Ljudi moji pa je li to moguće, Hrvatska je u finalu!?

Slično kao u osmini završnice protiv Danske ponovno je šokantan bio početak susreta za Hrvatsku, jer su Englezi poveli već u 5. minuti susreta. Modrić je s leđa na 20-ak metara od gola nepropisno zaustavio Allija, a potom Trippier majstorski preko živoga zida pogodio za engleskih 1:0.

Hrvatska je u 9. minuti imala prvi ubačaj iz kuta, međutim umjesto možebitne neugodnosti po engleski gol uslijedila je kontra s druge strane, ali je Vrsaljko na kraju spasio ispred Sterlinga.

Maguire u 14. minuti nakon engleskoga ubačaja iz kuta pokušava glavom, ali lopta odlazi pokraj vratnice. Perišić je u 19. minuti s 25 metara sasvim iskosa s lijeve strane šutirao i pogodio vanjski okvir gola. Zatim u 22. minuti pogreška Subašića i Strinića, ali griješi i Sterling pošto odigrava loptu za Kanea koji je u zaleđu.

Lingard je u 30. minuti izvrsno proigrao Kanea, oavj se našao sam pred Subašićem, ali je hrvatski vratar odlično obranio. Dvije minute kasnije na drugoj strani Rebićev prizemni ubačaj, ali Englezi izbacuju loptu iz svoga peterca. U 33. minuti jako dobra dijagonala Perišića s lijeve strane skroz desno za Rebića, ali Young u zadnji tren ispred njega izbacuje loptu u korner.

Englezi su u 36. minuti odigrali polukontru, na kraju Alli odigrava s lijeva u sredinu za Lingarda, ali ovaj s 14-15 metara gađa pored vratnice. U zadnjoj minuti prvoga dijela jedno lošije ispucavanje Pickforda, lopta na kraju dolazi do Rakitića koji u šesnaestercu vara jednoga čuvara, ali ga drugi blokira, pa se na odmor odlazi s prednošću Southgateove momčadi od 1:0.

Rebić je na početku nastavka napravio dva brza prekršaja, ali je sudac Cakir umjesto njemu prvu javnu opomenu pokazao Mandžukiću zbog nesportskoga ponašanja nakon dosuđenog prekršaja. Na drugoj strani je u 54. minuti požutio Walker u 54. minuti, također zbog prigovora.

Lingard je u 56. minuti bio na udarcu, ali je izblokiran, pa su se Englezi morali zadovoljiti ubačajem iz kuta. Minutu kasnije neugodan ubačaj s desne strane, ali hrvatska obrana to čisti ispred svoga gola. Zatim dobar napad Hrvatske po lijevoj strani, Strinić ulazi u šesnaestercu, ali loša je njegova povratna lopta.

Modrić je u 65. minuti lijepo ubacio pred suparnički gol, lopta je odbila na 15 metara od gola gdje natrčava Perišić, ali njegov udarac biva izblokiran. Tri minute kasnije Vrsaljkov ubačaj s desne strane, sjajno utrčavanje Perišića i pogodak u “kung-fu” stilu za 1:1 i povratak na početak.

U 72. minuti nova velika prilika za Perišića nakon pogreške engleske obrane, ali vratnica spašava Pickforda. Brozović je u 73. minuti bio na jednoj odbijenoj lopti na kojih 18 metara, ali je gađao visoko iznad gola.

Englezi su prvi mijenjali jer je u 74. minuti Rashford ušao umjesto Sterlinga. Kane u 77. minuti iz sredine gura loptu desno za Lingarda koji je u šesnaestercu, ali previše ukoso, pa gađa pored gola.

Hrvatska je ipak sve više dizala razinu svoje igre, a nakon Perišićevog pritiska na zadnju liniju u 81. minuti bili smo blizu potpunog preokreta, ali su se Englezi ponovno spasili. U 83. minuti Brozović sjajno proigrava Mandžukića, ovaj iz blizine šutira ali Pickford je dobro postavljen i odbija tu loptu.

