Međunarodni dan i Europska noć muzeja: Izložba Josipa Mijića u Širokom Brijegu

Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg i ove godine aktivno sudjeluje u obilježavanju Međunarodnog dana muzeja i Europske noći muzeja, koji će se u Bosni i Hercegovini održati u subotu, 17. svibnja od 19:00 do 23:00 sata.

Događaj će ove godine biti obilježen izložbom “Prostranstva” akademskog umjetnika Josipa Mijića, koja donosi niz apstraktnih animacija koje istražuju granice percepcije prostora, tehnologije i duhovnosti.

Ovogodišnja globalna tema, koju je odredio Međunarodni savjet za muzeje (ICOM), glasi „Budućnost muzeja u zajednicama koje se brzo mijenjaju“, a poziva na promišljanje o ulozi muzeja u suvremenom društvu.

U vremenu sveprisutnih promjena, muzeji su pozvani da budu pokretači dijaloga, inovatori, čuvari identiteta te mostovi između prošlosti i budućnosti.

Tema Međunarodnog dana muzeja 2025. godine usklađena je s programom 27. Generalne konferencije ICOM-a, koja će se u studenom održati u Dubaiju, a naglasak stavlja na tri ključne podteme:

  1. očuvanje i interpretaciju nematerijalne baštine,
  2. angažman i osnaživanje mladih,
  3. te prilagodbu i korištenje novih tehnoloških mogućnosti.

Iz Franjevačkog muzeja i galerija Široki Brijeg, koji od 2017. godine kontinuirano sudjeluje u ovoj međunarodnoj manifestaciji, pozivaju posjetitelje na osobno promišljanje o suvremenom svijetu i njegovim promjenama.

O autoru i izložbi
JOSIP MIJIĆ

Rođen je 11. travnja 1975. u Travniku. Godine 2002. diplomirao je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru, sa sjedištem u Širokom Brijegu, u klasi prof. Ante Kajinića. Godine 2005. završio je poslijediplomski studij Ars sacra pod mentorstvom istoga profesora i stekao zvanje magistra Ars sacra. Na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru od akademske godine 2010./2011. započeo je izradu doktorske disertacije iz područja umjetnosti, polja likovnih umjetnosti, grane slikarstva, s temom Tmasto i materijalno u vizualizaciji transcendentnog u sakralnom slikarstvu, pod mentorstvom prof. Ante Kajinića. Doktorirao je 2017. na ALU Široki Brijeg. Izvanredni je profesor na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru, sa sjedištem u Širokom Brijegu.

Godine 2007. bio je član žirija na 28. međunarodnom natječaju u mini-otisku u Cadaquésu (Španjolska). Sudjelovao je na radionici Preventivna zaštita u muzejima – njega i zaštita zbirki, koja je održana u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine i u Umjetničkoj galeriji BiH u Sarajevu 2008. godine. Po pozivu je sudjelovao u međunarodnom likovnom projektu The Same Wind the Same Rain, održanom u Chiang Maiu (Tajland) 2012. godine. Godine 2013. boravio je u rezidenciji Cité internationale des arts u Parizu. Bio je član organizacijskog tima međunarodnog projekta Bomb Gallery, održanog u Mostaru 2014. godine. Godine 2018. boravio je u rezidenciji Kamov u Rijeci. Od 2022. do 2023. bio je umjetnički voditelj Posavskog umjetničkog likovnog simpozija (PULS) u Garevcu.

Autor je dvaju vitraja u crkvi Uznesenja Marijina u Trebižatu pokraj Čapljine, šest vitraja u crkvi sv. Ilije u Masnoj Luci na Blidinju, pet vitraja u crkvi sv. Franje Asiškoga u Čapljini, vitraja u kapeli sv. Franje u Gornjem Vukšiću te triju postaja Križnog puta u crkvi Navještenja Gospodinova u Širokom Brijegu. Diplomski rad Informel u hrvatskom slikarstvu objavljen mu je u prvom broju časopisa za umjetnost, kulturu i znanost Akademija Akademije likovnih umjetnosti Široki Brijeg i Franjevačke galerije.

Član je Hrvatske udruge likovnih umjetnika Split, Hrvatskoga društva likovnih umjetnika Zagreb, Udruženja likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine te udruge ALUMNI ALU na Širokom Brijegu. Dobitnik je sljedećih nagrada:

  • Druge nagrade na natječajnoj izložbi Pasionski motivi, održanoj u Muzeju „Mimara” u Zagrebu 2005. godine;
  • Prve nagrade na 27. međunarodnom natječaju u mini-otisku u Cadaquésu (Španjolska) 2007. godine;
  • Nagrade za slikarstvo na 6. bijenalu umjetnosti minijature BiH u Tuzli 2011. godine;
  • Druge nagrade na međunarodnoj natječajnoj izložbi minijature Minimum maximum 4 u Banjoj Luci 2013. godine;
  • Treće nagrade na natječajnoj izložbi Promjena Društva hrvatskih likovnih umjetnika Federacije Bosne i Hercegovine u Mostaru 2016. godine;
  • Nagrade na Jesenskom likovnom salonu Društva hrvatskih likovnih umjetnika FBiH u Mostaru 2016. godine;
  • Prve nagrade u kategoriji kiparstva i Grand Prixa na Prvom salonu minijaturne umjetnosti u Rijeci – Rijeka Mini Art 2017. godine;
  • Posebne nagrade na Drugom salonu minijaturne umjetnosti u Rijeci – Rijeka Mini Art 2017. godine.

