Lisnato povrće i jagode nakon plavljenja ne koristiti za prehranu

Iz Resora Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi izdali su danas preporuke ratarima za postupanje s kulturama i stočnom hranom na poplavljenim područjima.

Lisnato povrće kao što je: salata, špinat, blitva, mladi kupus, mladi luk se bez obzira na dužinu plavljenja, pa bila ona i kratka i bez vidnih posljedica po usjev, ne smije koristiti u prehrani iz zdravstvenih razloga i ti usjevi se trebaju zaorati ili zatanjirati i na tim površinama zasnovati novu proizvodnju.

I jagode koje su poplavljene se ne smiju koristiti, upozoravaju iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi.

Plodovito, korijenasto i krtolasto povrće kao što su paprika, rajčice, patlidžan, krastavac, lubenica, dinja, krumpir, mrkva, peršin i slično se nalaze u početnoj fazi razvoja i ukoliko su preživjeli poplavu i sada nastavljaju sa razvojem mogu se po prispijeću plodova koristiti u ishrani i prodavati, a s tih biljaka koje su sada u vegetativnom razvoju, treba bez čekanja kiše odstraniti prljavštinu (oprati).

Kod voćki stablašica ako nije došlo do fizičkih oštećenja ili dugotrajnijeg ležanja vode neće doći do nekih većih problema.

Problemi u voćnjacima nastaju zbog povećanja vlažnosti koje dovodi do povećanog napada biljnih bolesti i većeg pritiska štetočina, a treba voditi računa o tome i redovno vršiti preglede i zaštitu zasada.

Ako se voda na zasijanim parcelama kratko zadržala, a sjeme nije niknulo nakon povlačenja vode na površinama zasijanim kukuruzom potrebno je izvršiti razbijanje pokorice na površini zemljišta kako bi se omogućila aeracija i poboljšalo nicanje biljaka, dalje nastaviti s uobičajenom agrotehnikom, naveli su iz tog resora.

Ukoliko je s parcela bujica odnijela sjetveni sloj zemljišta treba, savjetuju, potanjirati parcelu i izvršiti ponovnu sjetvu.

Žita (pšenica, tritikale) koja su još u vodi, vjerojatno će biti uništena, te je ove površine nakon povlačenja vode potrebno što prije zaorati zajedno s cjelokupnom masom i planirati postrnu ili čekati jesenju odnosno proljetnu sjetvu.

Ako je došlo do polijeganja usjeva, a usjev je prljav od zemlje, ima raznih nanosa, lišće je uglavnom trulo, stabljika omekšana, ovakav usjev treba što prije zaorati.

Dodaju da žita, gdje se voda manje zadržala i tamo gdje klas nije bio u vodi, mogu da do kraja perioda zrenja donesu kakav takav prinos, a to osobito važi za sorte koje kasnije stasavaju.

(Fena)

Zadnje dodano

  • Auto-Moto

Kiša nije zaustavila zajedništvo i zabavu: Održan šesti moto susret u Posušju

[gallery ids="777438,777436,777439,777437"] U Karamatićima kod Posušja je ovog vikenda održan šesti moto susret, događaj koji…

9 minuta prije
  • Life
  • Recepti
  • Zdravlje i prehrana

Brzo talijansko jelo koje su Amerikanci obogatili i napravili svojim klasikom

Ako ste ikad poželjeli nešto brzo, kremasto i stvarno zasitno - jedan od točno takvih…

25 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Remi Željezničara i Radnika, Borac deklasirao Rudar

[gallery ids="777429,777427,777428,777430"] Nogometaši Željezničara su u prvom kolu Wwin lige BiH u nedjelju na Grbavici…

43 minute prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Širi se snimka: Na bazenu usred Beograda svira Thompson

Snimka s jednog beogradskog bazena proširila se društvenim mrežama jer se na njoj čuje -…

53 minute prije
  • Vijesti

Donosimo potresno svjedočanstvo žene koja je preživjela pokolj u Doljanima

Povodom 32. obljetnice masakra, portal Jabuka.tv ponovno donosi svjedočanstvo Milke Rotim koja je u srpnju…

1 sat prije
  • Vijesti

Stan ili kat kuće – što biraju mladi u BiH?

Nastavlja se trend preusmjeravanja interesa prema lokacijama izvan glavnih urbanih središta, gdje je moguće kupiti…

1 sat prije