Trippier u 92. minuti ubacuje iz prekida, Kane pokušava glavom, ali lopta odlazi u gol aut, a samim time Engleska i Hrvatska odlaze u produžetak.

Zanimljivo, izbornik Zlatko Dalić u regularnih 90 minuta nije izvršio nijednu izmjenu. Nije ni bilo potrebe s obzirom kako se igralo u drugom poluvremenu. Istina, i Southgate je izvršio samo jednu zamjenu, pa ispada kao da su na neki način i jedan i drugi očekivali produžetke.

Na početku prvog produžetka Englezi su obavili i drugu zamjenu, jer je umjesto Younga ušao Rose, dok je Hrvatska nastavila s istim snagama. Ipak, u 94. minuti hrvatski izbornik je morao iz igre vaditi povrijeđenog Strinića, pa je logiučno umjesto njega na toj lijevoj strani zaigrao Josip Pivarić.

Englezi su povukli dobar napad u 96. minuti, pa je Rebić s leđa srušio Rosea i opravdano dobio žuti karton. Treću izmjenu Engleska je obavila u 97. minuti kada je umornog Hendersona zamijenio Dier.

Nakon kornera u 99. minuti idealan skok i udarac glavom Stonesa, ali Šime Vrsaljko izbacuje s gol crte i spašava “Vatrene”.

Rebić je u 101. minuti napustio igru, a priliku je dobio Kramarić. I na samom kraju tog prvog produžetka zamalo da dođe do potpunoga preokreta, Perišić je s lijeve strane uputio oštru loptu u peterac gdje utrčava Mandžukić, ali Pickford to brani, pa i nakon prvoga produžetka imamo neodlučenih 1:1.

Rakitić je u 108. minuti iz kornera uputio loptu za Brozovića u prvi dio šesnaesterca, zaspala je engleska obrana, međutim Brozović loptu šutira daleko od gola. Ipak, minutu kasnije nova loša reakcija suparničke obrane, Perišić glavom ubacuje pred gol, a Mandžukić je još jednom pravovremen, a Pickford ovaj put ipak nemoćan i Hrvatska dolazi do potpuno zasluženoga vodstva od 2:1.

Kod zgoditka je najveću krivicu snosio Walker, pa je odmah nakon toga i on izišao iz igre, a umjesto njega ušao Vardy.

Pet minuta prije kraja Ćorluka je ušao umjesto Mandžukića, koji više nije mogao, a i utakmicu je trebalo lagano zatvarati. Englezi su u tim trenucima ostali s čovjekom manje, jer je zbog ozljede igru napustio njihov strijelac Trippier, a kako su obavili sve četiri izmjene nisu imali pravo i na petu.

Luka Modrić je uz velike ovacije Luzhnikija napustio igru u 118. minuti, a ušao je Milan Badelj.

MOSKVA – Stadion Luzhniki. Gledatelja: 78.000. Sudac: Cuneyt Cakir (Turska). Utakmica poluzavršnice SP: Hrvatska – Engleska 2:1 (0:1). Produžetak: 1:0. Strijelci: 0:1 Trippier (5), 1:1 Perišić (68), 2:1 Mandžukić (109). Žuti kartoni: Mandžukić, Rebić (Hrvatska), Walker (Engleska).

HRVATSKA (4-2-3-1): Subašić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić (od 94. Pivarić) – Rakitić, Brozović – Rebić (od 101. Kramarić), Modrić (od 118. Badelj), Perišić – Mandžukić (od 115. Ćorluka). Izbornik: Zlatko Dalić.

ENGLESKA (3-5-2): Pickford – Walker (od 112. Vardy), Stones, Maguire – Trippier, Lingard, Henderson (od 97. Dier), Alli, Young (od 91. Rose)- Sterling (od 74. Rashford), Kane. Izbornik: Gareth Southgate.