Do sada je imao 43 samostalne izložbe i sudjelovao na više od 200 skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu.

ZLATAN FILIPOVIĆ O IZLOŽBI:

Izuzetna mi je čast podijeliti s vama uvodne riječi za PROSTRANSTVA, novu samostalnu izložbu dr. art. Josipa Mijića – umjetnika i istraživača koji svojim djelovanjem već godinama pomiče granice digitalne umjetnosti, spajajući računalnu estetiku s dubokim konceptualnim promišljenjem. U središtu ovog ciklusa nalazi se promišljanje algoritamske logike, vizualne poezije i vremenskih mijena – trokut koji smješta PROSTRANSTVA u nasljeđe vremenski utemeljene generativne umjetnosti, dok istodobno predstavlja jedinstven doprinos suvremenoj vizualnoj kulturi.

Ciklus obuhvaća niz vertikalno orijentiranih video-instalacija koje se generiraju uz potporu umjetne inteligencije. Svaka video-kompozicija otvara kontemplativni prostor – uvid u matematičku logiku koja se postupno razvija. U središtu svakog rada nalazi se vizualna struktura u neprestanoj preobrazbi, koja se mijenja u stvarnom vremenu, ukorijenjena u simetriji mreže. Te pulsirajuće forme, nalik apstraktnim konstelacijama ili neuronskim vezama, neprekidno se reorganiziraju, podsjećajući na nevidljivu arhitekturu – možda onu oblikovanu prostim brojevima ili kodiranim algoritmima – koja mapira nespoznatljivu logiku digitalnog uma.

Mijićev formalni pristup ukorijenjen je u estetici transformacije. Algoritam ovdje nije samo alat za animaciju – on postaje koreograf procesa nastajanja. Oblici rađaju nove oblike, linije se granaju u mreže, a skupovi se razgrađuju i iznova rađaju. Sve se to odvija u ritmu koji hipnotizira. Vertikalnost radova priziva asocijacije na svete svitke ili monumentalne kamene ploče, a promatranje postaje iskustvo uzdizanja – ili uranjanja – kroz digitalne slojeve značenja.

Ova izložba dolazi u važnom trenutku Mijićeve umjetničke i istraživačke karijere, predstavljajući kulminaciju gotovo deset godina eksperimentalne prakse na sjecištu digitalnog medija i konceptualne misli. Poznat po ranom korištenju generativnih alata i kritičkom promišljanju koda kao umjetničkog jezika, Mijić se kreće između fizičkog i virtualnog prostora. Njegovi radovi, često objavljeni na blockchain platformama kao NFT-ovi, istražuju ne samo estetske potencijale generativnosti, već i pitanja autorstva, trajnosti i recepcije u digitalnoj kulturi.

PROSTRANSTVA staju uz bok suvremenim umjetnicima koji u matematičkim principima pronalaze pokretače kreativnog izraza. Kao što Xylor Jane strukturira radove prema nizovima prostih brojeva ili Hanne Darboven oblikuje kompozicije koristeći vrijeme i brojčane sustave, tako i Mijić brojevima, strukturama i nizovima pristupa kao živom jeziku. Ove instalacije nisu “o” brojevima – one jesu brojevi: u pokretu, u prostoru, oživljeni kodom i umjetnikovom intuicijom.

Ono što razlikuje Mijićev generativni svemir jest njegova protočnost – svemir u kojem je struktura rođena da bi se mijenjala. Svaki čvor sadrži potencijal za nastanak nečeg sasvim novog. Ovdje nema čvrstih shema, već organizmi u stalnom nastajanju. A u tom procesu postajanja, gledatelj ne pronalazi samo obrasce koje treba dekodirati, već prostore u koje može uroniti, promisliti, zamišljati.

Otvaranjem izložbe PROSTRANSTVA ne predstavljamo samo izniman ciklus radova, već i umjetnika koji ne prestaje širiti granice onoga što digitalna umjetnost može biti. Slikar JoMi svojim generativnim mrežama istražuje istovremeno unutarnje geometrije računala i vanjske strukture svemira i svijesti – pokazujući da se u KODiranom i deKODiranom umu nalazi ono kozmičko.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Nogomet
  • Sport

Horde zla najavile dolazak u Mostar: „Neki bi da budu Sarajevo, ali su nebitni!“

Navijači FK Sarajevo Horde zla najavile su gostovanje u Mostar na utakmicu 31. kola WWin…

13 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Bandić sudi Zrinjski – Posušje, Tomić na centru u Širokom Brijegu

Na sjednici Povjerenstva za suđenje Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine određene su službene osobe za…

25 minuta prije
  • Rukomet
  • Sport

Hrvatska saznala protivnike na Europskom prvenstvu u rukometu 2026.

U danskom Herningu izvučene su skupine Europskog prvenstva u rukometu koje će se održati od…

44 minute prije
  • Banner
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Široki Brijeg: Bivši gimnazijalci obilježili 10 godina mature

[gallery ids="757819,757815,757816,757817,757818,757820,757821"] U četvrtak, 15. svibnja, 124 bivših učenika Gimnazije fra Dominika Mandića okupilo se…

2 sata prije
  • Vijesti

Milanović najavio povlačenje iz politike: “Lijepo je biti u krdu, ali…”

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović najavio je povlačenje iz politike na Danima komunikacija u Rovinju.…

2 sata prije
  • Vijesti

Sukob u Parlamentu BiH: Verbalni okršaj Babalja i Kojića umalo prerastao u fizički

Sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u četvrtak je nakratko prekinuta zbog verbalnog sukoba između…

3 sata prije