Loše prognoze: U Hrvatskoj će 2100. godine živjeti tek 2 milijuna stanovnika

Broj stanovnika našeg planeta trebao bi do 2050. godine dosegnuti 9,7 milijarda ljudi u odnosu na današnjih 7,7 s time da će se udvostručiti broj stanovnika subsaharske Afrike, navode Ujedinjeni narodi u izvješću objavljenom u ponedjeljak.

Prema procjenama UN-a Hrvatska je u skupini zemalja u kojima se očekujesmanjenje broja stanovnika od 11 do 24 posto. U Hrvatskoj bi 2030. moglo živjeti 3,877 milijuna stanovnika, 2050. 3,365 milijuna stanovnika a 2100. tek 2,183 milijuna stanovnika, navodi se u izvješću UN-a.

Hrvatska je i u skupini zemalja s najnepovoljnijim omjerom osoba u dobi od 25 do 64 godine života i osoba starijih od 65 godina (od 1 do 3).

U svojim predviđanjima UN očekuje da bi 2100. na Zemlji živjelo 11 milijarda ljudi.

U izvješću naslovljenom “Perspektive svjetskog stanovništva” potvrđuje se nastavak starenja svjetskog stanovništva zbog rasta očekivanog životnog vijeka i pada plodnosti.

Raste broj zemalja koje će imati demografski pad, navodi Odjel za gospodarska i socijalna pitanja UN-a koji je objavio izvješće.

Od 2010. godine 27 država ili teritorija gubi 1 posto od broja svog stanovništva, a razlog je pad nataliteta.

UN predviđa nadalje da će se od 2019. do 2050. broj stanovnika Kine smanjiti za 31,4 milijuna, što je otprilike 2,2 posto.

U pojedinim zemljama očekuje se u ovom desetljeću priljev migranata, a to su Bjelorusija, Estonija, Njemačka, Mađarska, Italija, Japan, Rusija, Srbija i Ukrajina, što bi moglo dijelom nadoknaditi depopulaciju izazvanu starenjem i padom nataliteta.

Do 2050. više od polovice rasta svjetskog stanovništva odvijat će se u devet država, navodi se u izvješću. To su Indija, Nigerija, Pakistan, Demokratska Republika Kongo, Etiopija, Tanzanija, Indonezija, Egipat i Sjedinjene Države.

Indeks nataliteta koji je s 3,2 djeteta po ženi u 1990. godini pao na 2,5 u 2019., trebao bi, prema predviđanjima, nastaviti padati do 2,2 djeteta po ženi u 2050.

Taj postotak bliži se natalitetu od 2,1 djeteta po ženi koji je neophodan za odvijanje smjene generacija kako bi se izbjegla dugoročna depopulacija u slučaju da izostane imigracija, navodi UN.

Kad je riječ o očekivanom životnom vijeku, stanovnici najsiromašnijih zemalja i dalje žive sedam godina manje od svjetskog prosjeka.

Očekivani životni vijek trebao bi iznositi 77,1 godinu u 2050., u odnosu na današnjih 72,6 godina, navodi se u izvješću.

U 1990. godini očekivani životni vijek iznosio je 64,2 godine.

(Hina) 

Komentari:

  • Dovoljno sto se sekiram za danas jos bi trebo za 100godina sta ce bit..
    Sto bi rekao nas Sejdo Ma hajte molim vas!(;

    • Bit ce 10 miliona od toga 2 miliona porijekla hrvatića islamske Islamizacija eu je pocela a imamo politicare antihrvate tako da je ovo sve pocetak kraja.

  • Nije samo Hrvatska,to je globalni problem,projekt masona.Nije ništa tek je počelo ,pogledajte što su uradili samo s istoka,koliko je sotona napravio oružija,moga se cjela planeta navodnjavat ,ovo do Sudnjeg Dana ,neće završiti.

  • 2100. više neće biti podjele na Hrvate, Srbe, ili sl. narode, već će biti Europljani, Amerikanci, Azijati i Islamisti.

Zadnje dodano

  • Crna kronika
  • Vijesti

Hrvatska: Za vikend troje poginulih u prometu, rekorder napuhao 4,5 promila

Proteklog vikenda na hrvatskim cestama u prometnim nesrećama poginule su tri osobe, a policija je…

14 minuta prije
  • Vijesti

U utorak oblačno, tijekom dana lokalni pljuskovi i grmljavina širom zemlje

U Bosni i Hercegovini u ponedjeljak je umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Ponegdje u Krajini…

21 minuta prije
  • Vijesti

Netanyahu najavio potpunu okupaciju Gaze: Humanitarna pomoć bit će minimalna

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu izjavio je da će njegove snage "preuzeti kontrolu nad svim područjima"…

35 minuta prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Široki Brijeg: Teži sudar dvaju automobila u Knešpolju

Dva automobila sudjelovala su u težoj prometnoj nesreći koja se u ponedjeljak oko 14:30 sati…

52 minute prije
  • Vijesti

Potres na jugu BiH, epicentar kod Neuma

U ponedjeljak u 13:31 sati po lokalnom vremenu osjetio se potres u južnom dijelu Bosne…

2 sata prije
  • Tehnologija

Povijest gumba “Like”: Facebook ga nije izmislio, zaludio je internet, no ima i mračnu stranu

Internet danas ne bi bio isti bez čuvenog gumba “Like” – palca okrenutog nagore, koji…

2 sata prije