“Luda” završnica u Mostaru i velika pobjeda Maribora nad Zrinjskim

Zrinjski je imao i penal i isključenje suparničkog igrača, odnosno igrača više u polju čitavih 25 minuta, no tek je u završnici domaćin stigao do izjednačenja, potom propustio još jednu veliku priliku i kada se činilo da će ostati 1:1 Pero Stojkić je skrivio kazneni udarac, a Brazilac Tavares zabio za pobjedu Maribora od 2:1 nakon čega je prvak Slovenije na odličnom putu da izbori 3. pretkolo ovog natjecanja.

Prvo iznenađenje dogodilo se i prije početka utakmice, jer pogledom u zapisnik bilo je vidljivo kako je Blaž Slišković na tribinama ostavio “najboljeg hrvatskog lijevog bočnog” Tončija Kukoča, a što se tiče same utakmice prva prijetnja zbila se u 4. minuti kada je Rajčević izblokirao šut Tonija Jovića.

Dvije minute nakon toga pogreška vratara Pirića, ali obrambeni igrači “Plemića” spašavaju opasnost ispred svoga gola. Nemanja Bilbija je u 9. minuti nepropisno zaustavljen od strane Marka Šulera u kaznenom prostoru gostiju, a sudac Daniel Siebert iz Njemačke pokazao na bijelu točku. Međutim, Bilbija umjesto gola pogađa vratnicu suparničkog gola, pa umjesto pljeska i slavlja pogotka čujemo samo uzdahe prisutnih navijača domaćeg kluba.

Stojkić je tri minute kasnije pokušao iz slobodnjaka, ali je Jasmin Handanovič obranio. Gosti u 14. minuti stižu do zgoditka, ali ga sudac zbog zaleđa opravdano poništava. Gosti su u 25. minuti imali lijepu priliku kada je Ahmedi ubacio iz kuta, a Dino Hotić iz dobre pozicije glavom šutirao pored gola.

U 36. minuti bilježimo lijep prijem Semira Pezera nakon Jovićevog ubačaja iz kuta, ali je potom nažalost uslijedio izuzetno loš šut zadnjeg veznog domaćeg sastava. “Plemići” su u 40. minuti tražili novi penal zbog igranja Rajčevića rukom, no sudac nije prihvatio njihovu sugestiju, a objektivno govoreći nije ni trebao.

Hladan tuš Pod Bijelim brijegom zbio se u 43. minuti kada je Hotić dubinskom loptom proigrao Bajdea koji kratko dodaje do Luke Zahoviča, a najbolji strijelac Maribora u prošloj sezoni loptu šalje u nebranjenu mrežu i donosi “Violama” veliko slavlje.

Toni Jović je prvi prijetio u drugom poluvremenu, no njegov udarac u 48. minuti završio je pored vratnice suparničkog gola. Slijedilo je par udaraca iz kuta za Mostarce, ali se iz svega toga ničeg konkretnog nije izrodilo.

Slišković je u 61. minuti izvršio dvostruku zamjenu, pa su umjesto Filipovića i Pezera u igru ušli Todorović i Perišić. Blaž Vrhovec je u 63. minuti zaradio javnu opomenu, a samo četiri minute kasnije dobio i drugi žuti, samim time i isključujući crveni karton, pa su Mariborčani ostali s desetoricom.

Ubrzo je nakon toga reagirao njihov šef struke Darko Milanič, te umjesto Hotić i Zahoviča u igru gurnuo Pihlera i Tavaresa. Ponajbolji igrač u redovima Zrinjskog, mladi Marijan Ćavar uputio je dobar udarac s dobrih 25 metara u 77. minuti, ali je lopta otišla malo pored gola. Odmah nakon toga upravo je Ćavar uz veliki pljesak tribina napustio igru, a umjesto njega ušao je Mulahusejnović.

Novi pljesak publike uslijedio je u 83. minuti, no ovaj put zbog ulaska protivničkog igrača u igru što ne treba čuditi ako znamo da je riječ o dojučerašnjem ljubimcu Ultrasa Jasminu Mešanoviću, koji je zamijenio Gregora Bajdea.

I kada su svi očekivali kraj zbio se izjednačujući gol Ognjena Todorovića, koji u 89. minuti koristi pogrešku vratara Jasmina Handanoviča i Zrinjskom donosi izjednačenje, koje je s obzirom na sve viđeno ove sparne srijede Pod Bijelim brijegom izgledalo kao najrealniji ishod utakmice.

Ipak, potom su domaćini imali još jednu veliku priliku, koju zaustavlja Handanovič, a onda na drugoj strani u 93. minuti griješi Pero Stojkić i pravi penal, a iskusni Tavares pogađa za pobjedu gostiju od 2:1.

Koliko je bilo uzbuđenja u toj završnici najbolji je pokazatelj činjenica da su gosti u 95. minuti iz kontre mogli i do trećeg gola, ali je Pirić obranio šut Ahmedija, pa je ostalo tih 1:2.

MOSTAR – Stadion Pod Bijelim brijegom. Sudac: Daniel Siebert (Njemačka). Prva utakmica drugog pretkola Lige prvaka: Zrinjski – Maribor 1:2 (0:1). Strijelci: 0:1 Zahovič (43), 1:1 Todorović (89), 1:2 tavares (90+3 – 11m). Crveni karton: Vrhovec (Maribor) – 69. minuta.

ZRINJSKI: Pirić, Barić, Jakovljević, Katanec, Stojkić, Pezer (od 61. Perišić), Ćavar (od 78. MUlahusejnović), Filipović (od 61. Todorović), Bilbija, Jović, Kajkut. Šef stručnog stožera: Blaž Slišković.

MARIBOR: Handanovič, Viler, Šuler, Palčić, Rajčević, Vrhovec, Kabha, Bajde (od 83. Mešanović), Ahmedi, Hotić (od 71. Tavares), Zahovič (od 71. Pihler). Šef stručnog stožera: Darko Milanič.