Maroko nadigrao Belgiju

Maroko je u 2. kolu skupine F pobijedio Belgiju 2:0 golovima Sabrija u 73. i Aboukhlala u sudačkoj nadoknadi.

Susret je prelomio gol Sabirija koji je zabio iz slobodnjaka nakon velike pogreške Courtoisa. Maroko s pobjedom protiv Kanade u zadnjem kolu prolazi skupinu, a Hrvatska će do zadnjega kola u ovoj skupini strijepiti o prolasku.

Bila je utakmica slična onoj između Maroka i Hrvatske. Tvrda, borbena i bez previše šansi uz jednu bitnu razliku – Maroko je iskoristio obje koje je imao i doveo se u situaciju da ima realnu šansu za plasman u nokaut fazu Svjetskog prvenstva. Belgija nije izgledala puno bolje nego protiv Kanade, ali je naišla na protivnika koji je znao kazniti njezine kikseve i sad se mora vaditi protiv Hrvatske.

Belgija dobro krenula pa stala

Od prve minute Maroko je krenuo hrabro, bez ikakve jasne namjere da se u ovom susretu samo brani. Prva je u 5. minuti zaprijetila Belgija kad je udarac Batshuayija obranio Munir koji se iznenada našao na golu Maroka iako je Bono bio čak na intoniranju himne u prvom sastavu.

Belgija je kontrolirala utakmicu većim dijelom prvog poluvremena. Bila je aktivnija nego protiv Kanade i puno razigranija, a Maroko je čekao svoje šanse iz kontri i iz jedne takve skoro je poveo u 35. minuti. Hakimi je pobjegao po desnoj strani i iskosa snažno tukao, ali lopta je otišla pokraj gola.

Maroko je uspio zabiti u sudačkoj nadoknadi, ali mu je VAR poništio gol. Ziyech je izravno iz slobodnjaka pucao, lopta nikoga nije dirala i završila je u golu, ali je on opravdano poništen jer je Romain Saiss u zaleđu smetao belgijskom golmanu.

U nastavku je prva zaprijetila Belgija. Igrala se 52. minuta kad je Munir obranio odličan udarac Edena Hazarda u bliži kut, a pet minuta kasnije Boufal je gađao suprotni kut, no lopta je otišla malo pokraj gola. Mertens je u 65. nakon brze akcije Belgije s ruba šesnaesterca pucao u Munira da bi Maroko poveo u 73. i to nakon što su iz igre izašli glavni igrači Hakimi, Amallah, En-Nesyri i Boufal.

Veliki kiks Courtoisa

Maroko je izborio slobodan udarac, odnosno skraćeni korner s lijeve strane. Sabiri ga je izveo relativno brzo, Courtois nije bio spreman na crti i dok je on shvatio da lopta ide prema golu, bilo je prekasno. I ovaj put je ispred njega bio Saiss, ali ni VAR niti bilo tko drugi nisu mogli spasiti Belgiju.

Prepun stadion marokanskih navijača eksplodirao je od oduševljenja i ta euforija s tribina nosila je Marokance prema velikoj pobjedi. Belgija se mogla vratiti u 82. minuti kad je Vertonghen nakon ubačaja iz kornera glavom pucao preko gola.

Belgijci su potom navalili po izjednačenje, ali su u drugoj minuti sudačke nadoknade primili i drugi gol. Zakaria Aboukhlal je povukao loptu i odigrao Ziyechu koji mu sjajno vraća povratnu loptu, a Aboukhlal odlično pogađa bliže rašlje za 2:0 i rješenje utakmice.