato građani odriču svega i žive samo za esencijalne potrebe, što u konačnici nije dobro ni za jedno društvo. Osnovne životne namirnice često su skuplje u BiH nego na puno bogatijem Zapadu.
Tako, primjerice, 400 grama maslaca u Švedskoj možete kupiti za 38,85 kruna, što je oko 6,50 KM. Pola kilograma maslaca drugog proizvođača stoji 39,85 kruna ili oko 6,70 KM. U jednom tržnom centru u BiH 250 grama maslaca najpoznatijeg proizvođača stoji 8,25 KM, a cijene onoga od 200 grama kreću se oko 6,50 KM.
Najjeftiniji maslac od 200 grama koji možete pronaći, a riječ je o manje poznatom proizvođaču, stoji 5 KM. Tako za 400 grama maslaca morate izdvojiti minimalno 10 KM u BiH, a u Švedskoj 6,50 KM. Cijene velikog broja osnovnih životnih namirnica u BiH nerijetko su više nego u bogatim zemljama, dok su plaće kod nas višestruko manje.
U BiH minimalna plaća ovisi i o tome u kojem entitetu živite. Tako je ona u Federaciji BiH 619 KM ili oko 320 eura, dok u Republici Srpskoj iznosi 900 KM ili oko 450 eura, što je za 130 eura više od minimalne plaće koju primaju zaposlenici u Federaciji BiH.
S druge strane, u susjednoj Hrvatskoj od ove je godine minimalna plaća 840 eura bruto ili oko 677 eura neto i pri dnu je liste zemalja u EU. Za EU prenizak minimalac, ali je iz bh. perspektive odličan jer iznosi koliko i naša prosječna plaća. Najveći minimalac ima Luksemburg – 2570 eura bruto. U Irskoj je zajamčeni minimalac oko 2150 eura, a u Sloveniji 1254 eura ili 2445 KM. To je 50 posto više nego u Hrvatskoj te četiri puta više nego u FBiH.
Eurostat je objavio indeks minimalnih plaća za 2024. svih europskih država, među kojima nema Bosne i Hercegovine jer ne postoji propisana minimalna plaća na razini države, već to rade entitetske vlade Republike Srpske i Federacije BiH. Vlada Republike Srpske je krajem 2023. donijela odluku da minimalna plaća u tom entitetu bude 900 KM, što je obradovalo radnike, ali ne i poslodavce. Vlada Federacije BiH također je krajem godine donijela odluku o minimalnoj plaći u ovom entitetu BiH. Iako je bilo najava da bi ona mogla biti 1000 KM, ta odluka nije donesena zbog usvajanja fiskalnih zakona te minimalac iznosi tek 619 KM.
Prvu skupinu država s najvišim minimalnim bruto plaćama većima od 1500 eura predvodi Luksemburg. U toj državi minimalna plaća iznosi 2571 euro. U toj skupini još su redom Irska (2146 eura), Nizozemska (2070 eura), Njemačka (2054 eura), Belgija (1994 eura) i Francuska (1767 eura). Rascjep na bogate i siromašne očit je kad se vidi druga skupin u kojoj su minimalne bruto plaće između 1000 i 1500 eura. U njoj su samo Španjolska (1323 eura) i Slovenija (1254 eura).
Najviše država “naguralo” se u trećoj skupini u kojoj su minimalne bruto plaće manje od 1000 eura. Predvodi je Cipar u kojem ona iznosi točno 1000 eura, a slijede Poljska (977 eura), Portugal (956 eura), Malta (925 eura), Litva (924 eura) i Grčka (910 eura). U Hrvatskoj minimalna bruto plaća u 2024. godini iznosi 840 eura. Nakon Hrvatske slijede Estonija (820 eura), Češka (764), Slovačka (750), Latvija (700), Mađarska (696), Rumunjska (663 eura) i Bugarska u kojoj je minimalna plaća 477 eura. Na popisu su i kandidati i potencijalni kandidati za članstvo u EU. Među njima prednjači Turska (613 eura), a slijede Srbija (543 eura), Crna Gora (532), Albanija (385 eura) i Sjeverna Makedonija (360 eura).
