Latinski naziv ove biljke je Thymus vulgaris, a u narodu je poznata kao dušica, vrisak, divlji bosiljak, tamjanika, pepriš, bukovica, čabrac i timijan. Rod timijana obuhvaća oko 330 vrsta te cijeli jedan niz križanih vrsta, piše krenizdravo.rtl.hr.
Majčina dušica ili timijan najviše raste na kamenjaru, ravnicama, suhim travnjacima te u blizini mravinjaka. Riječ je o biljci koja cvjeta na osunčanim i toplim mjestima. Smatra se kako je majčina dušica porijeklom s Mediterana, a danas ju je moguće vidjeti gotovo u svim toplijim krajevima svijeta.
Timijan je sitna i razgranata, grmolika biljka čije su stabljike u donjem dijelu pretežito okrugle te pomalo odrvenjele. Mlade grančice majčine dušice prekrivene su sitnim dlačicama bijele boje.
Svježa majčina dušica začinska je biljka koja će vašim jelima dati poseban okus i miris, te blagotvorno djelovati na probavni sustav, zahvaljujući svojim ljekovitim svojstvima.
Ako se do sada niste susretali s majčinom dušicom u kuhinji, u nastavku teksta vam donosimo neke ideje kako možete iskoristiti ovu biljku u vašoj kuhinji.
Ljekoviti sastojci majčine dušice nalaze se u cvijetu i listu. Uvijek pripazite kako je berete, nikada je nemojte čupati. Vrijeme berbe majčine dušice je u svibnju, lipnju, srpnju, kolovozu i rujnu.
Majčina dušica timijan smatra se jednim od najboljih, najjeftinijih i svima dostupnih prirodnih lijekova, barem kada je riječ o ženskim bolestima. Primjena majčine dušice seže još u daleku prošlost.
Majčina dušica je vrlo ljekovita biljka
Stari Grci su uljem majčine dušice masirali tijelo nakon kupanja. Rimski vojnici su majčinu dušicu koristili kako dodatak vodi za kupanje jer su smatrali kako ih majčina dušica jača. Starim Egipćanima je majčina dušica služila kao dodatak smolama koje su se koristile za balzamiranje.
Četiri grančice svježe majčine dušice potrebno je staviti u 2,5 dl domaće rakije lozovače. Može se koristiti nakon 14 dana namakanja. Ako osjetite bolove, popiti 1 žlicu rakije.
Ovaj pripravak može pomoći i kod bolova uzrokovanih gihtom, reumom, uganućem i nagnječenjem.
U tom slučaju je potrebno umasirati pripravak na bolno mjesto.
Neki tvrde kako je tinktura timijana vrlo djelotvorna za liječenje akni. Tinktura se primjerice pokazala učinkovitom za uništavanje bakterija. Moguće ju je primjenjivati u obliku zavoja, obloga i losiona.
Je li majčina dušica začin? O, da. Jedan od onih koje nećete tako lako zaboraviti jednom kada ih probate. Majčina dušica ima karakterističan gorko ljutkasti okus.
Majčina dušica kao začin dobro se slaže i s drugim začinima kao što je lovor, celer, peršin, češnjak i mažuran, a najviše se koristi u pripremi jela sredozemne kuhinje. Majčina dušica idealan je aromatični dodatak salatama, kojim će dati prije svega ljekovitost, a potom i nezaboravan miris.
Majčina dušica odličan je dodatak jelima od krumpira, te raznim vrstama tjestenina, a može ju se koristiti i svježe nasjeckanu kao dekoraciju za jela.
Međutim, premda može biti vrlo ukusna, vodite računa o tome da je koristite u umjerenim količinama, ni premalo, ni previše. Budući da je intenzivnog okusa može nadjačati okuse ostalih sastojaka u jelu.
Jelo ili salatu ćete najbolje pripremiti ako u početku dodate vrlo malo majčine dušice, kako biste se prije svega naviknuli na okus. Nakon nekog vremena, ako vam se majčina dušica svidi, možete povećati količinu ovisno o vašoj želji.
Majčinu dušicu nemojte niti zagrijavati niti pržiti na jakoj temperaturi, već je dodajte pred sam kraj kuhanja (ako je riječ o varivu). Ako pečete ili pržite jelo od povrća, dodajte je na samom kraju i poklopite posudu u kojoj ste pripremali jelo, kako bi otpustila svoja aromatična svojstva.
Eksperimentirajte s majčinom dušicom, ovisno o vašim željama i o tome koje okuse volite osjetiti u hrani. Ako razmišljate o tome da majčinu dušicu uzgojite u kuhinji ili na balkonu savjetujemo vam da pročitate naš članak: Uzgoj začinskog bilja u kuhinji ili na balkonu.
Ako timijan želite uzgojiti kod kuće bit će vam potrebno lagano, vapnenasto odnosno kamenito tlo, budući da majčina dušica ne podnosi vlagu. Pobrinite se da biljka boravi na sunčanom mjestu koje je zaštićeno od vjetra.
Za pripremu čaja bit će vam potrebno 1,5 ili 2 grama što je otprilike 1 ili 1,50 žličica na jednu šalicu koju je potrebno preliti vrelom vodom i pustiti da odstoji. Šalicu ovog čaja potrebno je piti tri puta dnevno.
Čaj od majčine dušice možete zasladiti medom, ali ako imate gastritis ili čir najbolje je da čaj ostane nezaslađen.
Čaj od majčine dušice za djecu? Itekako. Premda roditelji djeci većinom imaju naviku davati čaj od kamilice u filter vrećicama – majčina dušica je znatno bolji izbor. Majčina dušica je potpuno sigurna te ju se bez problema može koristiti u liječenju dječjih bolesti, a pogotovo kada je riječ o bronhitisu.
Ako je vaše dijete nervozno i ne može zaspati napravite mu blagi čaj od majčine dušice.
Premda majčina dušica nema štetnih sastojaka, bitno je napomenuti da kao i bilo koja druga ljekovita biljka u prevelikim količinama može izazvati nuspojave:
Za izradu tinkture od majčine dušice potrebni su vam sljedeći sastojci:
Postupak:
(www.jabuka.tv)
Sve više zrakoplovnih kompanija prelazi na digitalne ukrcajne karte, a od studenog 2025. pridružuje im…
Jedan od najiščekivanijih televizijskih projekata konačno je krenuo u realizaciju – počelo je snimanje nove…
Tijekom završnice tradicionalnih Skokova sa Starog mosta u Mostaru, muškarac koji je preplivao Neretvu počeo…
Široki Brijeg ovih dana prolazi kroz najveće urbane preobrazbe u posljednjem desetljeću, s rušenjem dotrajalih…
Američki reper YoungBoy (25) postao je prava internetska senzacija nakon vijesti da očekuje svoje 13.…
Poznate filmske melodije ponovno će ispuniti središte Posušja. U srijedu, 30. srpnja s početkom u…
Komentari:
Hvala na divnom članku,koristim je već godinama i u svježem i suhom stanju kao dodatak našoj prehrani.
Nije bez veze Majčina dušica
BRAVO ZA SAVJETE!
Naišla sam na kontradiktorne podatke , majcinu dusicu trebaju izbjegavati osobe s karcinomom dojke dok se na drugom mjestu preporuča! Što je na kraju istina?