Messi nije mogao zabiti ni iz penala, Islanđani uzeli veliki bod

Odigrana je i prva utakmica Svjetskoga prvenstva skupine u kojoj je smještena Hrvatska.

Argentina je u Moskvi odmjerila snage s Islandom. S ulogom velikoga favorita ušli su u ovaj dvoboj, ali nisu stigli do pobjede. Island se organizirano branio većim dijelom susreta, onako baš u njihovom stilu, a na kraju su i uspjeli u svojim nakanama te ugrabili bod protiv Messija i društva.

U početnim minutama Argentinci su imali posjed lopte, kao i uvelike tijekom prvih 45 minuta, pa su u uvodnih osam minuta dva puta zaprijetili nakon Messijevih ubačaja iz prekida. Island se “probudio” u 10. minuti kada se nakon pogreške argentinske obrane Bjarnasonu ukazala stopostotna prilika, ali je ovaj promašio gotovo nemoguće.

Messi je prvi udarac ka suparničkom golu uputio u 17. minuti. Sam se izborio za poziciju na 20-ak metara, dobro šutirao, ali i vratar Islanda Halldorsson obranio. Ipak, dvije minute kasnije “Gauchosi” su poveli. Kun Aguero je na 12 metara od suparničkoga gola primio loptu, efektno se okrenuo i pod gredu neobranjivo pogodio za 1:0.

Messi je u 21. minuti još jedanput pokušao udarcem s distance, no to je bilo samo za paradu protivničkoga vratara. I onda u 23. minuti jedna poduža opsada argentinskoga gola, na kraju lopta dolazi do Alfreda Finnbogasona koji iz blizine pogađa za 1:1.

Desetak minuta nakon izjednačenja Biglia pokušava s 20-ak metara, ali to je bilo baš neprecizno. Argentina je u 42. minuti tražila najstrožu kaznu, ali sudac Marciniak nije mislio tako budući da je procijenio kako je jedan islandski igrač nenamjerno igrao rukom ispred svoga gola.

U završnici prvoga dijela još dvije islandske prijetnje. Zaprijetili su Sigurdssoni. Najprije Gylfi gađajući s lijeve strane suprotni kut Caballerovog gola, ali se argentinski čuvar mreže ispružio i vrhovima prstiju odbio loptu, a nešto kasnije i Ragnar Sigurdsson je pokušao volej udarcem sa 18 metara, ali u tom udarcu nije bilo prave preciznosti.

Nastavak susreta donosi argentinsku prijetnju nakon ubačaja Di Marie iz kuta. U skoku je najviši Otamendi, ali glavom loptu šalje preko gola. Ipak, igra Argentine i nadalje nije bila obećavajuća pa je izbornik Sampaoli u 54. minuti ubacio nedovoljno oporavljenog Banegu s očiglednom željom da njegovi izabranici pokušaju doći do punoga plijena.

U 64. minuti kolosalna prilika za Argentince jer su iz ničega dobili kazneni udarac nakon nesmotrenog starta jednog Islanđanina pred svojim golom nad suparničkim igračem, međutim vratar Hannes Thor Halddorsson je pročitao namjeru Lea Messija i zaustavio njegov pokušaj.

Nedugo nakon ulaska u igru mladi Pavon je u 77. minuti ušao pred gol Islanđana i pao, činilo se kako ga je suparnički igrač “dirao” po stajnoj nozi, pa su logično Argentinci tražili novi penal, ali ga ovaj put nisu dobili.

I Messi je u 81. minuti imao novi pokušaj uputivši neugodan udarac s dvadesetak metara, ali je i to prošlo malo pored vratnice. Stiskali su Argentinci i u završnim minutama, ali na njihovu žalost nikako nisu uspjevali doći do tog pobjedničkog gola, pa su Islanđani na kraju zasluženo osvojili, za njih svakako veliki bod.

MOSKVA – Spartak Stadium. Sudac: Szymon Marciniak (Poljska). Utakmica 1. kola Skupine D: Argentina – Island 1:1 (1:1). Strijelci: 1:0 Aguero (19), 1:1 Finnbogason (23).

ARGENTINA (4-4-2): Caballero – Salvio, Otamendi, Rojo, Tagliafico – Meza (od 84. Higuain), Mascherano, Biglia (od 54. Banega), Di Maria (od 75. Pavon) – Messi, Aguero. Izbornik: Jorge Sampaoli.

ISLAND (4-4-1-1): Halddorsson – Magnusson, R. Sigurdsson, Arnason, Saevarsson – Bjarnason, Hallfredsson, Gunnarsson (od 76. Skulason), Gudmundsson (od 63. Gislason) – G. Sigurdsson – Finnbogasson (od 89. Sigurdarson). Izbornik: Heimir Halgrimsson.