Dio država nema propisanu minimalnu plaću, a među njima i bogatih i siromašnih. To su Danska, Italija, Austrija, Finska, Švedska, BiH te Kosovo. Za SAD minimalna bruto plaća iznosi 1137 eura na federalnoj razini.
(www.jabuka.tv)
Mladi Hercegovac Ante Zadro, poznatiji kao Vaso, iz sela Višnjica pokraj Gruda primjer je da…
Fra Nenad Josip Galić, član Hrvatske franjevačke kustodije Svete obitelji u SAD-u, preminuo je 18.…
Marko Perković Thompson najavio je premijeru nove pjesme "Preskočena crta", koja će biti predstavljena u…
Košarkaški savez BiH potvrdio je kako omladinske reprezentacije U-16 i U-18, u muškoj i ženskoj…
Juniori Širokog Brijega prvaci su Košarkaškog prvenstva Herceg-Bosne za sezonu 2024./25. Izabranici Damira Vujanovića na…
U Bosni i Hercegovini u četvrtak ujutro prevladava umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Temperature zraka…
Komentari:
Pa čemu se čuditi , RH je opet kakva takva država a BiH nije ništa pa tako nemore u njoj ni biti ništa normalno. Gdje nema države nema ni zakona a gdje nema zakona onda svako radi šta hoće. Može dizati cijene goriva , hrane i drugih derivata bez granica i kontrole.
Ali i troškovi.
Zato je život u RH dvostruko skuplji nego kod nas. Od kave, kruha, pa svega ostaloga.
Jesi kad bio u Hrvatskoj u nekoj trgovini? Otiđite tamo pa u Nameks..
Hrvatska je za trećinu jeftinija.
Jedino suskuplji u ugostiteljstvu.
Zašto iz BiH idu u Hrvatsku u trgovinu zato štoje jeftinije .
Neka je jer je život u RH nemoguć, skup i lošiji nego u BiH.
Jest,ali malo sutra.
Za ove šarlatane koji pričaju kako je skuplje u HR nego u našoj vukojebini.Jašta je brate ti nisi onda otišao tamo ima 5 godina.Glupsoni jedni LIDL maslac 1.96 E, mliko 2 KM i svee drugo vjerujte mi..Tako da vam je ta priča obično blebletanje.E sada ako želite Hotel sa 5 zvijezdica, saunu i uz to maserku treni kesom.
Eto ti taj maslac od toliko EUR. Živio sam u Hrvatskoj i život je skuplji u 90 posto. Imaš i kod nas maslaca jeftini vjerujem mi🤪
Nisi u pravu ili si živio davno, a to je prošlo svršeno vrijeme. Hrana u Hrvatskoj je znatno jeftinija, osim što je luksuz preskup, a jesti moraš, a luksuzirati se ne!
Ima jeftiniji,ahaaahaaa.
Ajde mi ti kupi u Mepasu ,Nameksu ili bilo kojoj trgovini u Hercegovini jeftiniji maslac od 6 KM ja ću skočit sa starog mosta na glavu, iako ne znam plivat.
Tebi za informaciju da se tamo provjerava kvaliteta svih proizvoda pa tako i maslaca, mlijeka i svega ostaloga, dok mi kusamo smeće.
U pitanju su kvalitetni Hrvatski proizvodi neznalico jedna.A da ti nisi može bit "gazda" kakva granapa ovamo što kažu u Bosni ,pa samo dipliš k..cu i samo sere.š bzvz.
Radite 2 posla klosari i nece vam biti skupo a ne ovako novi mob auto na kredit roba na Visa karticu itd
Zemlje exjugoslavije su sve odreda ogrezle u lopovluku i korupciji (samo je Slovenija izronila, i to vjerojatno jer ju je mimoišao rat). Nepismen narod i loše (pohlepne) "vođe" (vukovi) dovele su do ogromnog jaza između bogatih (lopova) i siromašnog naroda, a srednjeg sloja nemamo.
Varenika je le jeftinija u imackom a i sir i maslo..
Ja jučer kupova