Meksikanci nadigrali Bosance i Hercegovce, zaigrala i dvojica Širokobriježana

Reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je s minimalnih 1:0 u prijateljskoj utakmici protiv Meksika.

Naš tim večerašnji meč nije počeo dobro, iako je uglavnom igrao u sastavu koji se relativno dobro suprotstavio Sjedinjenim Američkim Državama. Zapravo, jedina je promjena bila igranje Harisa Medunjanina u zadnjoj liniji od početka susreta, javlja Oslobođenje.

Medunjanin je meč počeo na mjestu Marka Mihojevića, a umjesto njega je u veznom redu debitirao Stjepan Lončar.

Osnovna razlika u odnosu na susret sa SAD-om bila je u tome što su Meksikanci od prve minute igrali jako visok presing, a Bosni i Hercegovini je trebalo prilično puno vremena da se prilagodi na igru po zemlji u takvim okolnostima. Stoga nije čudo da je Meksiko već u prvih nekoliko minuta zabilježio dvije ili tri zrele prilike, no svaki put je Šehić bio na visini zadatka.

S druge strane, naš tim je prvi put zaprijetio golu Meksika tek u 12. minuti, kada Zakarić šutira pored gola nakon akcije poslije kornera. Do tog momenta naš tim je bio u potpuno podređenom položaju, ali ta je situacija našim igračima pokazala da i oni mogu zaprijetiti golu Meksika, pa je naredni period utakmice bio puno ravnopravniji.

Meksikanci jesu bili opasni svaki put kada oduzmu loptu našim igračima, no s druge strane su i naši igrači prijetili, a u 17. minuti je Mersudin Ahmetović oduzeo loptu na polovini Meksikanaca, no nije uspio šutirati jer je fauliran pred kaznenim prostorom. Slobodan udarac je izveo Haris Medunjnain, no šutirao je preko gola.

Ibrahim Šehić je na drugoj strani bio potpuno siguran, pa je  tim Bosne i Hercegovine dobio dodatno ohrabrenje u napadima na protivnički gol. Poslije nekoliko lijepih i tečnih akcija, udarce su ka golu Meksika uputili Lončar, Todorović i u finišu prvog dijela Mersudin Ahmetović, no promjene rezultata nije bilo.

Ono što je bilo sporno u prvom poluvremenu, a i od samog početka drugog dijela, jeste manjak želje bh. igrača za preuzimanjem rizika. Meksiko je uglavnom bio tim koji napada, a u takvim okolnostima Bosna i Hercegovina imao puno prostora za kontranapade po oduzetoj lopti. Međutim, previše često su bh. igrači odustajali od kontri, umjesto toga se odlučujući na duge akcije sa razmjenom kratkih pasova, navodi u svom izvješću Oslobođenje.

Meksiko je već do 50. minute imao dvije velike šanse, a mora se priznati da je dijelom i sreća bila saveznik naše reprezentacije, koja u drugom poluvremenu i nije baš ponovila igru iz prvog dijela, te se uglavnom branila. Bilo je jasno da se ne možemo obraniti do kraja, a to je i najvećim optimistima postalo jasno u 65. minuti kada smo primili gol. Poslije ubačaja iz kornera, BiH mrežu je pogodio Hugo Ayala.

Nije se stanje na terenu značajno promijenilo ni nakon 65. minute, s tim da ni Meksiko, kojem je ovaj meč očito dosta značio, nije imao previše želje da napada protivnički gol. Tako je rezultat ostao nepromijenjen, a promijenilo se jedino brojčano stanje na terenu. Almir Bekić je dobio svoj drugi žuti karton u finišu susreta zbog faula na sredini terena kojim je spriječio kontranapad Meksikanaca.

Susret je okončan rezultatom 1:0, a ne može se reći da je naš tim razočarao, mada se ne može reći ni da je oduševio. Generalna je ocjena da će izbornik Prosinečki imati još puno posla da posloži reprezentaciju onako kako on želi.

BIH: Šehić (46. Pirić), D. Todorović, Bekić, Graovac, Medunjanin, Tomić (46. Beširović), Sarić (75. Šećerović), Lončar, Menalo (67. Ćavar), Ahmetović (72. Koljić), Zakarić (76. O. Todorović).